Zamknij

Co dalej z opłatą adiacencką w Kruszwicy? Pytamy urząd

15:22, 17.10.2022 . Aktualizacja: 15:25, 17.10.2022
Skomentuj

Blisko dwa tygodnie temu skierowaliśmy zapytania do Urzędu Miejskiego w Kruszwicy w sprawie opłaty adiacenckiej. Chodzi o liczne telefony mieszkańców m.in. ulicy Chabrowej oraz Grodztwa, którzy otrzymali pisma z informacją o konieczności jej uregulowania.

Dzisiaj (17.10) otrzymaliśmy odpowiedzi na zadane przez portal pytania. Zwróciliśmy jednak mailowo uwagę urzędnikom, że odpowiedzi najpierw zostały opublikowane na stronie gminy, a dopiero później wysłane portalowi. Jest to zwykły przykład braku profesjonalizmu i taktu ze strony urzędników bowiem podmiot pytający powinien otrzymać odpowiedzi jako pierwszy. 

Przypomnijmy planowana w styczniu uchwała dotyczyła ustalenia stawki procentowej  opłaty adiacenckiej z tytułu wzrostu wartości nieruchomości spowodowanego budową urządzeń infrastruktury technicznej  w wysokości 25% różnicy wartości nieruchomości między wartością jaką nieruchomość miała przed wybudowaniem urządzeń infrastruktury  technicznej, a wartością jaką nieruchomość ma po ich wybudowaniu. Dotychczas obowiązywała w tej  sprawie uchwała z 18 kwietnia 2001 roku. W maju radni przegłosowali wysokość opłaty. Najprościej rzecz ujmując nowa opłata uderza w tych, którzy najpierw zakupili działkę, a następnie spotkali się z inwestycjami gminnymi na jej obszarze. To nie pierwszy raz gdy od kilku miesięcy mieszkańcy mówią o swoim oburzeniu.  Z pismami dotyczącymi zapłaty nie zgodzili się mieszkańcy Grodztwa, którzy otrzymali pisma.

[ZT]21617[/ZT]

W nadesłanych odpowiedziach Gmina Kruszwica poinformowała m.in. o tym, że opłata adiacencka nie jest podatkiem. Nie jest to jednak do końca prawda bowiem sama opłata nazywana jest "podatkiem adiacenckim", zaś dyskusje wokół interpretacji tego czy można uznać ją jako podatek trwają. W odpowiedzi powielono informację, które już pojawiły się w artykułach z portalu mojakruszwica.pl - m.in. informacje na temat konieczności wprowadzenia opłaty w wyniku kontroli Najwyższej Izby Kontroli. Poniżej pytania oraz uzyskane odpowiedzi. 

[ZT]20249[/ZT]

- W odpowiedzi na zadane pytania informuję, że opłata adiacencka nie jest podatkiem, natomiast wynika z ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami i związana jest ze wzrostem wartości nieruchomości. Wyróżniamy 3 rodzaje opłat adiacenckich: z tytułu podziału nieruchomości, z tytułu wzrostu wartości nieruchomości spowodowanego budową urządzeń infrastruktury technicznej z udziałem środków Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego, środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub ze źródeł zagranicznych niepodlegających zwrotowi oraz trzecia w związku ze scaleniem i podziałem nieruchomości, która jest ściśle powiązana z uchwalanymi miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego. Należy podkreślić, że w sąsiednich gminach także podjęte są uchwały w sprawach stawek procentowych opłat adiacenckich. Przeważnie stawki wynoszą 30 % różnicy wartości nieruchomości. Równocześnie w większości zapytanych urzędów o realizacje uchwał, stosowne opłaty są naliczane. Ponadto w 2021 r. w Urzędzie Miejskim w Kruszwicy została przeprowadzona kontrola z Najwyższej Izby Kontroli, która wykazała, że uchwały o opłatach adiacenckich podjęte w latach 2000 i 2001 są aktualne, a Burmistrz Kruszwicy jest zobligowany do realizowania przepisów prawa, co wiąże się z obowiązkiem ustalania i egzekwowania stosownych opłat - informuje Urząd Miejski w Kruszwicy.


1. Czy planowane jest aby płatności, które mieszkańcy otrzymują będą rozkładane na raty? Jeśli tak to jak będzie wyglądać procedura rozłożenia podatku?

Możliwość rozłożenia opłaty adiacenckiej na raty przewiduje ustawa o gospodarce nieruchomościami, stosownie na wniosek właściciela za zgodą Burmistrza. Ustalona w decyzji opłata adiacencka może zostać rozłożona na raty roczne płatne w okresie nie dłuższym niż 10 lat. Należność gminy z tego tytułu podlega zabezpieczeniu poprzez obciążenie hipoteki nieruchomości. Ponadto raty podlegają oprocentowaniu przy zastosowaniu stopy procentowej (zmiennej) równej stopie redyskonta weksli stosowanej przez Narodowy Bank Polski.

2. Jak wygląda opłata adiacencka w innych obszarach gminy poza wymienionym w artykule Grodztwie?

Uchwały w sprawach stawek procentowych opłat adiacenckich obowiązują na terenie całej Gminy Kruszwica.

 3. Jak dużo środków do tej pory zebrano?

Z tytułu opłat adiacenckich od dnia 01.01.2021 r. do dnia 11.10.2022 r. wpłynęło do urzędu 306.448,18 zł.

