Zamknij

Wybory 2018: Kto powalczy o władzę w Kruszwicy i powiecie?

22:08, 07.09.2018 | P.B
REKLAMA
Skomentuj

Z końcem przyszłego tygodnia powinniśmy poznać kandydatów do Rady Miejskiej i Rady Powiatu Inowrocławskiego. Kto jeszcze oprócz opisywanych przez nas komitetów wyborczych powalczy o władzę w Kruszwicy i powiecie inowrocławskim?

Termin rejestracji kandydatów do rady gminy, powiatu i sejmiku województwa zamyka się 17 września. To wówczas powinniśmy poznać wszystkich aspirujących do uzyskania mandatu w tegorocznych wyborach samorządowych. Dziewięć dni później będziemy mieli pewność, kto wystartuje na stanowisko Burmistrza Kruszwicy.

Formalnie kampania wyborcza ruszyła po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw rozporządzenia premiera Mateusza Morawieckiego o dacie wyborów samorządowych. Pierwszą turę zaplanowano na 21 października. Drugą na 4 listopada. Władze samorządowe wybierzemy na dłuższą niż obecnie kadencję. Będzie ona trwała o rok dłużej niż dotychczas.

Termin rejestracji komitetów wyborczych już minął. Na założenie własnych komitetów zdecydowało się Stowarzyszenie Krusza (Komitet Wyborczy Organizacji), Społeczna Lista Samorządowa (Komitet Wyborczy Wyborców) oraz Komitet Wyborczy Wyborców Tomasza Łożyńskiego.

Dziś wiemy na pewno, że Stowarzyszenie Krusza zarejestruje kandydatów w zdecydowanej większości okręgów wyborczych. Zarejestrowanie kandydatów przynajmniej w ośmiu okręgach da możliwość komitetowi powalczyć o fotel Burmistrza Kruszwicy. O tym, że komitet będzie realizował taką koncepcję, wiemy od czerwca. To wówczas swój start na Burmistrza Kruszwicy ogłosiła Ilona Dybicz, prezes stowarzyszenia.

Swoich kandydatów do Rady Miejskiej wystawi także Społeczna Lista Samorządowa związana od zawsze z obecnym Burmistrzem Kruszwicy. Ugrupowanie te wielokrotnie współpracowało z lokalnym PiS, a jego członkowie startowali z ramienia komitetu. Sytuacja ta uległa zmianie. Dziś do Rady Miejskiej Prawo i Sprawiedliwość ma iść samo. Kandydatem SLS na burmistrza z tego ugrupowania będzie najprawdopodobniej obecny włodarz Dariusz Witczak. Burmistrz nie potwierdził jeszcze oficjalnie swojego startu.

Trochę inna sytuacja będzie w przypadku trzeciego zarejestrowanego, Komitetu Wyborczego Wyborców Tomasza Łożyńskiego. Choć ugrupowanie ma możliwość wystawienia kandydatów w każdym okręgu, swoją obecność zaznaczy tylko w okręgu nr 10 obejmującym Janowice i Sławsk Wielki. Tomasz Łożyński jest radnym od 2014 roku. Poprzednio miał dwóch konkurentów. Dzisiaj nieoficjalnie wiadomo, że ma ich być co najmniej kilku.. Stworzenie własnego komitetu przypomina analogiczną sytuację sprzed czterech lat. Wówczas na taki ruch zdecydowało się Stowarzyszenie Nasz Dom Racice.

Inną procedurę wyborczą muszą spełnić partie polityczne. Ugrupowania tego typu rejestrują się w całym kraju. To od lokalnych struktur zależy czy wystawią swoich kandydatów do Rady Miejskiej. Mimo wyraźnego osłabienia ich roli w nadgoplańskiej gminie i tych ugrupowań nie zabraknie w walce o mandaty w Kruszwicy.

Zaprezentowanie własnego ugrupowania podjęły się lokalne struktury Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Najbardziej znaną postacią tego ugrupowania jest obecny przewodniczący Rady Miejskiej Aleksander Budner. SLD wyraźnie wkomponowuje się w odpartyjnianie Kruszwicy. W ubiegłej kadencji ugrupowanie wprowadziło trzech radnych. Dziś wiadomo, że w wyborach 2018 udziału nie weźmie radny Jarosław Kowalski. Z nieoficjalnych informacji wynika również, że drugi radny Andrzej Michalak może zasilić szeregi Społecznej Listy Samorządowej. SLD swoją obecność może zaznaczyć w wyborach do Rady Powiatu Inowrocławskiego. Listę otworzy najprawdopodobniej Stefan Janeczek. Trudno natomiast by ugrupowanie wystawiło swojego kandydata na burmistrza. Pewność w tej sprawie będziemy mieli jednak dopiero 26 września.

