Zamknij

Podróż do krajów Bliskiego Wschodu - jakie miejsca warto zobaczyć w tej części świata?

06:21, 03.08.2019 | MP
Skomentuj


Bliski Wschód to region geograficzny leżący na styku Azji, Europy i Afryki. Obejmuje on głównie państwa w południowo - zachodniej Azji. Najczęściej do krajów Bliskiego Wschodu zalicza się: Arabię Saudyjską, Bahrajn, Cypr, Egipt, Irak, Iran, Izrael z Palestyną, Jemen, Jordanię, Katar, Kuwejt, Liban, Oman, Syrię, Turcję i Zjednoczone Emiraty Arabskie. W tym artykule przywołamy kilka krajów, które naszym zdaniem są miejscami, które musicie zobaczyć planując podróż po Bliskim Wschodzie.

Sudan - królestwo czarnych faraonów 

Sudan to miejsce niezwykle tajemnicze i przesiąknięte historią. To co nas Was czeka w tej lokalizacji to imponujące pustynne krajobrazy, niezwykła kultura, derwisze, których taniec zachwyci Was swoją mistycznością, a przede wszystkim obcowanie z miejscem z tysiącletnią historią. Podczas wycieczki do Sudanu i spacerów pośród piramid na Pustyni Nubijskiej na pewno dowiecie się dlaczego ten kraj nazywany jest królestwem czarnych faraonów. Nie sposób również nie odwiedzić stolicy Sudanu czyli Chartum. Jest to prawdziwy misz - masz jeżeli chodzi o różnorodność grup etnicznych. Miasto to złożone jest z trzech części:  Chartumu właściwego, Chartumu Północnego i Omdurmanu. Każda z nich posiada swój indywidualny i niepowtarzalny charakter. Jednak na uwagę zasługuje szczególnie ten ostatni. Wizyta tam to jak podróż w czasie do wieku XIX! Mężczyźni ubrani na biało i kobiety z szczelnie zakrytymi twarzami oraz ogólny klimat tego miejsca, przywołuje na myśl scenerię “W pustyni i w puszczy”. Będąc w Chartum warto również udać się do miejsca, gdzie łączą się ze sobą Biały i Błękitny Nil. Warto odwiedzić również Pustynię Nubijską, Jeber Barkal i El Kurru - oba te miejsca wpisane są na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO! Co jeszcze czeka na Was w Sudanie - sprawdźcie pod tym linkiem → klik!

Jordania - historyczny, biblijny kraj na wyciągnięcie ręki! 

Podróż po Jordanii warto zacząć od jego stolicy - Ammanu. Jest to miasto rozłożone na kilkunastu wzgórzach i zarazem największe miasto w całym kraju. Koniecznie odwiedźcie Dżarasz - czyli kompleks ruin jednego z najlepiej na świecie zachowanych rzymskich miast. Potem oddajcie się przyjemności zwiedzania reszty miasta, pełnego kolorów i kontrastów. Nie zapomnijcie też o słynnej cukierni Habbibbach Sweets, gdzie będziecie mieli okazję spróbować kunafy, czyli arabskiego deseru z nadzieniem serowym! 

Jordania to również najsłynniejsze na całym świecie starożytne sanatorium z Morzem Martwym w tle. W tym miejscu o urodę dbała sama Kleopatra! Kąpiel w Morzu Martwym to czysty relaks, ponieważ woda jest tak słona, że zamiast pływać będziecie unosić się na jej powierzchni jak na materacu! Dodatkowo taka kąpiel to raj dla skóry i całego organizmu. Ilość minerałów w wodzie pobudza krążenie krwi, odmładza skórę i działa hipoalergicznie. Będąc w Joradi koniecznie udajcie się także do księżycowej doliny Wadi Rum, Petry i Akaby. Więcej o tych miejsca dowiecie się tutaj: klik

Zjednoczone Emiraty Arabskie - relaks w orientalnym stylu 

Pobyt w Zjednoczonych Emiratach Arabskich to okazja do zwiedzenia potęgi jeżeli chodzi o miasta, czyli Dubaju. Drogie hotele, plaże, imponujące centra handlowe, pola golfowe i przepyszne jedzenie - to wakacje dla miłośników luksusu i wygody! Dubaj to również możliwość uczestnictwa w niezapomnianym Safari. Luksusowe auta z napędem na cztery koła, kolacja w obozowisku u Beduinów oraz możliwość przejażdżki na wielbłądzie. Wszystko to na wyciągnięcie ręki! Koniecznie odwiedźcie również stolicę Emiratów Arabskich czyli Abu Zabi. To nowoczesne i tętniące życiem miasto, które rozłożone jest na kilkunastu przybrzeżnych wyspach. Tam czeka was sporo atrakcji więc zarezerwujcie sobie nieco więcej czasu niż jeden dzień. Dokładny opis tych atrakcji i jeszcze paru innych znajdziecie pod tym linkiem: klik

Zagadkowy Iran i plaże Omanu 

Iranie poczujecie klimat starożytnej Persji - wszystko za sprawą baśniowych meczetów i pałaców, wiosek, które zdają się zatrzymać w czasie, bezkresnych pustyń czy pełnych zapachów i barw targowiskach. Przygodę z Iranem warto zacząć od jego stolicy czyli Teheranu. Jest to najbardziej zaludnione miasto Bliskiego Wschodu! Miasto to na pewno zachwyca fantastycznymi widokami górskimi, jednak dla niektórych może okazać się zbyt głośne i chaotyczne.

Mimo wszystko naprawdę warto je odwiedzić. Kolejny “must see” to Sziraz czyli miasto uchodzące na krainę parków i ogrodów. To tutaj zobaczycie piękne i imponujące meczety, wspomniane rajskie ogrody oraz Bramę Koranu. Również tutaj znajduje się jeden z najpiękniejszych meczetów w południowym Iranie - tak zwany różowy Meczet. Koniecznie odwiedźcie również bazar Vakil, aby zobaczyć jakie produkty są charakterystyczne dla tej części świata. Oszołomi Was na pewno feeria barw i orientalnych zapachów! Po owocnym zwiedzaniu, warto wybrać się na orientalne plaże Omanu! Biały piasek, szmaragdowa woda, klimatyczne rybackie wioski i wylegiwanie się na plaży - czy nie brzmi to cudownie? Jeśli jednak znudzi się Wam odpoczynek, będziecie mieli również okazję na nurkowanie, snorkelling, rejs tradycyjnym omańskim jednomasztowcem czy lekcje gotowania! 

Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o Omanie i nie tylko - zapraszamy na stronę!

(MP)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© mojakruszwica.pl | Prawa zastrzeżone