4. Czy jest możliwa obniżka opłaty adiacenckiej w przyszłości?

Decyzja o wysokości stawki procentowej opłaty adiacenckiej podejmowana jest przez Radę Miejską w drodze uchwały. Rada Miejska w Kruszwicy podjęła uchwały: na sesji w dniu 29 grudnia 2020 r. w sprawie stawki procentowej opłaty adiacenckiej z tytułu wzrostu wartości nieruchomości  w wyniku jej podziału na poziomie 30%, natomiast na sesji w dniu 26 maja 2022 r. w sprawie stawki procentowej opłaty adiacenckiej z tytułu wzrostu wartości nieruchomości spowodowanego budową urządzeń infrastruktury technicznej w wysokości 25 %, gdzie poprzednio wynosiła 30 %.

 5. Mieszkańcy dopytują także o ulicę Kwiatową gdzie opłata, ich zdaniem nie została wprowadzona. Dlaczego?

Inwestycja prowadzona na ul. Kwiatowej miała miejsce w 2016 r. Nie jest możliwe naliczenie opłaty adiacenckiej z tytułu budowy drogi na w/w ulicy z uwagi na upływ 3 letniego okresu od dnia stworzenia warunków do korzystania z wybudowanej drogi. Okres ten wynika z ustawy o gospodarce nieruchomościami.

Ponadto, odnosząc się do sytuacji opisanej w artykule na portalu www.mojakruszwica.pl, informuję, że istotnie dla niektórych właścicieli nieruchomości położonych przy ul. Chabrowej zostały wszczęte, na początku lipca br., postępowania w sprawach ustalenia opłaty adiacenckiej z tytułu wzrostu wartości nieruchomości w wyniku budowy infrastruktury technicznej – drogi, o czym właściciele natychmiast zostali poinformowani pisemnie. Również pisemnie poinformowano właścicieli o powołaniu rzeczoznawcy majątkowego, celem sporządzenia wycen nieruchomości, jak i o możliwości zapoznania się z niniejszymi operatami szacunkowymi. Sprawy zostały wszczęte z urzędu, co ważne, tylko dla właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi z użytkiem gruntów „B”. Stosownie do przepisów prawa nie wszczęto postępowań dla właścicieli nieruchomości wykorzystywanych rolniczo. Wszystkie postępowania nadal są w toku, więc do dnia dzisiejszego nie zostały wydane decyzje w przedmiotowych sprawach. Wysokość opłaty adiacenckiej ustalana będzie w drodze decyzji administracyjnej.

[ZT]21717[/ZT]

[ZT]21710[/ZT]

[ZT]21698[/ZT]

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(8)

Super DarioSuper Dario

6 0

Rząd-okrada przedsiębiorcow żeby było na rozdawanie patoli 500+
Samorząd-okrada obywateli żeby było na lampy świecące za dnia
16:27, 17.10.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

4 0

obserwując działania tego burmistrza nasuwa się jedna piosenka z serialu Alternatywy4 - nad wszystkim czuwa gospodarz domu, nie da on krzywdy zrobić nikomu.... 16:38, 17.10.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AbcAbc

6 3

Ten nasz burmistrzunio to tylko na taczkę i w PiSdu na pole, zaorać. 17:33, 17.10.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

wybiurcawybiurca

1 2

Skoro nie idzie wymienić radnych to może niech oni choć spróbują poprawić i zmienić tę kretyńską uchwałę? 15:46, 18.10.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

JoannaJoanna

0 0

I tu ma Pan czy Pani odpowiedź-CHODZIĆ NA WYBORY I GŁOSOWAĆ NA ODPOWIEDNICH LUDZI!!!!!!!!!!!!! 11:07, 18.01.2023


CzytelnikCzytelnik

0 0

Opłata adiacencka ma charakter obligatoryjny.
Oznacza to, że nie ma możliwości otrzymania zwolnienia z obowiązku jej opłacenia, nawet jeśli właściciel nieruchomości bądź działki nie zamierza korzystać z wybudowanej infrastruktury.
Wynika z tego,że obowiązuje wszystkich mieszkańców,a nie tylko tych mieszkających przy ulicy! Na ulicy Chabrowej opłatę zapłacili mieszkańcy bezpośrednio mieszkający przy ulicy,a co z mieszkancami ,którzy mieszkają i są wybudowani w głab tej ulicy? Oni nie korzystają z nowej drogi?Latają,w jaki sposób się przemieszczają?Czyli nie wszystkich mieszkańców dotyczy i obowiazuje ta opłata?Jest to niesprawiedliwe.
Jeśli została wprowadzona taka opłata niech wszyscy mieszkancy ją opłacają !
ps:dostała redakcja odpowiedź z gminy w tej sprawie?!

11:05, 18.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KruszwiczaninKruszwiczanin

1 0

Rozumiem,że Opłata adiacencka zostanie również nałożona na mieszkanców ulicy Mickiewicza,Solidarnosci,Cichej itd. tam gdzie są przeprowadzane inwestycje(budowa drogi).?!A nie tylko ulicy Chabrowej gdzie mieszka i jest lubiany przez gminę sołtys. 11:17, 18.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

CichociemnyCichociemny

1 0

Ja mieszkam na Cichej od 30 lat i od Cichej sie glubasie odwal.Najpier to odiacenckuj stare ulice. 13:58, 18.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%