Zamknij
REKLAMA

Kogo zgłoszono do tytułu Honorowego Obywatela Kruszwicy? Znamy kandydatury

07.39, 24.06.2022 . Aktualizacja: 08.19, 24.06.2022
Skomentuj
REKLAMA

25 czerwca z okazji obchodów 600-lecia nadania praw miejskich o godzinie 18:00 w sali sesyjnej przy ulicy Nadgoplańskiej 4 odbędą się obrady rady miejskiej. Radni pochylą się i zagłosują nad trzema zgłoszonymi kandydaturami.

Z informacji nieoficjalnych jakie udało się zdobyć redakcji portalu MojaKruszwica.pl mowa o trzech kandydaturach. Poniżej zgłoszone sylwetki do nadania Honorowego Obywatela Gminy Kruszwica.

Ryszard Stadniuk

Ryszard Stadniuk, urodzony 27.10.1951 roku w Szczecinie, jest absolwentem Wydziału Budowy Maszyn i Okrętów Politechniki Szczecińskiej (1977r.). Przedsiębiorca. To wielokrotny reprezentant Polski w wioślarstwie. Dwukrotnie reprezentował  nasz kraj na Igrzyskach Olimpijskich: w 1976 roku w Montrealu, gdzie zajął szóste miejsce w dwójce ze sternikiem oraz w Moskwie (1980) – tu wywalczył brązowy medal w czwórce ze sternikiem.

To również wicemistrz świata (Nottingham 1975) i wielokrotny mistrz Polski. Po zakończeniu kariery sportowej skoncentrował się na działalności w Polskim Związku Towarzystw Wioślarskich, którego był prezesem w latach 1997-2021.Wielkie zaangażowanie pana Ryszarda Stadniuka w rozwój wioślarstwa zauważone i docenione zostało także w wymiarze europejskim.

W 2008 roku wybrany został na prezesa Rady Wioślarstwa Europejskiego (European Rowing Board). Funkcję tę pełnił nieprzerwanie do  roku 2021. W roku 2010 wybrany został na członka Rady FISA, jako reprezentant kontynentalny na Europę, Światowej Federacji Wioślarskiej (FISA). Od 1997 roku jest członkiem zarządu Polskiego Komitetu Olimpijskiego, gdzie z przerwą do chwili obecnej, pełni funkcję wiceprezesa do spraw sportowych. Był ponadto zastępcą szefa misji olimpijskiej podczas IO w Sydney w 2000 roku oraz szefem takowej misji podczas IO w Atenach w 2004 roku. 

Za swoją działalność odznaczony został Krzyżem Kawalerskim O.O.P. oraz Krzyżem Oficerskim O.O.P. To właśnie w czasie wielu lat pełnienia tak ważnych funkcji w polskim i europejskim wioślarstwie, przyczynił się w dużej mierze do rozwoju wioślarstwa  w Kruszwicy. Odegrał  bowiem bardzo ważną rolę, wspierając Klub Wioślarski „Gopło” oraz samą Kruszwicę, w staraniach o organizację krajowych i międzynarodowych zawodów wioślarskich. Dzięki temu wsparciu, na torze regatowym w naszym mieście cyklicznie rozgrywane są: Centralne Kontrolne Regaty Juniorów, Młodzieżowe Mistrzostwa Polski, Mistrzostwa Polski Juniorów, Mistrzostwa Polski Młodzików.  Rangę Kruszwicy podniosły z pewnością regaty międzynarodowe. Tu wymienić należy przede wszystkim pierwsze w historii wioślarstwa Mistrzostwa Europy Juniorów w 2011 roku oraz I Młodzieżowe Mistrzostwa Europy z 2017 roku. W obu przypadkach, to właśnie Kruszwica w kronikach wioślarstwa zapisana została na pierwszym miejscu!

