Zamknij
REKLAMA

Poseł Jan Szopiński skierował interpelację do premiera Mateusza Morawieckiego

09:10, 04.08.2022 | .
Skomentuj
REKLAMA

Poseł Lewicy Jan Szopiński skierował interpelację w sprawie braku właściwej ochrony kryzysowej lokatorów spółdzielni mieszkaniowych, w których w celu podgrzania wody i dostarczenia ciepła korzysta się z gazowych nośników energii.

Szanowny Panie Premierze, 
moi wyborcy – lokatorzy i przedstawiciele spółdzielni mieszkaniowych, alarmują, że na dziś niewystarczające i wręcz dyskryminujące są działania Rządu w zakresie ochrony lokatorów przed skutkami drastycznych podwyżek cen. 

Przedstawiciele spółdzielni mieszkaniowych sygnalizują, że w tych z nich, które zaopatrują się w ciepło od podmiotów zewnętrznych, podwyżki cen ciepła wyniosły od 50 do nawet 200 procent.

W niektórych gminach dochodzi do takich paradoksów, że w przypadku dwóch bloków stojących naprzeciwko siebie - jeden posiada kotłownię gazową i obejmuje go ochrona taryfowa, a mieszkańcy drugiego, kupując ciepło od spółki, płacą za podgrzanie wody i ogrzewanie dużo więcej.

Wyborcy sygnalizują, że obecne prawo ma lukę i nie chroni wszystkich odbiorców indywidualnych. Drastyczne podwyżki cen gazu dotykają tę grupę spółdzielni mieszkaniowych w kraju, które zaopatrują się w ciepło od podmiotów zewnętrznych, posiadających własne kotły gazowe. Przy takich dostawach nie obowiązuje zamrożenie cen gazu, ponieważ spółdzielnie  i wspólnoty nie posiadają bezpośredniej umowy z gazownią, a rosnące ceny gazu odbiją się na wzroście kosztów ciepła – centralnego ogrzewania i ciepłej wody.

Według interweniujących wyborców, obecnie obowiązujące rozwiązania ustawowe  w sposób zbyt wąski, a nawet dyskryminujący traktują społeczności lokalne, określając zakres podmiotowy odbiorców paliw gazowych, uprawnionych do zakupu gazu po cenach taryfowych.

 Zawężają też krąg potencjalnych beneficjentów, mogących skorzystać z przyjętych rozwiązań, mających na celu łagodzenie skutków wzrostu cen gazu. 

W związku z powyższym, uprzejmie proszę Pana Premiera o dokonanie wszechstronnej analizy dotychczasowych rozwiązań pod kątem zrównania praw do osłony kryzysowej dla wszystkich lokatorów i udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

- ​w jaki sposób Rząd zamierza wykonać konstytucyjne prawo wszystkich lokatorów do równego traktowania ich w korzystaniu z obniżonych cen ciepła, bez względu na to, jak technicznie funkcjonują spółdzielnie mieszkaniowe, do których z konieczności należą ci lokatorzy?

- ​czy lokatorzy, poszkodowani na dziś wskutek nierównego traktowania lokatorów z różnych spółdzielni mieszkaniowych, otrzymają rekompensatę i w jakiej formie będzie ona wypłacona?  
 
Z wyrazami poważania 
Jan Szopiński

[ZT]21045[/ZT]

[ZT]21039[/ZT]

[ZT]21021[/ZT]
 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%