Zamknij

Kogo zgłoszono do tytułu Honorowego Obywatela Kruszwicy? Znamy kandydatury

07:39, 24.06.2022 . Aktualizacja: 08:19, 24.06.2022
Skomentuj

25 czerwca z okazji obchodów 600-lecia nadania praw miejskich o godzinie 18:00 w sali sesyjnej przy ulicy Nadgoplańskiej 4 odbędą się obrady rady miejskiej. Radni pochylą się i zagłosują nad trzema zgłoszonymi kandydaturami.

Z informacji nieoficjalnych jakie udało się zdobyć redakcji portalu MojaKruszwica.pl mowa o trzech kandydaturach. Poniżej zgłoszone sylwetki do nadania Honorowego Obywatela Gminy Kruszwica.

Ryszard Stadniuk

Ryszard Stadniuk, urodzony 27.10.1951 roku w Szczecinie, jest absolwentem Wydziału Budowy Maszyn i Okrętów Politechniki Szczecińskiej (1977r.). Przedsiębiorca. To wielokrotny reprezentant Polski w wioślarstwie. Dwukrotnie reprezentował  nasz kraj na Igrzyskach Olimpijskich: w 1976 roku w Montrealu, gdzie zajął szóste miejsce w dwójce ze sternikiem oraz w Moskwie (1980) – tu wywalczył brązowy medal w czwórce ze sternikiem.

To również wicemistrz świata (Nottingham 1975) i wielokrotny mistrz Polski. Po zakończeniu kariery sportowej skoncentrował się na działalności w Polskim Związku Towarzystw Wioślarskich, którego był prezesem w latach 1997-2021.Wielkie zaangażowanie pana Ryszarda Stadniuka w rozwój wioślarstwa zauważone i docenione zostało także w wymiarze europejskim.

W 2008 roku wybrany został na prezesa Rady Wioślarstwa Europejskiego (European Rowing Board). Funkcję tę pełnił nieprzerwanie do  roku 2021. W roku 2010 wybrany został na członka Rady FISA, jako reprezentant kontynentalny na Europę, Światowej Federacji Wioślarskiej (FISA). Od 1997 roku jest członkiem zarządu Polskiego Komitetu Olimpijskiego, gdzie z przerwą do chwili obecnej, pełni funkcję wiceprezesa do spraw sportowych. Był ponadto zastępcą szefa misji olimpijskiej podczas IO w Sydney w 2000 roku oraz szefem takowej misji podczas IO w Atenach w 2004 roku. 

Za swoją działalność odznaczony został Krzyżem Kawalerskim O.O.P. oraz Krzyżem Oficerskim O.O.P. To właśnie w czasie wielu lat pełnienia tak ważnych funkcji w polskim i europejskim wioślarstwie, przyczynił się w dużej mierze do rozwoju wioślarstwa  w Kruszwicy. Odegrał  bowiem bardzo ważną rolę, wspierając Klub Wioślarski „Gopło” oraz samą Kruszwicę, w staraniach o organizację krajowych i międzynarodowych zawodów wioślarskich. Dzięki temu wsparciu, na torze regatowym w naszym mieście cyklicznie rozgrywane są: Centralne Kontrolne Regaty Juniorów, Młodzieżowe Mistrzostwa Polski, Mistrzostwa Polski Juniorów, Mistrzostwa Polski Młodzików.  Rangę Kruszwicy podniosły z pewnością regaty międzynarodowe. Tu wymienić należy przede wszystkim pierwsze w historii wioślarstwa Mistrzostwa Europy Juniorów w 2011 roku oraz I Młodzieżowe Mistrzostwa Europy z 2017 roku. W obu przypadkach, to właśnie Kruszwica w kronikach wioślarstwa zapisana została na pierwszym miejscu!

