Zamknij

Nieterminowa dostawa towaru - jakie dokumenty wymagane do reklamacji?

11:01, 12.07.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:02, 12.07.2022

W usługach kurierskich bardzo ważny jest czas potrzebny na transport towaru. Klienci biznesowi, jak i indywidualni często korzystają z najdogodniejszej formy dostawy właśnie ze względu na krótki czas oczekiwania na paczkę. Zaletą transportu przez kuriera jest szybkość przewozu, a także dopasowanie godzin odbioru do preferencji klienta (możliwe jest skontaktowanie się bezpośrednio z kurierem i ustalenie orientacyjnych godzin odbioru paczki danego dnia). Szczególnie w sezonie wyprzedaży czy przed ważnymi świętami kurierzy mają do rozwiezienia naprawdę dużo przesyłek. Wówczas mogą zdarzyć się opóźnienia dostawy, które są przykre zarówno dla sprzedawcy, jak i odbiorcy. A jak uniknąć opóźnień w dostawie i jakie dokumenty będą potrzebne do ewentualnej reklamacji?

Kiedy może się zdarzyć opóźnienie w dostawie?

Opóźnienie w dostawie może wynikać z przeciążenia firmy kurierskiej, np. w okresie, kiedy klienci nadają bardzo dużo przesyłek w trakcie wyprzedaży sezonowych lub przed Świętami Bożego Narodzenia, Walentynkami, Dniem Matki itp. Warto więc zamawiać produkty ze sklepów internetowych odpowiednio wcześniej, aby uniknąć ewentualnych opóźnień.

Opóźnienie może także zdarzyć się ze względu na wady pojazdu, które czasami także się występują. Firmy kurierskie zwykle dbają o stan swoich samochodów, jednak losowe przypadki na drodze zawsze mogą się zdarzyć. Opóźnione dostarczenie przesyłki może być także wywołane przez nieterminowe podstawienie pojazdu do załadunku, co powoduje dalsze opóźnienia. Faktyczny czas trwania przewozu może się wówczas znacznie wydłużyć.

Sposobem na dostarczenie przesyłki w umówionym terminie jest prawidłowe opisanie, a także nadanie paczki. Trudności mogą wystąpić w przypadku podania niejasnego adresu odbiory, wpisania np. złego kodu pocztowego, a także nieprawidłowego określenia wagi i rozmiarów przesyłki, co sprawia, że problemy z wysyłką pojawią się już w sortowni paczek. Określenie parametrów paczki jest bardzo ważne ze względu na to, że zarówno ładownia samolotu, jak i samochodu ma określoną przestrzeń.

Starannym przewoźnikom opóźnienia dostawy zdarzają się niezwykle rzadko, jednak nie da się ich zupełnie wyeliminować. Mimo że kurierzy pracują często do późnych godzin, to ilość przesyłek ciągle się zwiększa i zapotrzebowanie na doświadczonych kurierów jest bardzo duże.

Opóźnienie w dostawie - co robić?

Firmy kurierskie zwykle zobowiązują się do wykonania przewozu zgodnie z najwyższymi standardami. Oczywiście jednak opóźnienie w dostawie zawsze może się zdarzyć. Co wtedy należy zrobić?

  1. Po pierwsze na pewno nie należy panikować. Jeśli przesyłka opóźnia się o jeden dzień lub dwa to jeszcze nie należy podejmować pochopnych kroków, ale warto już wtedy zachować czujność.
  2. Czasem jednak zdarzy się, że przesyłka rzeczywiście dociera do odbiorcy z opóźnieniem, wówczas można ubiegać się o odszkodowanie i wnieść reklamację.
  3. W przypadku nieterminowej dostawy należy przygotować dokumenty takie jak: pismo reklamacyjne z numerem przewozowym paczki, oryginał lub kopia listu przewozowego, kwota roszczenia, numer konta bankowego.
  4. Reklamację na opóźnienie terminu dostawy można złożyć poprzez stronę internetową, specjalny formularz, który znacznie ułatwia cały proces, a także wysyłając zgłoszenie na adres e-mail firmy DHL Parcel.
  5. Reklamującemu usługę przysługuje odszkodowanie ustalone przez Prawo przewozowe.

Więcej na temat reklamacji, procedur i dostępnych możliwości można znaleźć na stronie: https://www.dhl.com/pl-pl/home/nasze-dywizje/parcel/dla-biznesu/obsluga/kontakt/reklamacja.html.

Kto powinien zapłacić odszkodowanie w przypadku opóźnienia w dostawie?

W przypadku opóźnienia paczki nadawca może żądać odszkodowania określonego w regulaminie konkretnego przewoźnika i zgodnie z zasadami prawa przewozowego. Za opóźnienie paczki w dostawie odpowiedzialny jest przewoźnik, który powinien zapewnić jak najlepszą jakość wykonywanych usług.

Polskie Prawo przewozowe, a odpowiedzialność przewoźnika za opóźnienie w dostawie

Przewoźnik ponosi odpowiedzialność za nieterminowe wywiązanie się z obowiązków. Zwykle firmy kurierskie przykładają ogromną wagę do prawidłowego terminowego doręczania paczek. Kwota odszkodowania w przypadku opóźnionej przesyłki może być wypłacona maksymalnie w wysokości dwukrotności kosztów nadania przesyłki. Jeśli na skutek feralnego, opóźnionego przewozu powstała dodatkowa szkoda, to można ubiegać się o wyższe odszkodowanie. Dzieje się tak np. jeśli wskutek zwłoki w przewozie towar znajdujący się w przesyłce uległ zepsuciu np. w przypadku produktów spożywczych, o czym stanowi art. 83 ust. 1 ustawy o Prawie przewozowym. Fakt ten należy jednak udowodnić.

Standardowo przewoźnik na mocy prawa jest zobowiązany do zapłacenia odszkodowania wynoszącego maksymalnie dwukrotność kwoty, jaką zapłacono za jego usługę. Opóźnienie dostawy nie jest więc korzystne dla nikogo.

O opóźnieniu mówi się wówczas, gdy planowany termin doręczenia przesyłki nie został dotrzymany lub gdy nie ustalono konkretnego terminu dostawy, a czas dostarczenia jest dłuższy niż ten, który można przyznać starannym przewoźnikom.

[ZT]20788[/ZT]

[ZT]20780[/ZT]

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%