Zamknij
REKLAMA

Afera fakturowa. Dziennikarze "Rzeczpospolitej" pytali o wątek związany z CKiS

08:17, 12.01.2022 | .
Skomentuj
REKLAMA

W najnowszym artykule "Prezydent i prokuratur" dziennikarze "Rzeczpospolitej" Izabela Kacprzak oraz Grażyna Zawadka poruszyli szczegółowo temat lewych faktur w tzw. Aferze Fakturowej. Jak czytamy do sprawy "stworzono specjalny zespół śledczych".

Dziennikarze poruszyli temat Afery Fakturowej w Inowrocławiu. Przypomnieli o najnowszych informacjach - wezwania Prezydenta Inowrocławia Ryszarda Brejzy na przesłuchanie w charakterze podejrzanego. Choć włodarz zarzutów jeszcze nie ma, podstawą jego wezwania ma być daleko sięgające "niedopełnienie obowiązków" w myśl § 1. Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub niedopełniając obowiązków,  działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega  karze pozbawienia wolności do lat 3.

Dziennikarze Rzeczpospolitej chcieli dowiedzieć się m.in. o wątek powołania zespołu śledczego. Zapytana o tę kwestię prokuratur Wawrzyniuk nie odpowiedziała na to pytanie. Wiadomo jedynie, że zespoły śledcze powołuje się w wyjątkowych, wielowątkowych przypadkach.

Dziennikarze podjęli również wątek kruszwicki kontaktując się także z Burmistrzem Kruszwicy Dariuszem Witczakiem.  Chcieli go zapytać czy również otrzymał wezwanie do prokuratury. Odpowiedzi nie uzyskali.

- Odesłał nas do nowej szefowej placówki - podkreśla dzisiejsza Rzeczpospolita.

Przypomnijmy w listopadzie 2017 roku do Centrum Kultury i Sportu "Ziemowit" weszli agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego. O wyniku przeprowadzonych działań mogliśmy dowiedzieć się w kilka miesięcy później. Sprawę na początku badała bydgoska prokuratura. Do tej pory zmieniło się także kilka nazwisk śledczych m.in. w CBA.

O sprawę faktur dopytywał wówczas radny Artur Grobelski, który poruszył wątek na sesji rady miejskiej.

- O to, kto zawiadomił CBA i w jakich okolicznościach zapytałem na Komisji Budżetu i Rozwoju Gospodarczego dyrektor CKiS "Ziemowit" Barbarę Biczkowską. Uzyskałem odpowiedź, że po otrzymaniu informacji o istnieniu fałszywej umowy, od razu zadzwoniła ona do Burmistrza Kruszwicy z pytaniem, kogo zawiadomić, Centralne Biuro Antykorupcyjne czy prokuraturę. Po sugestii poinformowania CBA uzyskała odpowiedź "Tak, to proszę w takim razie powiadomić CBA" - zaznaczył Artur Grobelski.

Równolegle do działań służb w Inowrocławiu śledztwo prowadzono także w Kruszwicy. Z zawiadomienia przekazanego bydgoskiej prokuraturze wynikało, że łączne straty wynikające z nieprawidłowości wyniosły ponad 20 tysięcy złotych. W ubiegłym roku postawiono zarzuty jednej osobie, która współpracowała z CKiS "Ziemowit".

[ZT]5272[/ZT]

- Doszło do pewnego nieporozumienia. Myślałem, że chodzi o to, kto w ogóle pierwszy zawiadomił Centralne Biuro Antykorupcyjne o aferze, która miała miejsce przede wszystkim w wydziale Urzędu Miejskiego w Inowrocławiu. Natomiast to, co była uprzejma przekazać w swojej odpowiedzi pani Biczkowska, dotyczyło sytuacji, która miała miejsce już w trakcie działań w CKiS "Ziemowit" - odpowiedział w czerwcu 2018 roku Burmistrz Kruszwicy Dariusz Witczak.


Włodarz odniósł się na sesji do jednej z umów, która okazała się fikcyjna. O tym fakcie udało się dowiedzieć już w czasie procedury kontrolnej. Zapytany o wykonanie usługi podmiot zaprzeczył, jakoby usługę miał wykonać. Powiadomiony o tej sytuacji przez dyrektor instytucji włodarz, miał potwierdzić, że należy zawiadomić CBA.

-  O prowadzonej kontroli powiadomiła mnie pani dyrektor Barbara Biczkowska w listopadzie 2017 roku. Po zakończeniu kontroli zaplanowano przeprowadzenie audytu zewnętrznego w samorządowych instytucjach kultury kontroli powiadomiła mnie pani dyrektor - poinformował wówczas burmistrz Dariusz Witczak.