O mandaty w gminie może powalczyć Polskie Stronnictwo Ludowe. W Radzie Miejskiej ugrupowanie ma dwóch radnych. Ludowców reprezentuje obecnie Grzegorz Stanny oraz Piotr Pułkownik. W kuluarach mówi się jednak, że istnieje możliwość, że radny z okręgu Chełmc zmieni samorządowe ugrupowanie. W grę wchodzić może Społeczna Lista Samorządowa. W okręgu Chełmc radnemu przyjdzie najprawdopodobniej zmierzyć się m.in. z byłym burmistrzem Tadeuszem Gawrysiakiem, który poparł Ilonę Dybicz. Bardziej jasna sytuacja przedstawia się na liście PSL do Rady Powiatu Inowrocławskiego. Kandydaci ludowców powalczą o trzy mandaty. Ma to związek ze zmniejszającą się liczbą mieszkańców (dotychczas były to cztery mandaty). Jako pierwsza karty odkryła startująca z ugrupowania Dorota Pronobis (kandydatka na Burmistrza Kruszwicy z 2014 roku). Na liście pojawić mają się także m.in. Andrzej Sieradzki oraz Franciszek Żak. Obaj panowie są radnymi powiatu inowrocławskiego. PSL podobnie jak i SLD kandydatów na burmistrza najprawdopodobniej nie wystawi.

Na scenę polityczną, po latach nieobecności w wyborach do Rady Miejskiej powraca kruszwicki PiS. W kuluarach pojawia się dość często informacja o tym, że partia sama wystartuje w tegorocznych wyborach. Wśród kandydatów do Rady Miejskiej zobaczymy najpewniej obecnego radnego Grzegorza Pawlaka. W przypadku pozostałych okręgów wyborczych, ugrupowanie najprawdopodobniej postawi na nowe osoby. Ciekawie będzie w przypadku listy do Powiatu Inowrocławskiego. Na giełdzie nazwisk do tego gremium pojawia się obecny radny Marek Kościński, wiceburmistrz Kruszwicy Bartosz Krajniak oraz dotychczasowa radna Halina Bogdanowicz. Ugrupowanie najprawdopodobniej wesprze w wyborach Dariusza Witczaka.

Obecna w powiecie będzie także lista Platformy Obywatelskiej. Kilka tygodni temu informowaliśmy, że wystartuje z niej Ryszard Grobelski, wcześniej radny sejmiku województwa. Wszystko wskazuje na to, że miejsce na liście znajdzie także obecny radny powiatu inowrocławskiego Jacek Zalesiak. W marcu br. odnotowaliśmy, że jego drogi z Polskim Stronnictwem Ludowym się rozchodzą. Informacje te potwierdzają się w ostatnim czasie dość często. Ostatnio podczas internetowej dyskusji radnego ze Stefanem Janeczkiem na temat chodnika w Szarleju.

Po zamknięciu terminu rejestracji dowiedzieliśmy się również, że w wyborach udziału nie potwierdziło Stowarzyszenie Nasz Dom Racice. Reprezentujący to ugrupowanie radny Bartłomiej Dzwoniarkiewicz będzie musiał zdecydować, z jakiego ugrupowania wystartuje w tegorocznych wyborach.

