Zamknij
REKLAMA

Kiedy odkurzacz brzydko pachnie?

06:40, 29.04.2019 | MP
Skomentuj

Masz wrażenie, że w czasie domowych porządków z odkurzacza ulatniają się nieprzyjemne zapachy? Nie wiesz jednak, gdzie kryje się źródło woni, a chcesz, by w Twoim domu było czysto, świeżo i pachnąco? Sprawdź, co może być przyczyną brzydkiego zapachu z odkurzacza i dowiedz się, jak możesz temu zaradzić!

Upewnij się, że zapach pochodzi z odkurzacza

Przede wszystkim upewnij się, że zapach na pewno pochodzi z odkurzacza – może się bowiem okazać że to dywan po naruszeniu jego struktury, przy okazji przejeżdżania szczotką, uwalnia nieprzyjemną woń. We włóknach wykładzin i chodników, w szczególności tych o długim włosiu, mogą się bowiem skrywać resztki organiczne, które, rozkładając się, wydzielają specyficzne gamy zapachowe. Najlepszym rozwiązaniem tutaj będzie oczywiście dokładne wytrzepanie i wypranie dywanu, jeśli jednak z pewnych względów jest to obecnie niemożliwe, możesz zdecydować się na odświeżenie go z wykorzystaniem sody oczyszczonej, która pochłonie niepożądane wonności.

Worek lub komora odkurzacza

Jednym z najczęściej stosowanych błędów przy używaniu odkurzacza bezworkowego jest zapominanie o odpowiednim umyciu komory po jej opróżnieniu. Wielu osobom wydaje się, że po wysypaniu kurzu i śmieci ze zbiornika wystarczy wstawić go z powrotem do odkurzacza, podczas gdy w rzeczywistości każdorazowo powinno się go przynajmniej przecierać wilgotną ściereczką.

Jeśli jednak masz tradycyjny odkurzacz z workiem, sprawdź, czy w jego wnętrzu nie rozkładają się resztki jedzenia. Worek może bowiem wystarczyć na wiele tygodni odkurzania bez konieczności jego opróżniania, a w tym czasie znajdujące się w nim odpady mogą przechodzić przez procesy gnilne, powodując nieprzyjemne zapachy.

Rura i filtr w odkurzaczu

Czy wiesz, że źródłem nieprzyjemnego zapachu może być też rura odkurzacza? Choć zdawałoby się, że spora średnica zapobiegnie jej zapychaniu się, może do tego dojść, szczególnie jeśli z podłóg zbierane są spore ilości włosów. To właśnie one utykają w rurze, a do nich mogą przyczepiać się resztki organiczne. Warto więc regularnie czyścić rurę, tym bardziej, że jej drożność wpływa też na siłę ssania odkurzacza.

Jeśli powyższe metody nie zadziałały, konieczne może okazać się oczyszczenie filtra, który również po dłuższym czasie używania może być odpowiedzialny za brzydką woń. Jeśli odkurzacz wyposażony jest w filtr HEPA, wystarczy go umyć. Zwykły filtr należy natomiast wymienić na nowy.

Zapachy do odkurzacza – czy warto?

Wiele osób decyduje się także na zastosowanie specjalnych wkładów zapachowych do odkurzacza. Należy pamiętać, że to tylko doraźne rozwiązanie maskujące brzydką woń, a nie pozbywające się jej źródła! Warto jednak używać wkładów, jeśli jesteś szczególnie przeczulony na nieprzyjemne zapachy. Jeśli jednak szukasz bardziej naturalnego rozwiązania, możesz rozsypać cynamon na dywanie, a następnie wciągnąć go odkurzaczem. Dzięki temu w mieszkaniu rozniesie się korzenny aromat, a zapach kurzu zostanie skutecznie zneutralizowany! Niektórzy decydują się natomiast na skropienie worka na odpady olejkiem eterycznym, co przynosi równie dobre efekty!

 

(MP)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© mojakruszwica.pl | Prawa zastrzeżone