Zamknij

Opony zimowe - klasa, bieżnik i szerokość, czyli najważniejsze parametry

09:34, 01.07.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 22:08, 01.07.2022
Skomentuj

Nim zakupimy opony zimowe, powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań, dotyczących klasy ogumienia, bieżnika i szerokości opony. W poniższym artykule wyjaśnimy te kwestie.

Podstawowe pytanie - jaka klasa opon?

Musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, jakiej klasy opony najlepiej kupić? Jakie sprawdzą się w przypadku naszego pojazdu? Dostępne są trzy klasy opon: ekonomiczne, medium i premium. Wiele zależy od tego, jak korzystamy z samochodu. Jeśli podróżujemy często i w dalekie trasy, odwiedzając trudny teren, na przykład nieodśnieżone drogi, to zdecydowanie warto zainwestować w ogumienie premium, gdyż gwarantują one pełnię bezpieczeństwa i komfort jazdy. Inaczej to wygląda w przypadku kierowców, którzy korzystają z samochodów sporadycznie lub w średnim zakresie - dla nich opony klasy budżetowej lub medium są w pełni wystarczające.

Bieżnik - co warto o nim wiedzieć?

Bardzo duże znaczenie ma też rodzaj bieżnika. Jeśli mowa o oponach zimowych to najczęściej mamy wybór między bieżnikiem kierunkowym i asymetrycznym. Pierwszy został zaprojektowany głównie do jazdy po mokrej powierzchni. Rowki, w kształcie liter U i V doskonale odprowadzają wodę i błoto na boki, minimalizując tym samym ryzyko aquaplaningu. Opony asymetryczne są za to bardziej uniwersalne. Zewnętrzną stronę bieżnika pokrywają dość duże klocki zapewniające dobrą przyczepność na zakrętach. Po wewnętrznej stronie bieżnik wygląda trochę inaczej, jest bardziej skomplikowany i zbudowany w ten sposób, żeby odprowadzał wodę i błoto. Trzeba przyznać, że tego rodzaju bieżnik gwarantuje najlepsze osiągi niezależnie od warunków, jakie panują na trasie. 

Szerokość opon - jakie ma znaczenie?

Kolejną ważną kwestią jest to, czy zdecydujemy się na opony szersze, czy węższe. Oczywiście jedne i drugie mają swoje zalety, a to jakie wybrać zależy od naszych priorytetów. Szersze modele zapewniają krótszą drogę hamowania niezależnie od tego, czy droga jest sucha, czy mokra. Możemy być też pewni doskonałej przyczepności na zakrętach, nie trzeba więc obawiać się wpadnięcia w poślizg. Opony węższe zaś lepiej przebijają się przez zaśnieżone drogi, wykazują większą odporność na aquaplaning, lepiej trzymają się na zaśnieżonej i oblodzonej powierzchni.

To najważniejsze informacje, o jakich warto pamiętać podczas kupna opon zimowych. Mając tę wiedzę, na pewno postawimy na solidne ogumienie, takie też znajdziemy pod adresem https://noweopony.pl/opony/goodyear

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%