W wymiarze europejskim nasze miasto pojawiło się - dzięki bardzo dobrej ocenie organizacji i wsparciu pana Ryszarda Stadniuka - jeszcze trzykrotnie. Ponownie bowiem wygraliśmy rywalizację na zorganizowanie Młodzieżowych Mistrzostw Europy w 2017 roku, oraz w czasie organizacji Regat Państw Nadbałtyckich „Baltic Cup” w 2012 i 2018 roku. Dzięki m.in. tym wydarzeniom Kruszwica rozpoznawana jest w świecie sportów wodnych, zyskała rangę przyjaznego sportowcom miejsca i wyróżnia się na arenie ogólnopolskiej
i międzynarodowej.

Janusz Drzewucki

Janusz Drzewucki urodził się w Kruszwicy 6 grudnia 1958 roku. Jest synem Aliny z Dąbrowskich i Mieczysława Drzewuckich. W roku 1973 rozpoczął naukę w Liceum Ogólnokształcącym w Kruszwicy. Licealną edukację zakończył zdając maturę w 1977 roku. Następnie studiował polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie

To z pewnością jeden z najwybitniejszych kruszwiczan. Znakomity krytyk literacki, poeta, dziennikarz, wydawca, redaktor m.in. miesięcznika „Twórczość”, „Pisma Literacko-Artystycznego”, „Poezji”. Od 1990 roku jest mieszkańcem Warszawy. Jako dziennikarz pracował m. in. w „Itd.” i „ Rzeczpospolitej”. Na jej łamach ogłosił ok. 800 artykułów  i szkiców poświęconych współczesnej literaturze pięknej (polskiej i obcej). Od roku 1996 redaktor działu poezji miesięcznika „Twórczość”, na łamach którego utwory oryginalne i teksty krytyczno-literackie drukował już od 1983 roku. Od 2000 roku  został stałym współpracownikiem miesięcznika „Książki. Magazyn Literacki”.

fot. Joanna Manowska, CC BY-SA 4.0

Warto podkreślić, że w latach 2005-2012 był redaktorem naczelnym jednej z najbardziej znanych w Polsce spółek wydawniczych - „Czytelnika”. Od 2013 roku pracuje także na rzecz Biblioteki Narodowej. Wiersze, szkice, recenzje i felietony drukował na łamach wielu czasopism, m.in. wspomnianej wcześniej „Twórczości”, „Literatury”, „Tygodnika Powszechnego”, „Poezji”, „Zeszytów Literackich”, „Tygodnika Literackiego”.

Pan Janusz Drzewucki jest laureatem licznych nagród i wyróżnień, m.in. im. Kazimiery Iłłakiewiczówny (1988) za najlepszy poetycki książkowy debiut roku, Funduszu Literatury Ministerstwa Kultury i Sztuki (1989), im. Stanisława Piętaka (1991) w dziedzinie krytyki literackiej. W 2006 roku prezydent Włoch odznaczył go Krzyżem Kawalerskim Orderu Gwiazdy Solidarności Włoskiej. W 2014 roku został laureatem Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida w kategorii Literatura za tom „ Dwanaście dni”. W tym samym roku otrzymał również Symboliczną Nagrodę Ryszarda Milczewskiego - Bruno za wybitną twórczość eseistyczną 
i krytyczno-literacką. W 2020 r. uhonorowany został Nagrodą im. Kazimierza Wyki.

Jest członkiem PEN Clubu, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. W 2016 roku powierzono mu funkcję przewodniczącego jury Nagrody Literackiej m. st. Warszawy. Rok później wszedł w skład jury Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego. W latach 2015-2018 był członkiem kapituły literackiej Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida, a w latach 2016-2019 członkiem jury Nagrody Poetyckiej im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego „Orfeusz”.

Dorobek twórczy pana Janusz Drzewuckiego jest bardzo duży i nie sposób przedstawić go w tym miejscu w całości. Obejmuje bowiem utwory poetyckie wydane w ośmiu tomikach oraz licznych antologiach, prozę, krytykę literacką, szkice krytycznoliterackie w pracach zbiorowych oraz prace redakcyjne. Jest on z pewnością imponujący, stawia osobę pana Janusza Drzewuckiego wśród najlepszych, uznanych znawców literatury oraz lokuje w panteonie wybitnych poetów polskich. Z pewnością czyni z niego jednego z najwybitniejszych kruszwiczan, urodzonych w naszym mieście, który z dumą zawsze podkreśla (co ujawnia się w wielu publikacjach), że pochodzi z Kruszwicy i jest absolwentem kruszwickiego liceum.


