Zamknij

Leczenie po wypadkach kosztuje. Czy trzeba czekać do jego zakończenia by uzyskać odszkodowanie?

09:52, 16.05.2019 MP Aktualizacja: 09:52, 16.05.2019
Skomentuj

 

Borykanie się ze skutkami wypadków komunikacyjnych bywa dla ich ofiar nadzwyczaj trudne, zwłaszcza, jeśli odniosły w nich ciężkie obrażenia. Leczenie zaś, ze względu na problemy z dostateczną dostępnością usług w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej, wiąże się z pokaźnymi często kosztami, które trzeba pokrywać z OC sprawcy zdarzenia. Powrót do pełnej sprawności, jeśli to w danym przypadku możliwe, trwa niekiedy bardzo długo, pieniądze zaś potrzebne są natychmiast.

Wystąp z roszczeniem częściowym

Koszty, jakie są w takich sytuacjach pochłaniane przez szereg zabiegów, leków, niezbędnych wyrobów czy dodatkową opiekę wydają się nierzadko niebotyczne z punktu widzenia budżetu przeciętnego pracującego człowieka. A przecież żadne ze świadczeń medycznych i procedur nie może czekać, jeśli mają przynieść właściwy efekt – m.in. dlatego przecież wydatki na leczenie prywatne można uznać za uzasadnione i celowe, co, jak orzekł Sąd Najwyższy, jest konieczne do tego, by zasadnym było oczekiwanie ich zwrotu od ubezpieczyciela.

Na szczęście, wcale nie musimy czekać do momentu, aż zamkniemy katalog strat poniesionych na skutek zdarzenia – zdarza się przecież, że pozostanie on otwarty przez wiele lat, podczas których będziemy pobierali np. rentę wyrównawczą, czy z tytułu zwiększonych potrzeb. Składając wniosek odszkodowawczy zaznaczmy jedynie, że jest to roszczenie częściowe i koszty związane np. z trwającą rehabilitacją stale ponosimy. Poza tym, postępujemy tak samo jak w innych podobnych przypadkach – opisujemy wszystkie istotne aspekty włącznie z postawionymi diagnozami, powziętymi przez lekarzy procedurami i wpływem całej sytuacji na naszej życie, a także załączamy całą zgromadzoną do tej pory dokumentację.

Dalsze koszty będą przedmiotem kolejnych roszczeń

Kolejne wnioski możemy składać, zależnie od sytuacji, po zakończeniu leczenia bądź po skorzystaniu z następnych świadczeń czy poniesieniu innego rodzaju kosztów. Za każdym razem powinny być one odpowiednio wyczerpujące, dając obraz aktualnego etapu leczenia oraz związanych z tym obciążeń i skutków, jakie wywiera to na życiu poszkodowanego, ponadto towarzyszyć im muszą wytworzone w międzyczasie dokumenty. Choć zgodnie z prawem wypłata środków nie powinna być od tego uzależniona, bardzo pomocne jest zbieranie wszystkich faktur i innych dowodów zakupu, by nie było najmniejszych wątpliwości co do tego, jak wysokie odszkodowanie nam się należy.

Zdarza się jednak, że uzyskiwanie należnych świadczeń tak czy inaczej okazuje się problematyczne. W przypadku uzyskania odpowiedzi odmownej należy koniecznie złożyć odwołanie, na co będziemy mieli dwa tygodnie. Pomocne może być wsparcie wyspecjalizowanej kancelarii odszkodowawczej, takiej jak np. Kompensja. Kłopoty z ubezpieczycielami nie należą dzisiaj do rzadkości, toteż doświadczeni prawnicy radzą sobie z nimi bez trudu.  

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%