W wymiarze europejskim nasze miasto pojawiło się - dzięki bardzo dobrej ocenie organizacji i wsparciu pana Ryszarda Stadniuka - jeszcze trzykrotnie. Ponownie bowiem wygraliśmy rywalizację na zorganizowanie Młodzieżowych Mistrzostw Europy w 2017 roku, oraz w czasie organizacji Regat Państw Nadbałtyckich „Baltic Cup” w 2012 i 2018 roku. Dzięki m.in. tym wydarzeniom Kruszwica rozpoznawana jest w świecie sportów wodnych, zyskała rangę przyjaznego sportowcom miejsca i wyróżnia się na arenie ogólnopolskiej
i międzynarodowej.

Janusz Drzewucki

Janusz Drzewucki urodził się w Kruszwicy 6 grudnia 1958 roku. Jest synem Aliny z Dąbrowskich i Mieczysława Drzewuckich. W roku 1973 rozpoczął naukę w Liceum Ogólnokształcącym w Kruszwicy. Licealną edukację zakończył zdając maturę w 1977 roku. Następnie studiował polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie

To z pewnością jeden z najwybitniejszych kruszwiczan. Znakomity krytyk literacki, poeta, dziennikarz, wydawca, redaktor m.in. miesięcznika „Twórczość”, „Pisma Literacko-Artystycznego”, „Poezji”. Od 1990 roku jest mieszkańcem Warszawy. Jako dziennikarz pracował m. in. w „Itd.” i „ Rzeczpospolitej”. Na jej łamach ogłosił ok. 800 artykułów  i szkiców poświęconych współczesnej literaturze pięknej (polskiej i obcej). Od roku 1996 redaktor działu poezji miesięcznika „Twórczość”, na łamach którego utwory oryginalne i teksty krytyczno-literackie drukował już od 1983 roku. Od 2000 roku  został stałym współpracownikiem miesięcznika „Książki. Magazyn Literacki”.

fot. Joanna Manowska, CC BY-SA 4.0

Warto podkreślić, że w latach 2005-2012 był redaktorem naczelnym jednej z najbardziej znanych w Polsce spółek wydawniczych - „Czytelnika”. Od 2013 roku pracuje także na rzecz Biblioteki Narodowej. Wiersze, szkice, recenzje i felietony drukował na łamach wielu czasopism, m.in. wspomnianej wcześniej „Twórczości”, „Literatury”, „Tygodnika Powszechnego”, „Poezji”, „Zeszytów Literackich”, „Tygodnika Literackiego”.

Pan Janusz Drzewucki jest laureatem licznych nagród i wyróżnień, m.in. im. Kazimiery Iłłakiewiczówny (1988) za najlepszy poetycki książkowy debiut roku, Funduszu Literatury Ministerstwa Kultury i Sztuki (1989), im. Stanisława Piętaka (1991) w dziedzinie krytyki literackiej. W 2006 roku prezydent Włoch odznaczył go Krzyżem Kawalerskim Orderu Gwiazdy Solidarności Włoskiej. W 2014 roku został laureatem Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida w kategorii Literatura za tom „ Dwanaście dni”. W tym samym roku otrzymał również Symboliczną Nagrodę Ryszarda Milczewskiego - Bruno za wybitną twórczość eseistyczną 
i krytyczno-literacką. W 2020 r. uhonorowany został Nagrodą im. Kazimierza Wyki.

Jest członkiem PEN Clubu, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. W 2016 roku powierzono mu funkcję przewodniczącego jury Nagrody Literackiej m. st. Warszawy. Rok później wszedł w skład jury Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego. W latach 2015-2018 był członkiem kapituły literackiej Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida, a w latach 2016-2019 członkiem jury Nagrody Poetyckiej im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego „Orfeusz”.

Dorobek twórczy pana Janusz Drzewuckiego jest bardzo duży i nie sposób przedstawić go w tym miejscu w całości. Obejmuje bowiem utwory poetyckie wydane w ośmiu tomikach oraz licznych antologiach, prozę, krytykę literacką, szkice krytycznoliterackie w pracach zbiorowych oraz prace redakcyjne. Jest on z pewnością imponujący, stawia osobę pana Janusza Drzewuckiego wśród najlepszych, uznanych znawców literatury oraz lokuje w panteonie wybitnych poetów polskich. Z pewnością czyni z niego jednego z najwybitniejszych kruszwiczan, urodzonych w naszym mieście, który z dumą zawsze podkreśla (co ujawnia się w wielu publikacjach), że pochodzi z Kruszwicy i jest absolwentem kruszwickiego liceum.