Krystyna Wulert

Krystyna Wulert - kujawianka urodzona w Janikowie, mieszkanka Bydgoszczy. Od roku 1987 jest członkiem Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Bydgoszczy. Do roku 2002 była członkiem zarządu, a od 2003 roku pełni funkcję prezesa stowarzyszenia. W latach 2004-2008 była członkiem Rady Krajowej RSTK w Warszawie. Od 2008 roku jest zastępcą przewodniczącego tejże Rady.

W 1988 roku weszła w skład społecznej Kapituły dla nadania medalu „Za Zasługi dla Kultury Robotniczej” im. Jakuba Wojciechowskiego. Współtworzyła i aktywnie działała w Światowym Zlocie Bydgoszczan. Od wielu lat współpracuje ze środowiskami osób niepełnosprawnych - współpracowała z Domem Pomocy Społecznej w Siemionkach, DPS w Gołuszycach koło Świecia, z Okręgiem Kujawsko-Pomorskiego Związku Niewidomych. W 2014 roku została wyróżniona honorową odznaką „Przyjaciel Niewidomych”. Kilkakrotnie wyróżniona Nagrodą Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za promocję poezji w naszym województwie. Prowadzi indywidualne konsultacje recytatorskie, promuje młode talenty literackie, sama będąc laureatką wielu konkursów recytatorskich.

Jest autorką tomiku poetyckiego „Zapytaj siebie”. W przygotowaniu jest jej kolejna książka poetycka. W 1997 roku została wyróżniona  Odznaką Zasłużony Działacz Kultury, w 2010 otrzymała odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, a w roku 2018 została uhonorowana Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Z Kruszwicą związała się przede wszystkim poprzez Ogólnopolskie Literackie Spotkania Pokoleń, których jest pomysłodawcą  i koordynatorem. Od 1993 roku wpisały się one w mapę kulturalną miasta i gminy Kruszwica. Spotkania gromadziły wielu zdolnych poetów z całego kraju. Od 2008 roku do kruszwickiej imprezy poeci kwalifikują się poprzez udział w konkursie poetyckim. Jego pokłosiem jest trzynaście almanachów poetyckich, które współredagowała, a które wyróżniają naszą Gminę wśród samorządów w Polsce.

Jest pomysłodawcą warsztatów recytatorskich dla poetów „Sztuka mówienia własnych tekstów”, odbywających się również w ramach OLSP. Z inicjatywy pani Krystyny Wulert odbyły się trzy edycje Konkursu Poetyckiego „Strofy znad Gopła” dla dzieci i młodzieży z terenu gminy Kruszwica, które weszły także  w program OLSP. Przez wiele lat jako jurorka konkurów recytatorskich współpracowała  z Centrum Kultury i Sportu „Ziemowit”  w Kruszwicy. Od kilkunastu lat jest przewodniczącą jury Gminnego Konkursu Małych Form Teatralnych w Szkole Podstawowej w Polanowicach. Włącza się także aktywnie w organizację spotkań poetyckich w kawiarni „ Pod Malwami”  w Kruszwicy,  które cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkańców i poetów z całego kraju, a które zapoczątkowane zostały również podczas Ogólnopolskich Literackich Spotkań Pokoleń.