Faktura, która przyczyniła się do ujawnienia większych nieprawidłowości to dokument zawarty z firmą z Bielsko-Białej. Mowa o kwocie 8 tysięcy złotych brutto wystawionej na organizację imprezy z okazji Dni Kruszwicy w zakresie usługi oświetlenia. Firma zaprzeczyła, jakoby taką usługę wykonywała. Sfałszowana miała zostać umowa z nią sporządzona oraz faktura. Z protokołu sporządzonego przez agentów CBA wynika, że w CKiS "Ziemowit" nikt nie wie, kto dokładnie wykonywał usługę oraz kto w rzeczywistości pobrał pieniądze. O konsekwencje służbowe i rolę bezpośredniego przełożonego dyrektor "Ziemowita" w czasie trwania sesji zapytał Adam Molenda.

- Afera fakturowa tak naprawdę wybuchła w Inowrocławiu. Tyle o niej już powiedzieliśmy. Niestety w pewnym zakresie dotknęła także gminę Kruszwica. Poprzez pewną osobę ucierpiały Miasto Inowrocław i Gmina Kruszwica. Ja tylko przypomnę słowa prezydenta Inowrocławia Ryszarda Brejzy. Gdybyśmy przyjmowali do pracy ludzi i od razu zakładali, że będą kłamać, oszukiwać i kantować, to do czego byśmy doszli. Kto z nas mógł to wszystko wiedzieć? - dodał w 2018 roku burmistrz.

Więcej informacji na ten temat w dzisiejszej Rzeczpospolitej.

[ZT]5533[/ZT]

[ZT]18751[/ZT]

[ZT]18750[/ZT]

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (11)

..

12 0

PANIE Witczak a jak Pana poswieca i też dostanie Pan wezwanie od CBA. Przecież pan jest w identycznej sytuacji jak prezydent Brejza. 12:03, 12.01.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

kondutkondut

0 0

Ale z właściwej opcji politycznej więc może jednak wezwania nie będzie... 21:32, 17.01.2022


Nic niewiedzacyNic niewiedzacy

4 0

Oj będzie bal 💃 12:51, 12.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

7 1

Jak zwykle zasłania się innymi. Wstyd na całą Polskę. A za wszystko płacą podatnicy 20 tys. zł plus kilkadziesiąt procent narzutów miesięcznie. Kończ waść wstydu oszczędź. Sobie i gminie 19:24, 12.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Ne oddamy Go służbomNe oddamy Go służbom

4 4

Juz sie psiarnia trolowa odzywa i ujadają na DARIUSZA. A co to Darek siedział w Cekisie i imprezy organizował d.ebile i faktury mojtoł? No nie,to może spac spokojnie.Prędzej komisja rewizyjna radnych powinna beknąć,bo byli tam na kontroli i wuja zauważyli. Ich trzeba do Gdańska zawieźć na tortury kołem ,to może farbę puszczą. A ksiegowa gdzie była jak rachunki zatwierdzała i wypłacała? Taki szmal jak ksiegowa bierze za swoą robotę,to sie w pale nie mieści, a gówno sie dopatrzyła w lewych fakturkach?Tak więc wara mi od Wicia,bo co jak co ,ale z nim akurat kraść koni się nie da.
No a tam W Inie to juz inna sprawa,tam to juz ja za krótki jestem.Tam to karty rozdają posły i senatory,tam to juz Panie cały fabryki hejtu podobno nabudowali i jadą 24h na dobę,a dobrze niech Ziobro dupy przeczeie nad morzem, a później z Gdańska wywieźć ich na białe niedzwiedzie,bo to juz nie tak daleko. My tu w Kruszwicy naszego Wicia nie damy ruszyć żadnemu CBA,CBŚ,SB,ZOMO,ORMO KGB,KGW,ABW,PKP,PKS,CKiS,MOPS,WOPR,GS I BS Kruszwica. 21:05, 12.01.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

....

0 0

A kto Mikołaj? 23:40, 12.01.2022


Inspektor WonsikInspektor Wonsik

1 0

A co Mikołaj? Wicia nie oddamy,bo gdzie drugiego takiego znajdziemy, a Mikołajowi, to słuzby mogą naskoczyć la plecy, albo la pukiel. 23:25, 13.01.2022


TakTak

1 0

Oj ,, fakturki,, lewe w tych czasach pną się w górę i nikogo to nie dziwi. 🙂. ,,Fakturkowy taki świat. Jedne lewe są ,,aja, inne ,,be,, 🙂... 21:56, 12.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Ten to jest mistrz!Ten to jest mistrz!

2 1

E tam, wielkie mi co! Pare fakturek blondynki na jakies grosze. Szkoda zachodu, koszta CBA w tej sprawie sa większe niż te fakturki. Prawdziwym mistrzem od faktur ,to jest kto inny, taki pan co zakochał się w krowach, ale zdradził je dla cukrowej panienki, on to był mistrz lewej faktury, a ta aferka cekisowa ,to przy nim pikuś jest. 23:21, 13.01.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

PP

Zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


REKLAMA
0%