Krystyna Wulert

Krystyna Wulert - kujawianka urodzona w Janikowie, mieszkanka Bydgoszczy. Od roku 1987 jest członkiem Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Bydgoszczy. Do roku 2002 była członkiem zarządu, a od 2003 roku pełni funkcję prezesa stowarzyszenia. W latach 2004-2008 była członkiem Rady Krajowej RSTK w Warszawie. Od 2008 roku jest zastępcą przewodniczącego tejże Rady.

W 1988 roku weszła w skład społecznej Kapituły dla nadania medalu „Za Zasługi dla Kultury Robotniczej” im. Jakuba Wojciechowskiego. Współtworzyła i aktywnie działała w Światowym Zlocie Bydgoszczan. Od wielu lat współpracuje ze środowiskami osób niepełnosprawnych - współpracowała z Domem Pomocy Społecznej w Siemionkach, DPS w Gołuszycach koło Świecia, z Okręgiem Kujawsko-Pomorskiego Związku Niewidomych. W 2014 roku została wyróżniona honorową odznaką „Przyjaciel Niewidomych”. Kilkakrotnie wyróżniona Nagrodą Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za promocję poezji w naszym województwie. Prowadzi indywidualne konsultacje recytatorskie, promuje młode talenty literackie, sama będąc laureatką wielu konkursów recytatorskich.

Jest autorką tomiku poetyckiego „Zapytaj siebie”. W przygotowaniu jest jej kolejna książka poetycka. W 1997 roku została wyróżniona  Odznaką Zasłużony Działacz Kultury, w 2010 otrzymała odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, a w roku 2018 została uhonorowana Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Z Kruszwicą związała się przede wszystkim poprzez Ogólnopolskie Literackie Spotkania Pokoleń, których jest pomysłodawcą  i koordynatorem. Od 1993 roku wpisały się one w mapę kulturalną miasta i gminy Kruszwica. Spotkania gromadziły wielu zdolnych poetów z całego kraju. Od 2008 roku do kruszwickiej imprezy poeci kwalifikują się poprzez udział w konkursie poetyckim. Jego pokłosiem jest trzynaście almanachów poetyckich, które współredagowała, a które wyróżniają naszą Gminę wśród samorządów w Polsce.

Jest pomysłodawcą warsztatów recytatorskich dla poetów „Sztuka mówienia własnych tekstów”, odbywających się również w ramach OLSP. Z inicjatywy pani Krystyny Wulert odbyły się trzy edycje Konkursu Poetyckiego „Strofy znad Gopła” dla dzieci i młodzieży z terenu gminy Kruszwica, które weszły także  w program OLSP. Przez wiele lat jako jurorka konkurów recytatorskich współpracowała  z Centrum Kultury i Sportu „Ziemowit”  w Kruszwicy. Od kilkunastu lat jest przewodniczącą jury Gminnego Konkursu Małych Form Teatralnych w Szkole Podstawowej w Polanowicach. Włącza się także aktywnie w organizację spotkań poetyckich w kawiarni „ Pod Malwami”  w Kruszwicy,  które cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkańców i poetów z całego kraju, a które zapoczątkowane zostały również podczas Ogólnopolskich Literackich Spotkań Pokoleń.

