Zamknij

Pomyśl, ilu czynności oszczędzisz swoim pracownikom, gdy wyposażysz swój zakład w maszyny CNC

21:28, 09.10.2018 | P.B
Skomentuj

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych urządzeń do obróbki, wiele procesów produkcyjnych ulega znacznemu skróceniu. Odbywa się to w sposób, który w żaden sposób nie odbija się na jakości wytwarzanych wyrobów. Wręcz przeciwnie – nawet bardzo skrupulatna i pozbawiona pośpiechu praca wykonywana przy użyciu archaicznego parku maszynowego nie jest wstanie dorównać precyzji, jaką oferują coraz powszechniej stosowane maszyny CNC.

Urządzenie nie tylko wyręczy człowieka, ale zrobi dużo więcej

Nie bez powodu zainteresowanie technologią CNC i wszystkimi związanymi z nimi usługami, jak np. doszkalanie pracowników, jest dzisiaj tak żywe. Pozwala ona obróbkę wysoce precyzyjną, ale także, co jest nie mniej ważne, zdecydowanie mniej praco- i czasochłonną. Porównajmy poszczególne etapy procesu dokonywanego na starej maszynie, a także tej, która pozwala korzystać z zalet nowoczesnego sterowania.

Pracownik otrzymawszy zlecenie i rysunek musi na jego podstawie dokonać ręcznego ustawienia maszyny i narzędzi. Ten korzystający z nowszego parku maszynowego jest tymczasem wyręczony przez urządzenie, które samo dokonuje właściwych ustawień na podstawie danych wejściowych wprowadzonych z klawiatury, lub przez łącze, czy nośnik danych.

Inaczej wygląda także sterowanie urządzeniem. W przypadku starego konieczne jest ciągłe czuwanie nad wykonywaną pracą i ręczne wprowadzenie wszystkich parametrów i sterowanie za pomocą przycisków, dźwigni, czy pokręteł. Maszyna CNC nie wymaga zaś w tym zakresie żadnej obsługi. Jej komputer sam zajmuje się sterowaniem i regulacją. Podobnie jest z kontrolą wykonywanych czynności, nad czym czuwa zespół pomiarowy, którego wskazaniom podporządkowana zostaje praca urządzenia. O tym, jak dalece jest to skuteczniejsze od ręcznych pomiarów i sprawdzania wykonywanego przez pracownika, nie trzeba nikogo przekonywać.

Większa wydajność i wyższa jakość produkcji to wielka szansa

Jak łatwo zauważyć, zdecydowana wyższość urządzeń CNC nad starszymi, pozbawionymi takiego systemu sterowania, nie wynika wyłącznie z doskonałej dokładności samego procesu obróbki. Ich przewaga to także rezultat faktu, że w całym procesie produkcji oszczędzamy dużą ilość czasu pochłanianego dawniej przez wszelkie czynności przygotowawczo-kontrolne. Cykle produkcyjne zostają więc skrócone. Dzięki temu znacznie wzrasta wydajność pracy, ale i na tym zalety nowszych urządzeń się nie kończą.

Możliwość bardzo szybkiego osiągnięcia gotowości do produkcji nowego wyrobu, a także zapisu związanych z nim parametrów pracy, oznacza radykalne zwiększenie elastyczności produkcji. Zakład, który ją osiągnie, z ogromną łatwością sprosta bardzo różnorodnym zamówieniom, zarówno tym ograniczonym ilościowo jak i większym. Jednocześnie, realizując każde z nich z łatwością zdoła zapełnić jednakową jakość i powtarzalność produktów. Korzyści są więc oczywiste. Jedynym problemem może być fakt, że nowe maszyny CNC dobrych producentów nie należą do najtańszych. Z tym można sobie jednak poradzić, korzystając z oferty firm takich jak np. Automaten Technik Polska które dostarczają także używane. Zakup takiego sprzętu z pewnego źródła, sprawdzonego pod kątem stanu technicznego, to doskonałe wyjście.

 

(P.B)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© mojakruszwica.pl | Prawa zastrzeżone