Zamknij

Starcie Bogdanowicza z Brejzą na wykresach: Bogdanowicz zwycięzcą w większości gmin. O sukcesie Brejzy zdecydował głównie Inowrocław, Nakło i Szubin

23:41, 14.10.2019 | redakcja
REKLAMA
Skomentuj

 

Przeanalizowaliśmy wyniki wyborów do senatu w poszczególnych gminach. Rozkładają się one dość ciekawie. Mikołaj Bogdanowicz zwyciężył w większości gmin. Miał poparcie zwłaszcza na obszarach wiejskich. O zwycięstwie decydowały jednak ośrodki miejskie. 

Dużą ilość głosów Krzysztof Brejza uzyskał w miastach. Widać to zwłaszcza w Inowrocławiu. Wyraźna różnica między kandydatami jest jednak widoczna także w Szubinie i Nakle. Choć Mikołaj Bogdanowicz wygrał w większości gmin, nie były one na tyle liczne aby przebić wyborców Krzysztofa Brejzy, który wygrał wybory różnicą ponad 8 tysięcy głosów.

Warto też dodać, że wielką rolę odegrał tzw. patriotyzm lokalny. Kandydaci wywodzą się z Inowrocławia i Kruszwicy. To właśnie w tych miejscowościach, różnica głosów między Brejzą a Bogdanowiczem jest znacznie wyższa niż w innych miejscach. Kruszwiczanie w większości głosowali za kandydaturą wojewody, mieszkańcy Inowrocławia poparli byłego już posła, a nowego senatora. Choć polityka to nie matematyka, liczby pozostają bezlitosne.

Potwierdza się także, że oddane głosy na Jarosława Latawca oraz Mieczysława Piwowara mogłyby zmienić wynik wyborów, gdyby w/w nie zdecydowali się startować. Zakładamy po prostu, że wyborcom Konfederacji jest bliżej do kandydatów z PiS, niż z KO. Warto w tym miejscu dodać, że w naszym okręgu wyborczym obowiązywał pakt senacki. To oznacza, że SLD, PSL i KO wystawiły tylko po 1 kandydacie w każdym okręgu senackim aby zwiększyć jego szansę. Można zatem przypuszczać, że na Krzysztofa Brejzę powinni głosować także sympatycy PSL i SLD. 

Wielką rolę odgrywają zatem struktury lokalne poszczególnych partii. Częściowo wynik kandydatów można powiązać z obecnością takich grup partyjnych oraz samorządowców, którzy przynależą lub sympatyzują z PiS (np. Jeziora Wielkie, Kruszwica) lub z Koalicją Obywatelską (Inowrocław, Janikowo). 

Poniżej znajdują się wykresy poparcia w poszczególnych gminach. Kolorem niebieskim zaznaczony jest Mikołaj Bogdanowicz, fioletowym Krzysztof Brejza, jasnym fioletem Mieczysław Piwowar, a czarnym Jarosław Latawiec. Kolor kandydata, który zdobył najwięcej głosów w okręgu zamieszczony został na obszarze danej gminy. Należy pamiętać, że często owe "zwycięstwa" to przewaga zaledwie kilku punktów procentowych.

Wykresy opracowała redakcja mojakruszwica.pl. 

 

Kolejno: Powiat Inowrocławski, Powiat Żniński, Powiat Sępoleński, Powiat Mogileński, Powiat Nakielski

[ZT]9441[/ZT]

 

(redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (4)

Denver ostatni dinozDenver ostatni dinoz

7 7

Wykresy kołowe nieczytelne. Co tu dużo analizować ... pojedynek Brejza-Bogdanowicz rozstrzygnął Inowrocław, o czym zresztą sami pisaliście przed wyborami, że to będzie kluczowe. Gdybyśmy odjęli głosy z miasta Inowrocław, wygrałby Bogdanowicz. 11:56, 15.10.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Amen(t)Amen(t)

11 12

Gdyby babci wąsy urosły to i dziadkiem mogłaby zostać- okręg to okręg- liczy się całość, ale pogdybać se można... gdyby Brejza przegrał Senat znów byłby maszynką do przyklepywania sejmowych fanaberii i łamania konstytucji, gdyby nie "ciemny lud" jak to prezes TVP raczył nazywać swoich wyborców to i Sejm RP znów mógłby być świątynią demokracji, gdyby, gdyby.... 13:02, 15.10.2019


Ale problemAle problem

4 8

Jak Ci nie pasuje to se powiększ. Ja wszystko widzę. 13:45, 15.10.2019


Bóbr Bóbr

5 10

To wygrał król hejterów ? 05:56, 16.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© mojakruszwica.pl | Prawa zastrzeżone