[ZT]20577[/ZT]

[ZT]20572[/ZT]

[ZT]20554[/ZT]


 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(15)

Klekot Klekot

20 4

A gdzie Pelikan jak się pytam? Bronił Gopła przed kopalnią. 08:49, 24.06.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

NICKNICK

2 11

Poważny jesteś? 09:42, 24.06.2022


kormorankormoran

Zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


reo

Kruszwiczanin Kruszwiczanin

8 3

Podałbym jeszcze jednego kandydata. Dariusz Pierwszego do stołka przywiązanego. 09:18, 24.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BerdyczBerdycz

7 1

Niewątpliwie kandydaci mają spore osiągnięcia, ale czy zasługują na tytuł:
Honorowego Obywatela Kruszwicy?- tak szczerze to wątpię i to nawet bardzo, taki tytuł powinien trafiać do osoby, która wręcz w sposób spektakularny przyczyniła się do promocji czy rozwoju Kruszwicy a Ci coś tam mają szczególnie ten drugi, ale i to nie powala.
Nic już tego nie zmieni bo decyzja podjęta a "radni" tradycyjnie zagłosują i nawet wiem jak. 10:43, 24.06.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

hmhm

1 0

Powinni być związani z Kruszwicą a nie się w niej urodzić (pewnie i tak w Inie lub w CRA) i wyedukwać. 11:59, 25.06.2022


kkkkkk

14 0

te osoby są tak zasłużone dla Kruszwicy że większość mieszkańców pewnie nie wie o kogo chodzi takie czasy mam, jeszcze pytanie kto złożył wniosek do rady gminy o nadanie do tego wyróżnienia ? 13:32, 24.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


olxolx

0 0

Ci z Kruszwicy, których masz na myśli być może poglądowo niepoprawni więc z automatu a te zaproponowane osoby to pozwolą władzy zabłysnąć na szerokich horyzontach? bo to się może przydać. 18:11, 24.06.2022


Moja lista honorowycMoja lista honorowyc

8 0

Ja bym miał takich kandydatów:
1. Tadeusz Gawrysiak (wspaniały człowiek)
2. Aleksander Budner (wspaniały człowiek)
3 .Dariusz Witczak ( wspaniały człowiek)
4. Teresa Tenerowicz ( wspaniała kobieta)
5. Stefan Janeczek ( wspaniały policjant)
6. Pan Pelikan (wspaniały artysta-człowiek)
7. Dariusz Kurzawa (wspaniały poseł)
8. Mikołaj Bogdanowicz (wspaniały wojewoda)
9. Ilona Dybicz ( wspaniała kobieta pracująca)
10. Artur Grobelski ( wspaniały człowiek)
11. Morcin Daniec ( wspaniały szwagier,zięć)
12. Tomasz Frejliszek (odkrycie 100-lecia W Grodztwie)
13. Marek Niewiadomski ( wspaniały obywatel Morus)
14. Pan Fakturka (wspaniały koryciarz)
15. Martin Kowalsky (dziennkarz śledczy-producent filmowy) 20:22, 24.06.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

4 0

Brakuje wspaniałej księgowej i jeszcze pani fakturki 23:04, 24.06.2022


Ferdynand WspaniałyFerdynand Wspaniały

2 0

Poczet ludzi "wspaniałych" (oprócz 12- ten jest zaje.... :) 23:28, 24.06.2022


kruszwiczanin -ptak kruszwiczanin -ptak

3 0

Z okazji tak "wielkiego Jubileuszu: nadania praw miejskich Kruszwicy brak jakichkolwiek elementów ten fakt podkreślających i informujących na przestrzeni miesięcy 2022 roku> Do wczoraj - 24 czerwiec nie było widać na głównych ciągach komunikacyjnych Kruszwicy ani JEDNEJ FLAGI Z HERBEM KRUSZWICY. Czyżby zapanowała już tak wielka bieda w Urzędzie miasta??? WSTYD!!! 15:24, 25.06.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

5 0

Niestety budżet ledwo się dopina po podwyżkach dla Witczaka i jego świty 16:05, 25.06.2022


Niki Niki

3 0

No dobra...mają jakieś tam dorobki w swoim życiu ,ale czym się zasłużyli dla Kruszwicy? Co zrobili dla naszego miasta prócz tego że 50 lat temu skończyli liceum ?? .tak naprawę to pan Ryszard przez wioślarstwo coś jeszcze kręci w naszej wiosce ,a reszta??? Nic :/ 19:40, 25.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%