Zamknij
REKLAMA

Kupujesz auto od osoby prywatnej? Lepiej nie zapomnij o tym terminie

12:59, 02.07.2022 | Źródło: Wirtualna Polska
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixaby.com/pl/
REKLAMA

Zakup auta wiąże się z kilkoma obowiązkami - rejestracją auta w Wydziale Komunikacji, wykupienia OC, a także zapłaceniem podatku. Za zaniechanie tego ostatniego możemy otrzymać wysoką karę. 

Na zapłatę podatku od czynności cywilno-prawnych, który trzeba uiścić przy kupnie samochodu od osoby prywatnej mamy 14 dni. Lepiej dotrzymać tego terminu, bo w innym przypadku możemy słono pożałować. 

Deklaracja PCC-3. Kto musi zapłacić? 

PCC-3 to formularz pozwalający na zapłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych, który uiścić powinien każdy, kto zawarł umowę cywilnoprawną, a więc także umowę kupna-sprzedaży. Jeśli więc kupiliśmy samochód od osoby prywatnej, powinniśmy wypełnić druk PCC-3 i dokonać opłaty podatku. 

Podatek należy uiścić w ciągu 14 dni od daty zakupu pojazdu. Możemy go zapłacić w urzędzie lub przez internet. Wysokość podatku wyznaczana jest na podstawie ceny widniejącej na umowie. 

Urząd może dochodzić roszczeń

Urząd Skarbowy może przez 5 lat dochodzić roszczeń. Gdy zapomnieliśmy o zapłacie w wyznaczonym czasie możemy skorzystać z "czynnego żalu", czyli poinformować urząd o niedopatrzeniu oraz zapłacić podatek wraz z odsetkami. 

Kara jest surowa

Ci, którzy zapomną o opłacie PCC-3 muszą liczyć się z konsekwencjami. Urząd Skarbowy może nałożyć karę od 10 proc. płacy minimalnej aż do jej 20-krotności. 

Zapominalscy do 30 czerwca 2023 muszą liczyć się z mandatem wysokości od od 338 do 67 660 zł, a po tym czasie od 345 do aż 69 000 zł.

(Źródło: Wirtualna Polska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%