Zamknij
REKLAMA

Na Lipowej wycięli drzewa. Mieszkańcy dopytują co z ptakami w okresie lęgowym

12:59, 20.03.2020 | mk, fot Gmina Kruszwica
Skomentuj
REKLAMA

Na Lipowej Gmina Kruszwica dokonała wycinki drzew znajdującej się przy drodze. Mieszkańcy od kilku dni niepokoją się o ptaki w okresie lęgowym.

Chodzi o wycinkę drzew prowadzoną dwa dni temu przy ulicy Lipowej. Wśród mieszkańców pojawił się niepokój o ptaki, które rozpoczęły już okres lęgowy.

- Zgodnie z zaleceniem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy i Starosty Inowrocławskiego, który wydał decyzję na wycinkę drzew (do dnia 31 marca 2020 r.) Gmina Kruszwica wkrótce dokona nowych nasadzeń lipy i klonu - poinformował Urząd Miejski w Kruszwicy.

Wycinka drzew ma zapewnić bezpieczeństwo osobom przebywającym na placu zabaw. W ubiegłym roku silny wiatr doprowadził do przewrócenia się jednego z drzew wprost na nowy obiekt rekreacyjny. Z drugiej jednak strony obszar ten znów będzie uboższy o kolejne drzewa.

- Na tych drzewach jest około 30 gniazd. Być może są tam już jajka... Dlaczego wycinane są teraz a nie zrobiono tego jesienią? Jedno drzewo było suche natomiast reszta wygląda na zdrowe - poinformowała nasz portal mieszkanka pobliskiego Osiedla Robotniczego.

O wyjaśnienie sprawy zwróciliśmy się do Urzędu Miejskiego. Wcześniej obecność okresu lęgowego dla ptaków m.in. gawronów potwierdził dyrektor NPT Andrzej Sieradzki. 

- Gniazda zostały zniesione wcześniej, już pod koniec lutego zgodnie z pozwoleniem z 14 lutego. Kolejne gniazda nie zostały dokończone i nie pojawiły się w nich młode. Wszystkie drzewa wcześniej sprawdzono na podnośniku.  Zgodnie z wytycznymi  założono także jedną skrzynkę legową dla szpaków zabezpieczoną przed czynnikami atmosferycznymi - przekazał w rozmowie z portalem Jerzy Ostrowski z kruszwickiego magistratu.

Jak zapewnia Jerzy Ostrowski wszystkie drzewa usunięte były spróchniałe i zgodnie z dokumentacją stanowiły zagrożenie dla mienia i osób odpoczywających w pobliskim obiekcie rekreacyjnym.

[ZT]11120[/ZT]

 

[ZT]11132[/ZT]

[ZT]11154[/ZT]

 

(mk, fot Gmina Kruszwica)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (9)

SwójSwój

7 3

I znowu komuś przeszkadza. Nie dowie się wcześniej A już sieje zamęt. Od razu widać że nie ma nic do roboty. 13:39, 20.03.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Mieszkaniec LipowejMieszkaniec Lipowej

4 2

Nie bądź taki mądry i do przodu. Osobiście pomysł jako mieszkańcowi Lipowej nie odpowiada. Łyso tu jest niesamowicie. Druga sprawa-obiecano już kiedyś dużo nasadzeń i można to teraz zweryfikować jak wygląda. Rozumiem wycinkę ze względu na ten plac ale nie pochwalam niszczenia przyrody na każdym kroku. 13:52, 20.03.2020


NnasNnas

3 3

Dokładnie. Mnóstwo drzew jest ostatnio wyciętych zdrowych i każde z powodu bezpieczeństwa. W pobliżu placu, schorowane, to zrozumiałe ale reszta,? Nasadzą kikuty i kiedy to urośnie, do tego najgorsze z możliwych, klony, to same chorobsko grzybowe a lipy pylą niesamowicie. Nie można by innych? Śliwy ozdobne bordowe, rajskie jabłonie, katalpy, jarząby, wierzby itp. 13:59, 20.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MaksMaks

1 4

To dobrze,że sprawdzono gniazda.Tylko dlaczego nie wycięto drzew jesienią...
Ptaki miałyby czas na znalezienie nowych miejsc lęgowych .(Jedna budka lęgowa?)I plac nie byłby zamknięty kilka miesięcy.
Zanim urosną nowe drzewa,minie sporo czasu.Teraz pusto i smutno. 14:07, 20.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GawronGawron

6 1

Tak to im krakanie gap przeszkadzało a teraz obrońcy ptaszków się znaleźli. Nie mają ludzie widać co robić na tym Robotniczym. Co by nie zrobili to nygusy okienne i tak skrytykują. 16:49, 20.03.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

kowalkowal

6 0

prawda swieta prawda 18:18, 20.03.2020


Zaniepokojony głupotZaniepokojony głupot

4 1

Mieszkańcy od kilku dni niepokoją się o ptaki w okresie lęgowym
.............
Znajdą se inne drzewa a co byście mądrale powiedzieli gdyby w gniazdach były pisklęta a pierwszy huragan te drzewa poprzewraca a te przy okazji komuś (może dziecku czy wnukowi) spadną na głowę- też będziecie stękać nad ptaszkami czy dziećmi?
Wy tak- będziecie ptaszki zbierać a dzieci? e... dzieci to nie moje. 17:11, 20.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Ja tu mieszkam i widJa tu mieszkam i wid

4 2

Sympatycy i beneficjenci aktualnej władzy nauczyli sie smiac ze wszystkich spraw ktore sie aktualnie dzieja. Wstyd. Ani ten plac nie jest tam potrzebny a ni wycinka drzew. Pozdro! 17:39, 20.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

hui.exehui.exe

0 0

Trochę pusto tam teraz. Biedą nowe nasadzenia? 21:39, 20.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA