Zamknij

Przyszłość miasta to Grodztwo? Analiza ludności potwierdza taki stan rzeczy

12:12, 31.10.2020 MP, PB Aktualizacja: 13:31, 31.10.2020
Skomentuj

Przyłączenie do Kruszwicy terenów Grodztwa, fragmentu Kobylnik oraz niewielkiej części Łagiewnik zmusza do refleksji nad przyszłością miasta. Według analizy ludności rośnie znaczenie terenów podmiejskich.

1 stycznia 2021 na mapie administracyjnej Polski przybędzie 10 nowych miast. 20 gmin zmieni swoje granice — wśród nich jest Kruszwica. Dziś przyglądamy się analizie przyłączonych do miasta terenów.

Analiza liczby ludności w poszczególnych miejscowościach i obszarach przyłączonych pozwala na stwierdzenie, że jedynym obszarem, który wciąż rośnie pod względem ilości mieszkańców jest Grodztwo. W przeciwieństwie do samego miasta, ale także Łagiewnik i Kobylnik obszar ten cieszy się rosnącą z roku na rok liczbą mieszkańców.

W 2009 roku Grodztwo zamieszkiwało 617 mieszkańców. Cztery lata później ich liczba wyniosła już ponad 700 a kolejne 100 osób zamieszkało na Grodztwie w 2017 roku. Liczba ta wciąż rośnie. W 2018 roku wyniosła 841 mieszkańców.

Dla porównania miasto Kruszwica zmaga się z ciągłym odpływem ilości mieszkańców. W 2009 roku tereny miejskie zamieszkiwało 9419 osób. W 2014 roku liczba ta spadła o 418 osób, aby ostatecznie w 2015 roku spaść poniżej 9 tysięcy. Od tego czasu liczba ta wciąż spada. Jest to odpływ od 100 do nawet 200 mieszkańców rocznie. W 2018 roku miasto zamieszkiwało 8509 mieszkańców. Dane GUS za rok 2018 roku zakładają wyższą ilość mieszkańców. W tym przypadku wiarygodniejsze wydają się dokumenty opracowywane lokalnie tj. Analiza Zmian Granic Miasta Kruszwica.

Ze spadkiem ilości mieszkańców borykają się także przyłączone do miasta Łagiewniki i Kobylniki. Pierwsza z miejscowości odnotowuje niewielkie spadki w liczbie ludności. W ciągu 10 lat są jednak one w dużej mierze nieodczuwalne.

Inaczej jest w przypadku Kobylnik. W 2009 roku miejscowość zamieszkiwało 754 mieszkańców. Liczba ta wciąż spadała. W 2017 roku spadła poniżej 700 mieszkańców. W 2018 roku wieść zamieszkiwało 673 osoby.

Jak wynika z dokumentu Kruszwica wpisuje się w tendencję "rozlewania się miast" czyli suburbanizacji.

- Poleca ona na wyludnianiu się centrum i rozwoju stref podmiejskich. Wskazuje na to odpływ części ludności z miasta Kruszwicy na obszar podmiejski (miejscowości Grodztwo). Sam wzrost liczby ludności w miejscowości Grodztwo jest jednak niewystarczającym wskaźnikiem rozwoju przestrzennego miasta. Celem dokładnego rozpatrzenia podnoszonej kwestii konieczna jest analiza „twardych” danych z zakresu postępowań administracyjnych dotyczących planowania przestrzennego - czytamy w dokumencie.

Rosnąca ilość mieszkańców wiąże się bezpośrednio z ilością wydanych wniosków o warunki zabudowy. Na przestrzeni lat zainteresowanie Grodztwem rośnie. Rejestr wydanych decyzji o warunkach zabudowy w latach 2013-2019 potwierdza taki stan rzeczy.

- Najwięcej nowych budynków mieszkalnych jednorodzinnych w rozpatrywanym okresie, możliwych do zrealizowania, dotyczy obrębu Grodztwo (215), niewiele mniej obrębu Kruszwica (180). Łącznie, podsumowując wszystkie obszary miejscowości objętych niniejszą analizą, przewiduje się, że dla rozpatrywanych obrębów, na podstawie wydanych decyzji o warunkach zabudowy powstanie 401 budynków mieszkalnych. Biorąc pod uwagę poszczególne lata, wskazać zdecydowanie należy na rok 2018, w którym wydano najwięcej decyzji o warunkach zabudowy dotyczących budowy budynków mieszkalnych jednorodzinnych - piszą autorzy dokumentu.

Z analizy wynika, że to właśnie Grodztwo stanowi naturalny kierunek "rozlewania się miasta". Ogólny trend spadku liczby ludności w innych wsiach nie dotyczy Grodztwa. Głównymi przesłankami do twierdzenia są: prowadzona polityka prorodzinna państwa, zakładanie rodzin przez roczniki „bumu” demograficznego lat 80., a także atrakcyjność zamieszkiwania w „mniejszych miejscowościach”.

- Biorąc pod uwagę powyższe czynniki oraz dane dotyczące liczby ludności w poszczególnych latach, na potrzeby symulacji zapotrzebowania na nową zabudowę przyjęto średni przyrost ludności w obrębie Grodztwo na następne 30 lat – 25 mieszkańców rocznie. W związku z powyższym przewidywana liczba mieszkańców w roku 2049 zwiększy się o 750 osób - czytamy w prognozach dokumentu.

Poszerzenie granic miasta objęło część Kobylnik. Tu w przyszłości istnieje możliwość stworzenia dzielnicy przemysłowej miasta.

- W zakresie rozważenia poszerzenia granic miasta o część miejscowości Kobylniki, należy wskazać, że funkcjonalnie już obecnie część obrębu Kobylniki – po teren Zakładów Tłuszczowych – stanowi zwarty przestrzennie obszar miasta a granica pomiędzy tą częścią miejscowości Kobylniki a miastem jest kreowana sztucznie. Należy zatem przyjąć, że objęcie części miejscowości Kobylniki granicami administracyjnymi miasta odpowiadać będzie funkcjonalnej strukturze miasta – a zwiększany teren będzie tworzył przemysłową dzielnicę miasta - kończą autorzy dokumentu. 

[POGODA]1604143321756[/POGODA]

Materiały pochodzą z dokumentu Analiza Zmian Granic Miasta Kruszwica.

[PORADA]

[ZT]13799[/ZT]

[ZT]13804[/ZT]

 

(MP, PB)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

KruszwiczankaKruszwiczanka

0 0

Jestem bardzo zadowolona jako rodowita kruszwiczanka ,ze Kruszwica sie powieksza jako miasto.Tylko dlaczego te tereny Grodztwa są tak okrojone.Za cmentarzem ,teren pola (za ulicą Folwarczną ) został wciagniety do miasta ,a dalej buduja sie domy jeden za drugim nadal pozostaje jako Grodztwo.Jestem ciekawa kto o tym decyduje? I czy tamta część zostanie niebawem pod miasta Kruszwicy dołaczona.
12:57, 02.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

KruszKrusz

0 0

Wszystko ładnie ,pieknie,tylko ciekawe kto palnuje te granice miasta?!Grodztwo do kanału na ulicy Orlej pod Kruszwice będzie należec,a dalej gdzie domów z 30 i rodzin więcej (obecnie w rozbudowie) do Grodztwa należy.Nie wspomnieć o terenach za NK tam pola i pola i jakos nie przeszkadzało żeby pod miasta Kruszwicy podpiąć.
Ogólnie tylko sie cieszyć,ze w koncu władza myśli. 13:03, 02.11.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

1 0

To ostatnie zdanie to dowcip? 19:50, 03.11.2020


0%