Zamknij

Ceny paliw na stacjach benzynowych. Czego możemy się spodziewać

08.18, 06.12.2022 Źródło: Radio Zet Aktualizacja: 08.36, 06.12.2022
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/
REKLAMA

Odcięcie dostaw pory naftowej z Rosji drogą morską spowoduje wzrost cen na stacjach? Ekspert rynku paliw, Rafał Zywert w rozmowie z Radiem Zet przekazał dwie wiadomości - dobrą i złą. 

W poniedziałek, 5 grudnia, zaczęło obowiązywać unijne embargo na rosyjską ropę transportowaną drogą morską. W życie wszedł również mechanizm pułapu cenowego, który nałożyły kraje Wspólnoty dla rosyjskiego surowca. 

Wszystko to ma związek z trwającą w Ukrainie wojnie. UE chce w ten sposób wpłynąć na agresora, to kolejny z elementów odpowiedzi na rosyjską inwazję. 

Wielu zastanawia się, jak ta sytuacja przełoży się na ceny na stacjach paliw. Czy są powody do obaw? Wyjaśniał to analityk rynku paliw ze spółki Reflex - Rafał Zywert na łamach Radia Zet. 

- Wchodzące 5 grudnia unijne embargo na import ropy z Rosji drogą morską nie spowoduje skokowego wzrostu cen. Po uchwaleniu zakazu do jego wejścia w życie było 6 miesięcy. Kierowcy nie powinni się obawiać żadnych podwyżek z tego tytułu - wskazywał. 

Zywert tłumaczył również, że ceny podniesiono wcześniej "uwzględniając wyższe koszta sprowadzania ropy od innych dostawców".

- Zła wiadomość jest więc taka, że embargo spowodowało wzrost cen już wcześniej, podczas przygotowań do zmian - uzupełniał. 

Co więcej dodawał, że być może, do końca roku ceny spadną o 10-15 gr na litrze. 

- To umożliwi bardziej płaskie przejście w wyższy podatek VAT. Nie zobaczymy większych spadków cen, mimo że sytuacja rynkowa by na to pozwała, ale za to w nowym roku nie zobaczymy dużych podwyżek cen rzędu 80-90 groszy na litrze – stwierdził Zywert.

Ekespert przypomina, że wyższy od 1 stycznia 2023 VAT to efekt końca działania tarczy antyinflacyjnej.

(Źródło: Radio Zet)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

TomekTomek

0 0

Bardzo mi przykro ale ktoś taki jak ekspert w danej dziedzinie nie ma co się wypowiadać na temat Polski:/ tutaj nie działają podstawowe prawa ekonomii, prawa, czy chociażby zdrowego rozsądku. Ceny na stacjach będą tylko rosły (nie licząc chwilowych spadków o 5 gr). Dlaczego cena nie wróciła do poziomu 5-6 zł ? Skoro cena ropy na rynkach światowych już dawno? To skąd Orlen ma te rekordowe zyski ? Sami ropę wydobywają? Puste pisowskie *%#)!& ! Dopuściliśmy do powstania monopolisty na rynku - teraz ci komuniści mają w garści cały obrót paliw w Polsce. Tylko nie myślcie że jakieś PO to zmieni - zmienią to się tylko ludzie na stołkach! Jeżeli sami nie zwalczymy tej komuny jak nasi ojcowie i dziadkowie to ona sama nas zwalczy! Ceny będą już tylko rosły! Chyba że wyjdziemy na ulicę i sami zaprowadzimy porządek w tym kraju! 12:10, 07.12.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%