Zamknij
REKLAMA

Mikołaj Bogdanowicz: Od dziś rodziny mogą składać wnioski online o świadczenie z programu "Dobry Start" [VIDEO]

17:49, 01.07.2020 | P.B
Skomentuj
REKLAMA

300 zł – tyle wynosi jednorazowe wsparcie dla każdego ucznia rozpoczynającego rok szkolny w ramach programu „Dobry Start”.

Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz uważa, że rządowe wsparcie rodzin w ponoszeniu wydatków związanych z rozpoczęciem roku szkolnego, to doskonała inwestycja w edukację polskich dzieci i młodzieży.

- Rząd Prawa i Sprawiedliwości konsekwentnie realizuje różnorodne programy wsparcia dla polskich rodzin. Do tej pory, w ramach programu „Dobry Start” przekazaliśmy polskim rodzinom przeszło 4 miliardy 260 milionów złotych. Do rodzin w województwie kujawsko-pomorskim trafia rocznie 75 milionów złotych. To wsparcie dedykowane rodzinom jest bardzo potrzebne, zwłaszcza w dobie pandemii koronawirusa. Nie straćmy tej szansy. Zachęcam wszystkich do składania wniosków drogą elektroniczną jeszcze w lipcu - powiedział przedstawiciel rządu w województwie.

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podkreśla szczególne znaczenie programu w dobie pandemii.

- Od dziś rodziny mogą składać wnioski online o świadczenie z programu „Dobry Start”. Szczególnie dzisiaj, w dobie epidemii konronawirusa, gorąco do tego zachęcam. Wniosek można złożyć przez bankowość elektroniczną, portal [email protected], a także Platformę Usług Elektronicznych ZUS – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Dla kogo świadczenie dobry start?

Świadczenie dobry start przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole aż do ukończenia przez nie 20 roku życia. Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, otrzymają świadczenie do ukończenia przez nie 24 roku życia. Co ważne, od 2019 r. świadczenie przysługuje również uczniom szkół dla dorosłych i policealnych.

Program obejmuje dzieci wychowujące się zarówno w rodzinach, jak i te przebywające w pieczy zastępczej.

Jak dostać świadczenie?

Aby otrzymać wsparcie, należy złożyć wniosek. Może to zrobić mama lub tata dziecka, opiekun prawny lub opiekun faktyczny dziecka(czyli osoba, która sprawuje faktyczna opiekę nad dzieckiem i wystąpiła do sądu o adopcję tego dziecka), a w przypadku dzieci przebywających w pieczy zastępczej – rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.

Wnioski online już teraz

Wnioski o świadczenie dobry start od 1 lipca rodzice mogą składać drogą elektroniczną przez ministerialny portal www.empatia.mrpips.gov.pl, bankowość elektroniczną lub portal usług elektronicznych ZUS. Świadczenie dobry start nie podlega unijnej koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Oznacza to, że gmina ustala prawo do świadczenia dobry start samodzielnie i nie przekazuje wniosku do wojewody, nawet jeśli jeden z rodziców dziecka przebywa poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej - w państwie Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub w Szwajcarii.

Papierowe wnioski od 1 sierpnia

Przyjmowanie wniosków papierowych rozpocznie się 1 sierpnia. Miejscem składania i realizacji wniosków będą te  same instytucje, które realizują obecnie świadczenie wychowawcze w ramach programu „Rodzina 500+”. W przypadku rodzin zastępczych wnioski będą składane do powiatowych centrów pomocy rodzinie.

Kiedy otrzymam wsparcie?

Im wcześniej rodzina złoży wniosek, tym szybciej trafi do niej świadczenie dobry start. Złożenie wniosku w lipcu lub sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września.

Więcej pieniędzy w domowym budżecie

Rodziny otrzymają nową formę wsparcia bez względu na dochód. Warto podkreślić, świadczenie z programu „Dobry Start” jest zwolnione od podatku. Co więcej, nie podlega egzekucji ani wliczeniu do dochodu przy ustalaniu prawa do świadczeń z innych systemów wsparcia.

„Dobry Start” w  liczbach

Wsparcie z programu „Dobry Start” trafia do 4,5mln dzieci. Od początku programu na jego realizację programu rząd przeznaczył z budżetu państwa ok. 4,26 mld zł.

Łatwa procedura

W celu usprawnienia i przyspieszenia procesu przyznawania świadczenia dobry start zrezygnowano z konieczności wydania i doręczenia decyzji administracyjnej – są one wydawane i doręczane jedynie w przypadku odmowy przyznania wsparcia, a także w sprawach ustalenia nienależnie pobranego świadczenia.

Nie przegap terminu!

Uwaga! Jeśli chcesz otrzymać wsparcie, wniosek należy złożyć najpóźniej do 30 listopada. W przeciwnym razie prawo do świadczenia dobry start przepadnie.

Lista banków uczestniczących w programie:

·Alior Bank S.A.

·PKO Bank Polski S.A./Inteligo

·Bank Pocztowy S.A.

·Bank Polskiej Spółdzielczości S.A.

·BNP Paribas Bank Polska S.A.

·Credit Agricole Bank Polska S.A.

·Getin Noble Bank S.A.

·ING Bank Śląski S.A.

·mBank S.A.

·Bank Millennium S.A.

·Nest Bank S.A.

·Bank Pekao S.A.

·SGB-Bank S.A.

(P.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (2)

8 2

Panie Bogdanowicz powie pan uczciwie, że przekazaliście pienieniądze podatników z budżetu państwa. 18:23, 01.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Rząd ma TYLKO nasze Rząd ma TYLKO nasze

0 2

O matko!!!!
musi być bardzo źle z perspektywą stróża żyrandola skoro już nawet z takich dołów robi się szopkę wyborczą- co innego Pinokio rozdający setki tysięcy wirtualnych pieniędzy(coś takiego Mikołaj też rozdawał) tyle że te rzekomo rządowe nawet przez PiSi sejm nie przeszły, ale co to przeszkadza by szopkę robić- jak widać skromnie bo skromnie ale i od Mikołaja w środku lata też coś załapać można 22:04, 01.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz