Zamknij

Wiejskie wspólnoty w w pandemicznym klinczu. W kropce także sołectwa naszej gminy

09:31, 25.05.2020 DJ Aktualizacja: 13:37, 25.05.2020
Skomentuj

Zastosowany przy okazji COVID-19 zakaz organizacji imprez, spotkań i zebrań utrudnia prawidłowe funkcjonowanie wiejskich wspólnot. O sprawie alarmuje dziś Portal Samorządowy. Problem nie omija kruszwickich wsi i sołectw.

Bez organizacji spotkania wiejskiego nie można zdecydować o tym na co wyda się środki z funduszu sołeckiego. Przedłużająca epidemia spowodowała, że wiele z tych pieniędzy przeznaczonych na imprezy i wydarzenia zorganizować nie można.

O problemie w sołectwach informuje Portal Samorządowy. Serwis przytacza stanowisko Rzecznika Praw Obywatela, Mirosława Wróblewskiego. Rzecznik zauważa, ze zamrażając gospodarkę oraz życie społeczne, należy określić w jaki sposób ma funkcjonować wiejska wspólnota.

Problem sołectw i wspólnot wiejskich jest wydawanie środków z Funduszu Sołeckiego. Niektóre z zadań nie są realizowane i należałoby je przeznaczyć na inne cele. Tego jednak bez wiejskiego zgromadzenia zrobić prawnie nie można. I tu pojawia się klincz.

[ZT]12058[/ZT]

Wiele sołectw nie ma możliwości zdalnego zorganizowania zebrania. Technicznie jest to praktycznie niemożliwe, bo wymagałoby dużego zaangażowania przypominającego wybory korespondencyjne, aby każdy obywatel danego sołectwa mógł w nich uczestniczyć. Otwartą kwestią pozostaje jeszcze sprawa ważności tego typu spotkań.

Kolejnym problemem będzie ustalanie środków Funduszu Sołeckiego na 2021. Spotkania w tej sprawie powinny się odbyć we wrześniu. Jeśli obostrzenia nie zostaną zniesione i tu zrodzi się kolejny problem.

 - Bardzo cieszę się, że Rzecznik Praw Obywatelskich zainteresował się tą sprawą, bo sytuacja rzeczywiście jest trudna i mamy wiele sygnałów od samorządów, które nie wiedzą, co robić, jak się zachować, jakie działania podjąć. Radzę zdroworozsądkowo, by w kontakcie z gminą doprowadzić do zebrania - może nawet wieloetapowego. Nie wiem, czy jest to do końca w porządku, ale w sytuacji, gdyby mieszkańców było niewiele, można ich rozsadzić - jak to się dzieje na sesjach rad gmin - stwierdza cytowany w Portalu Samorządowym  Ireneusz Niewiarowski, prezes  Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów. 

Z podobnym problemem borykają się kruszwickie wspólnoty i sołectwa. Czy  pandemiczny klincz się utrzyma? Do tematu będzie powracać.

[ZT]12087[/ZT]

 

(DJ)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%