Zamknij
REKLAMA

Prezydent Inowrocławia wraz z innymi samorządami apelują do premiera. Proponują szereg rozwiązań legislacyjnych

15:50, 18.03.2020 | KP
Skomentuj
REKLAMA

Wczoraj prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza wziął udział w wirtualnym posiedzeniu Zarządu Związku Miast Polskich. Samorządy apelują do premiera o perspektywiczne myślenie oraz wparcie, pozwalające ograniczyć negatywne, ekonomiczne skutki pandemii koronawirusa. Proponują też szereg rozwiązań legislacyjnych w celu zminimalizowania skutków m.in. z zakresu postępowań administracyjnych.

- Przed samorządami stawiane są kolejne zadania. Musimy pogodzić trudną sytuację finansową z wieloma dodatkowymi działaniami w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa. Nie tylko realizujemy zalecenia rządu (za które na razie nie otrzymujemy rekompensaty), ale podejmujemy własne, ważne przedsięwzięcia na szczeblu lokalnym. Wszystko robimy w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców – przyznaje prezydent Ryszard Brejza.

Prezydent Inowrocławia angażuje się w działania nie tylko lokalnie, bowiem z innymi członkami Związku Miast Polskich dąży do zabezpieczenia prawnego i finansowego polskich samorządów. Wśród postulatów i potrzeb samorządów w apelu do premiera znalazło się m.in.:

- rekompensata dla budżetów samorządowych - w związku z pogorszeniem się sytuacji podatników mogą powstać problemy z zapewnieniem płynności finansowej samorządów – brak środków na wynagrodzenia, utrzymanie szkół, przedszkoli, obiektów sportowych, pokrycie kosztów energii elektrycznej itp. Przypominamy, że z początkiem tego roku rząd już zabrał nam, samorządom 6 mld zł z dochodów, odmawiając z tego tytułu rekompensaty;
- zagwarantowanie możliwości zachowania płynności finansowej (np. poprzez zwolnienie z płatności z tytułu ubezpieczeń społecznych pracowników lub podatku PIT i CIT lub odsunięcie w czasie tych płatności,  uruchomienie krótkoterminowych pożyczek na ustabilizowanie
sytuacji w kryzysie itp.);
- rekompensata z tytułu utraconych dochodów (np. przedsiębiorstw transportowych);
- zagwarantowanie na bieżąco środków na realizację działań nadzwyczajnych podejmowanych w trybie pilnym w celu ograniczania skutków epidemii (np. na tworzenie miejsc kwarantanny, zmiany organizacyjne w szpitalach, dodatkowe zabezpieczenia placówek pomocy społecznej,
zwiększone obciążenia straży miejskich itp.);
- wprowadzenie rozwiązań prawnych, które przy zachowaniu obowiązku opłacania podatków i opłat lokalnych, nie obciążałby osób fizycznych i prawnych konsekwencjami ewentualnych opóźnień w ich  regulowaniu (np. zwolnienie z obowiązku opłacania odsetek za ściśle określony okres).

Podczas e-posiedzenia dyskutowano także o niepokojącym problemie braku odpowiedniej ilości sprzętu w walce z koronawirusem. Różne służby powinny być w pełni i profesjonalnie wyposażone.

Członkowie Związku Miast Polskich mają także pełną świadomość, że im bardziej walka z wirusem angażuje samorządy, tym trudniejsze będą warunki życia gospodarczego po epidemii. Stąd wypracowane wspólnie propozycje zmierzające do ograniczenia tych skutków.

(KP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (3)

Prawomyślny Prawomyślny

32 0

Dziś odbyła się Rada Gabinetowa, między innymi w sprawie wsparcia finansowego samorządów.
P. S.
Widzę, że nawet Pan Brejza uznaje Pana premiera. 16:15, 18.03.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Gabinet OwaGabinet Owa

0 23

Rada gabinetowa- w dodatku pod "przewodnictwem" Anżeja, który zamiast siedzieć na duDzie i nie przeszkadzać nagle obudził się z blisko 5-cioletniego letargu i staje na rzęsach!
sprawdza osobiści jak w rafinerii rozlewają płyny, odwiedza szpitale, przychodnie by się lansować wprowadzając jednocześnie zamieszanie w działalności, ale co najgorsze stwarza dodatkowe i zupełnie niepotrzebne zagrożenie że coś ze sobą przywlecze, jest na tyle *%#)!& by innym zalecać siedzenie w domu gdy sam prowadzi tę żałosną kampanię.
P. Brejza jest przedstawicielem samorządu i jako taki musi uznawać premiera- nawet jeśli nim jest notoryczny Pinokio, który jak wczoraj rzekł ten jego żont do koronowirusa przygotowywał się... od kilku miesięcy!!!!😂😂😂
Cholera!- prorok nam się trafił!!! 08:57, 19.03.2020


Prawomyślny Prawomyślny

22 0

Gabinet Owa - ale z ciebie żałosny, mały człowieczek. Byle hejtować - to jest ta wasza prawdziwa twarz. Na takich jak ty szkoda czasu. DNO.
18:45, 20.03.2020