[ZT]20577[/ZT]

[ZT]20572[/ZT]

[ZT]20554[/ZT]


 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (15)

Klekot Klekot

20 4

A gdzie Pelikan jak się pytam? Bronił Gopła przed kopalnią. 08:49, 24.06.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

NICKNICK

2 11

Poważny jesteś? 09:42, 24.06.2022


kormorankormoran

Zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


Kruszwiczanin Kruszwiczanin

8 3

Podałbym jeszcze jednego kandydata. Dariusz Pierwszego do stołka przywiązanego. 09:18, 24.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BerdyczBerdycz

7 1

Niewątpliwie kandydaci mają spore osiągnięcia, ale czy zasługują na tytuł:
Honorowego Obywatela Kruszwicy?- tak szczerze to wątpię i to nawet bardzo, taki tytuł powinien trafiać do osoby, która wręcz w sposób spektakularny przyczyniła się do promocji czy rozwoju Kruszwicy a Ci coś tam mają szczególnie ten drugi, ale i to nie powala.
Nic już tego nie zmieni bo decyzja podjęta a "radni" tradycyjnie zagłosują i nawet wiem jak. 10:43, 24.06.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

hmhm

1 0

Powinni być związani z Kruszwicą a nie się w niej urodzić (pewnie i tak w Inie lub w CRA) i wyedukwać. 11:59, 25.06.2022


kkkkkk

14 0

te osoby są tak zasłużone dla Kruszwicy że większość mieszkańców pewnie nie wie o kogo chodzi takie czasy mam, jeszcze pytanie kto złożył wniosek do rady gminy o nadanie do tego wyróżnienia ? 13:32, 24.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


olxolx

0 0

Ci z Kruszwicy, których masz na myśli być może poglądowo niepoprawni więc z automatu a te zaproponowane osoby to pozwolą władzy zabłysnąć na szerokich horyzontach🤣 bo to się może przydać. 18:11, 24.06.2022


Moja lista honorowycMoja lista honorowyc

8 0

Ja bym miał takich kandydatów:
1. Tadeusz Gawrysiak (wspaniały człowiek)
2. Aleksander Budner (wspaniały człowiek)
3 .Dariusz Witczak ( wspaniały człowiek)
4. Teresa Tenerowicz ( wspaniała kobieta)
5. Stefan Janeczek ( wspaniały policjant)
6. Pan Pelikan (wspaniały artysta-człowiek)
7. Dariusz Kurzawa (wspaniały poseł)
8. Mikołaj Bogdanowicz (wspaniały wojewoda)
9. Ilona Dybicz ( wspaniała kobieta pracująca)
10. Artur Grobelski ( wspaniały człowiek)
11. Morcin Daniec ( wspaniały szwagier,zięć)
12. Tomasz Frejliszek (odkrycie 100-lecia W Grodztwie)
13. Marek Niewiadomski ( wspaniały obywatel Morus)
14. Pan Fakturka (wspaniały koryciarz)
15. Martin Kowalsky (dziennkarz śledczy-producent filmowy) 20:22, 24.06.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

4 0

Brakuje wspaniałej księgowej i jeszcze pani fakturki 23:04, 24.06.2022


Ferdynand WspaniałyFerdynand Wspaniały

2 0

Poczet ludzi "wspaniałych" (oprócz 12- ten jest zaje.... :) 23:28, 24.06.2022


kruszwiczanin -ptak kruszwiczanin -ptak

3 0

Z okazji tak "wielkiego Jubileuszu: nadania praw miejskich Kruszwicy brak jakichkolwiek elementów ten fakt podkreślających i informujących na przestrzeni miesięcy 2022 roku> Do wczoraj - 24 czerwiec nie było widać na głównych ciągach komunikacyjnych Kruszwicy ani JEDNEJ FLAGI Z HERBEM KRUSZWICY. Czyżby zapanowała już tak wielka bieda w Urzędzie miasta??? WSTYD!!! 15:24, 25.06.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

5 0

Niestety budżet ledwo się dopina po podwyżkach dla Witczaka i jego świty 16:05, 25.06.2022


Niki Niki

3 0

No dobra...mają jakieś tam dorobki w swoim życiu ,ale czym się zasłużyli dla Kruszwicy? Co zrobili dla naszego miasta prócz tego że 50 lat temu skończyli liceum 😂😂 .tak naprawę to pan Ryszard przez wioślarstwo coś jeszcze kręci w naszej wiosce ,a reszta??? Nic :/ 19:40, 25.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%