Zamknij

Jak utrzymać porządek w domowej biblioteczce? Prezentujemy sprawdzone metody

13:02, 05.10.2018 | MP
Skomentuj

Posiadanie własnej, domowej biblioteczki to dla wielu marzenie nie do spełnienia. Każdy miłośnik dobrej książki, który dysponuje wolnym miejscem w salonie lub gabinecie, prędzej czy później zdecyduje się na urządzenie prywatnego księgozbioru, który nada wnętrzu klimatu i przyciągnie wzrok gości. Lecz samo zaaranżowanie to za mało. Aby biblioteczka była efektowna, należy odpowiednio o nią dbać.

Klimatyczna biblioteczka powinna zostać praktycznie rozplanowana

Każdy potrafi ustawić książki na regale. Jednak zrobienie tego z głową wymaga od aranżera zaangażowania i co najmniej podstawowej wiedzy na temat dzieł, które zamierza on ulokować w swojej biblioteczce. Własny kącik z ulubionymi książkami to niezwykle klimatyczne miejsce w domu, do którego chętnie wraca się w każdej wolnej chwili. Dlatego dużą wagę należy przyłożyć do funkcjonalnego rozmieszczenia lektur na półkach. Odradzamy ustawianie dzieł według rozmiaru, od najmniejszego do największego. To rozwiązanie nie prezentuje się najlepiej, a przy okazji utrudnia znalezienie szukanej książki. Nie warto też nadmiernie pilnować, czy aby na pewno wszystkie pozycje stoją w jednej linii. Dużo lepiej będzie wyglądać prywatna biblioteczka, w której zastosowano tzw. artystyczny nieład. Jest to ułożenie, sprawiające wrażenie przypadkowego, w rzeczywistości będące jednak starannie zaplanowane. Chaos nie wpływa dobrze na ekspozycję książek, podobnie jak wymuszony porządek. Polecamy znaleźć złoty środek: ustawić pozycje alfabetycznie albo według własnych preferencji czytelniczych, zaczynając od najchętniej czytanych, a kończąc na tych, których jeszcze nie mieliśmy okazji wziąć do ręki.

Gadżety dla mola książkowego, który lub mieć porządek

Ku uciesze wielbicieli spędzania czasu wolnego na czytaniu, istnieją akcesoria, dzięki którym w nawet najbardziej rozbudowanej biblioteczce można utrzymać porządek. Takim gadżetem jest podpórka na książki, czyli najczęściej metalowa podstawka (choć bywają też drewniane i aluminiowe), służąca do wydzielania dowolnych stref na regale bibliotecznym. Z pomocą podpórki można oddzielić i opisać dzieła, np. tworząc na półce miejsce na tomy historyczne oraz encyklopedie. Jeśli zdecydujemy się na zakupy w dobrym sklepie internetowym, jak Ramy Kultury, będziemy mogli dobrać kształt i kolor podpórki na książki tak, żeby idealnie dopasować ją do stylu swojej domowej biblioteczki. Firma Chris, której produkty są dostępne w Ramach Kultury, oferuje podpórki tematyczne z miejscem na opis działu, a także klasyczne modele sprzedawane w zestawach. Mając pod ręką eleganckie, a przede wszystkim praktyczne podpórki na książki, utrzymamy ład na regale i stworzymy uporządkowaną biblioteczkę, z której będziemy niezwykle dumni.


 

(MP)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© mojakruszwica.pl | Prawa zastrzeżone