Zamknij

Siłowniki pneumatyczne wykorzystywane w wielu branżach przemysłu

16:09, 10.06.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 16:11, 10.06.2022

Przemysł ciągle się rozwija. Jednak należy zdawać sobie sprawę, że wiele branż, szczególnie przemysłu ciężkiego generuje duże zanieczyszczenia powietrza, stąd należy szukać takich rozwiązań, które zapewniają funkcjonalność w pracy, ale można uznać je także za ekologiczne. Doskonale sprawdzają się siłowniki pneumatyczne.

Siłownik pneumatyczny - co warto wiedzieć na jego temat?

Siłownik pneumatyczny jest niewątpliwie najważniejszym elementem układu pneumatycznego. Można określić go elementem wykonawczym. Otóż pełni on bardzo ważne zadanie, gdyż przetwarza energię sprężonego powietrza na siłę. Ten niepozorny element wykorzystuje energię sprężonego powietrza, która uznawana jest za czyste medium. Warto tutaj zwrócić uwagę, jak odbywa się przetworzenie energii medium na siłę. Jest to bardzo proste. Siłownik pneumatyczny przesuwa tłoczysko wewnątrz cylindra pneumatycznego. Na tłoczysku zamocowany jest tłok pneumatyczny. Otóż tłok pełni tutaj bardzo ważną rolę, gdyż dzieli przestrzeń w środku cylindra na dwie komory, a to oznacza, że do jednej z nich wpuszczane jest powietrze, a to powoduje przesunięcie tłoka, a na końcu dochodzi do wysuwu bądź wsuwu tłoczyska. Warto jeszcze zwrócić uwagę na dużą rolę, jaką pełnią uszczelniacze. Dzięki nim nie dochodzi do rozszczelnienia siłownika pneumatycznego, co rzecz jasna nie wpływa na zwiększenie kosztów eksploatacji. 

Siłowniki pneumatyczne - rodzaje, o których warto wiedzieć

Jest wiele rodzajów siłowników. Mogą one różnić się od siebie nie tylko wielkością, ale też sposobem mocowania, czy przeznaczeniem. Dodatkowo na części z nich można mocować inne akcesoria. Mogą być wykonane z różnych materiałów. Warto więc wybierając siłownik pneumatyczny kierować się jakością, ale też normami ISO. Dzięki właśnie standaryzacji znalezienie dedykowanego modelu nie będzie w żadnym wypadku trudne czy czasochłonne, podobnie zresztą rzecz ma się z dobraniem dodatkowego elementu siłownika pneumatycznego, który np. uległ uszkodzeniu. Rodzaje siłowników pneumatycznych to siłowniki jednostronnego lub dwustronnego działania.

Szczególnie te drugie cieszą się dużą popularnością i szerokim spektrum zastosowania. Wyróżniamy również siłowniki okrągłe, profilowe, liniowe. Dostępne są też siłowniki pneumatyczne obrotowe, zderzakowe, a nawet dociskowe okrągłe. Warto tutaj wybrać dobrego producenta siłowników pneumatycznych, który zaoferuje produkty dobrej jakości. Producent siłowników Pneumatig to gwarancja dużego doświadczenia i zadowolenia klientów. Firma używa do produkcji najlepszej jakości komponenty, które wykonane są na terenie Unii Europejskiej. Przechodzą też naprawdę rygorystyczną kontrolę dotyczącą bezpieczeństwa pracy, a także jakości. 

Gdzie wykorzystuje się siłowniki pneumatyczne?

Siłowniki pneumatyczne mają szerokie spektrum zastosowania i można pokusić się o stwierdzenie, że używa się ich niemal w każdej branży. Stosowane są na szeroką skalę na taśmach produkcyjnych czy montażowych i w halach magazynowych. Do tego wykorzystuje się je w drzwiach samochodowych, w drzwiach mebli, a nawet w bramach wjazdowych. Dzięki nim nie trzeba wykorzystywać pracy mięśni, zaś uzyskany efekt jest powtarzalny. Warto jeszcze zauważyć, że siłownik pneumatyczny można uznać za urządzenie w pełni ekologiczne, gdyż nie generuje zanieczyszczeń powietrza, zaś jego stosowanie jest w pełni bezpieczne dla pracowników czy osób postronnych. Nawet jeżeli doszłoby do rozszczelnienia, nie trzeba obawiać się zanieczyszczenia czy podtrucia. Na pewno duże znaczenie ma fakt, że siłowniki pneumatyczne można wykorzystać w ekstremalnych temperaturach, zarówno wysokich, jak i skrajnie niskich.           

Jakie uszczelnienia w siłownikach pneumatycznych wybrać?

Doskonałym wyborem są niewątpliwie siłowniki pneumatyczne ze stali nierdzewnej, które są trwałe, mocne i niezawodne, a do tego są odporne na korodowanie. Jednak duże znaczenie ma także rodzaj uszczelnienia. Należy dobierać je do miejsca, w którym będzie wykorzystany siłownik. Uszczelnienia z poliuretanu można uznać za standardowe. Sprawdzą się nawet w trudniejszych warunkach, gdzie temperatura wynosi od minus 20 do 80 stopni Celsjusza. Jeżeli temperatura w miejscu wykorzystania siłownika pneumatycznego jest ekstremalnie wysoka, to lepiej postawić na uszczelnienia z kauczuku fluorowego. Taki rodzaj uszczelnienia jest odporny na oleje oraz paliwa. Można jeszcze postawić na uszczelnienia z NBR. Tego typu siłowniki wykorzystuje się wszędzie tam, gdzie jest znaczne zapylenie.      

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%