[ZT]5691[/ZT]

[ZT]5880[/ZT]

[ZT]5898[/ZT]

[ZT]5899[/ZT]

[ZT]5932[/ZT]

[ZT]6117[/ZT]

[ZT]6101[/ZT]

 

(P.B)
REKLAMA

Komentarze (13)

KruszwiczaninKruszwiczanin

6 0

Proszę proszę jak to wybory zmieniają poglądy. Jedni zamieniają książeczki partyjne, inni dopiero się do nich przyznają, jedynie Grześ idzie poczciwym starym torem ludowym. Jeszcze inni nie mają nawet czasu na zadbanie o własne zdrowie i dobrą rehabilitację bo tak chcą wyborców uszczęśliwiać swoją obecnością na liście. A ja osobiście pogoniłbym połowę towarzystwa i na młodych zagłosował którzy mają świeże pomysły i zapał do pracy. 07:16, 08.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

8 2

Jeżeli kandydatem PiS na burmistrza jest obecnie urzędujący, to mamy odpowiedź jak będzie wyglądał polski samorząd po wyborach gdyby wybrał PiS. Ma być niby lepiej, a po ośmiu latach rządów Dariusza Witczaka wespół z PiSem wydzimy jak w stagnacji pogrążyła się nasza gmina. Wypada odrzucić w wyborach kandydatów PiS i Społecznej Listy, bo za 5 lat nie będzie czego odbudowywać. 09:45, 08.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

HasanHasan

9 2

Smutek i żal. Od lat ograne twarze i nazwiska. Od prawa do lewa. Były komendant, naczelnik, biznesmen który zmieniał barwy co sezon wraz ze swoim obywatelskim synem, zieloni a w środku czerwoni ludowcy i sfrustrowani, cwani i koniunkturalni nauczyciele, do tego aktualnie władający pozornie słuszni acz cyniczni- wiem bo znam od zarania.
Od lat nie mieszkam ale obserwuję i ze smutkiem pytam Quo Vadis Kruszwico?
Brakuje młodych,odważnych, niezależnych, którzy mogliby to miasto podnieść. Pozostają te same rodzinno towarzyskie układy i fałszywie malowana " troska" o pospół, potem jedynie słuszna lecz bez wyboru kartka wyborcza i narzekanie że nic nie można zmienić.
Żal. 13:59, 08.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

LwLw

3 1

Hassan, tak to każdy potrafi. Zgrywac filozofa i narzekać. To może rusz tyłek i zacznij działać. 14:32, 08.09.2018

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

HasanHasan

5 0

To nie jest filozofowanie, ja nie narzekam raczej stwierdzam fakty. Mówisz ruszyć tyłek, masz rację zatem rusz go ty . Ja już tu nie mieszkam robię co słuszne gdzie indziej.
14:54, 08.09.2018


LwLw

5 2

Żebyś wiedział, wkurza mnie ten marazm w mieście. Ruszę tyłek i mam nadzieję, że moj głos przyczyni się do zmiany. Trzeba podziękować Witczakowi, głosuje na Ilone Dybicz. 19:33, 08.09.2018


moja propozycjamoja propozycja

5 2

Ja pogoniłbym całe,,stare'' towarzystwo radnych i burmistrzów.Nie powinni startować.To sprawa honoru każdego z nich.Są po kilka kadencji i rewelacji żadnych nie widać.Niech pozwolą wykazać się innym. 15:07, 08.09.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

HasanHasan

5 2

Honor to w Kruszwicy deficytowe zjawisko. 15:43, 08.09.2018


GDGD

2 0

Może i racja. 16:08, 08.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

my name is Ryszardmy name is Ryszard

4 3

Czy p.Dybicz ma jakiś program,czy tylko bardzo chce być burmistrzem i to jest jej program?A to poparcie Gawrysia-tragifarsa. 22:50, 11.09.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

PrzeciwnikPrzeciwnik

3 3

ojej pomysłu się kończą i trzeba uderzyć w kandydatkę? Odpowiadam- Program ogłosi. Ciekawe czy program ogłosi tez DW bo już tyle naobiecywał, że szkoda gadać. A zrobione mało. 04:01, 12.09.2018


ManiekManiek

0 0

na burmistrza proponuje pana Piotra Zielińskiego z komunalki. Fachowiec, dużo inwestycji zrobił 06:27, 14.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

tu akurat bym dałtu akurat bym dał

0 0

Piotr Zieliński byłby b.dobrym burmistrzem.Pracowity,problemy rozgryza w mig.Super kandydat.Nota 10/10. Jeżeli nie wystartuje, to obowiązkowo należy mu się podwyżka! Panie burmistrzu,słyszy Pan? Podwyżka dla Piotra,najlepiej zaraz, bo póżniej,to nie wiadomo ,kto przejmie łańcuchy. 10:17, 14.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© mojakruszwica.pl | Prawa zastrzeżone