Zamknij

Jakich donic potrzeba roślinom na tarasie? Dowiedz się jak je wybrać!

15:21, 27.07.2018 | P.B
Skomentuj

 

Każdy taras może być świetnym miejscem spotkań i wypoczynku, na którym chętnie będziemy spędzać czas. Wystarczy zadbać o jego właściwe urządzenie i wyposażenie – tak, aby było funkcjonalne, niewrażliwe na panujące na zewnątrz warunki i komfortowe. Wielkie znaczenie ma obecność na nim roślin – jednak one także potrzebują odpowiednich warunków, do czego kluczowe są donice. Podpowiadamy, jakich błędów się wystrzegać.

Nasza namiastka ogrodu tuż za progiem

Dostawcy wszelkiego rodzaju domowego wyposażenia spieszą już rozwiązać każdy nasz problem. Bez trudu kupimy dziś najlepsze do użytkowania na tarasie meble, położymy na nim odpowiednią posadzkę, czy ochronimy się przed zbyt silnym słońcem. Wszystko w sposób dostosowany do naszych estetycznych upodobań. Swoje potrzeby mają też jednak rośliny, bez których każdy taras będzie po prostu surowy i nudny. Żeby mogły nas cieszyć swoim widokiem, zapachem, czy rzucanym cieniem, trzeba najpierw sprostać ich wymaganiom.

Błędy przy wyborze donic najłatwiej popełnić kierując się jedynie ich cechami estetycznymi, np. dobrze współgrającymi z wyglądem danego kwiatu czy krzewu. Często staramy się, by wystrój naszego tarasu czynił z niego przedłużenie mieszkania – nie zapominajmy jednak, że panujące na nim warunki są zupełnie inne. Duża dobowa różnica temperatur, promienie słoneczne – m.in. to może spowodować że donice z niewłaściwego materiału zaczną się np. kruszyć.

Osobna sprawa to ich objętość. Taras daje nam dużo większą swobodę niż np. balkon i chcemy by otaczało nas jak najwięcej, jak najbardziej okazałej roślinności. Pamiętajmy o odpowiednio dużym zapasie objętości, by oszczędzić sobie trudu z przesadzaniem rozrastających się krzewów czy drzewek. Donica musi zapewniać swobodne ukorzenienie się i możliwość zmagazynowania w glebie odpowiedniej ilości wody i innych potrzebnych substancji.

Dużym roślinom trzeba też zapewnić donice odpowiednio stabilne, by silniejszy podmuch wiatru nie zamienił naszego tarasu w pobojowisko.

Kształt, wymiary, kolor, wykończenie – wszystko takie, jak potrzeba

Gdy już wiemy, jakie podstawowe techniczne cechy powinny mieć nasze donice na taras i co będzie w nich rosnąć, możemy pomyśleć o kwestiach estetycznych. Tutaj może pojawić się problem z wyborem produktów gotowych. Zwłaszcza, jeśli szczególne wymagania mamy wobec wystroju miejsca, w którym wraz z wiosennym wzrostem temperatur będziemy chcieli spędzać coraz więcej czasu. Z pomocą przychodzą nam jednak producenci wykonujący donice na zamówienie, tacy jak np. TIM-Donice. Wymiary i kształty naszych donic dopasujemy dzięki nim do każdego tarasu i zaplanowanego na nim wystroju. Nie ma najmniejszego problemu także z wyborem odpowiadającego nam wykończenia, faktury i naturalnie koloru. Właściwie dobrane donice mogą być więc jednym z głównych estetycznych atutów sposobu, w jaki zagospodarujemy nasz taras, a przy okazji oczywiście doskonale spełniać swoje podstawowe zadanie.


 

(P.B)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© mojakruszwica.pl | Prawa zastrzeżone