Zamknij

Smog trzeba ograniczyć. Trwają konsultacje społeczne uchwały antysmogowej w naszym regionie

09:34, 11.02.2019 | T.R.
REKLAMA
Skomentuj

 

Trwają konsultacje społeczne uchwały antysmogowowej - nowego prawa miejscowego. Efekty podejmowanych przez samorząd województwa mają na celu znacząco poprawić stan powietrza.

- W większości regionów w Polsce, także w Kujawsko-Pomorskiem, oddychamy bardzo zanieczyszczonym powietrzem. Jest najwyższy czas by to zmienić. Ufam, że wszyscy mamy świadomość tego, iż toksyczne i pyłowe zanieczyszczenia emitowane do atmosfery stanowią zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. Prawo antysmogowe ma większość krajów europejskich, od niedawna mamy je tajże w naszym kraju. Własne uchwały antysmogowe przyjęło już 10 polskich województw – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Z raportów służb ochrony środowiska wynika, że praktycznie w całym regionie odnotowujemy, stale lub okresowo, przekroczenia dopuszczalnych norm pyłu zawieszonego i związków toksycznych, przede wszystkim benzo(a)pirenu, których źródłem jest tak zwana niska emisja, głównie domowe piece grzewcze i lokalne kotłownie węglowe.

Najgorsze powietrze mamy w Nakle nad Notecią należącym do 36 miast w Polsce i 50 w Europie, w których sytuacja jest pod tym względem naprawdę bardzo zła. Badacze nie mają wątpliwości, że zanieczyszczenia we wdychanym powietrzu skutkują m. in. zawałami serca, udarami, przewlekłymi chorobami płuc (w tym astmą), nowotworami, wadami wrodzonymi i zwiększoną umieralnością noworodków. Najwyższa Izba Kontroli szacuje, że z powodu smogu co roku umiera w Polsce przedwcześnie 45 tysięcy osób.

[POGODA]1549874197199[/POGODA]

Przygotowany w Urzędzie Marszałkowskim projekt uchwały antysmogowej dla Kujaw i Pomorza zawiera katalog paliw stałych, których stosowanie będzie zakazane oraz określa standardy, emisyjne i w zakresie efektywności energetycznej, którym będą musiały podlegać piece centralnego ogrzewania, inne piece, a nawet domowe kominki. Określa też stosunkowo długie okresy przejściowe dla nowych regulacji – tak, by ich wprowadzenie było jak najmniej uciążliwe i wpisywało się w naturalny rytm wymiany wyeksploatowanych urządzeń.

Przygotowany projekt uchwały zakłada zakaz palenia węglem brunatnym oraz mułami i   flotokoncentratami węglowymi (także ich pochodnymi), miałem węglowym i mokrą biomasą (np. niesezonowanym drewnem) (od 1 września 2019), zakaz eksploatacji tzw. pozaklasowych kotłów  grzewczych (1 styczeń 2024), zakaz eksploatacji kotłów grzewczych poniżej 5 klasy (1 styczeń 2028) oraz zakaz używania kominków i pieców domowych niemieszczących się w standardach emisji i efektywności energetycznej (1 styczeń 2026).

W ramach konsultacji społecznych odbyły się już cztery otwarte spotkania – w Toruniu, Włocławku, Nakle nad Notecią i Grudziądzu. Dziś ostatnie, piąte, dziś (11 lutego) w Bydgoszczy. Uwagi i wnioski do dokumentu można jeszcze składać do 18 lutego. 

Przypomnijmy w Aleksandrowie Kujawskim odbyło się X posiedzenie Konwentu Burmistrzów Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Podczas spotkania samorządowcy przygotowali  stanowisko skierowane do Marszałka Piotra Całbeckiego dotyczące wydłużenia terminu konsultacji w sprawie projektu uchwały do końca I kwartału 2019 roku.

[ZT]7382[/ZT]

(T.R.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

SmokSmok

1 0

Rozumiem że władze samorządowe pokryją całkowite koszty wymiany w razie potrzeby wymiany źródła ciepła? Bo tzw "dolozenie się" do pokrycia kosztów to zwykła ściema. Dlaczego społeczeństwo ma płacić za uchwały dygnitarzy? 11:45, 11.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© mojakruszwica.pl | Prawa zastrzeżone