Zamknij

Gdzie mogą pracować niepełnosprawni?

12:24, 27.05.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:25, 27.05.2019
Skomentuj

Niepełnosprawność nie jest już wielką przeszkodą w znalezieniu pracy. Coraz więcej firm, przedsiębiorstw i pracodawców dopuszcza taką możliwość i wymaga jedynie udokumentowanego orzeczenia i chęci. Dzięki temu niepełnosprawni nie muszą już czuć się tak wykluczeni ze społeczeństwa. Oto kilka propozycji zatrudnienia dla takich osób.

Niedosłyszący

Grafika, informatyka i sztuka - to idealna oferty pracy dla osób niedosłyszących. Mogą oni wybierać spośród wielu form zatrudnienia, np. związać swoja przyszłość z informatyką. Z  kolei bardziej artystycznie uzdolnieni odnajdą się na pewno w sztuce i grafice. Na wagę złota są bez przerwy uzdolnieni malarze, graficiarze, ilustratorzy książek, kartek okolicznościowych czy fotografowie. Często poszukiwani są też fotomodele, operatorzy kamer, pracownicy biurowi, kucharze i nauczyciele dla innych z wadą słuchu. Obsługa klienta też ma trochę do zaoferowania. Często zdarza się, że np. niedosłyszący potrafią czytać z ruchu warg. Zatem bez problemu odnajdą się np. jako fryzjer, kosmetyczka, krawiec, sprzedawca, kelner czy listonosz. Ważne, aby mieli współpracowników, którzy zawsze im pomogą.

Niewidomi

Wszyscy, którzy urodzili się niewidomi albo stracili wzrok w wyniku wypadku bądź choroby, nie muszą się załamywać. Jest sporo możliwości. Wśród propozycji zatrudnienia są oferty na takie stanowiska, jak np. masażysta, osoba identyfikująca ludzi po głosie w policji, muzyk, realizator dźwięku, pisarz, krytyk literacki, matematyk, nauczyciel czy telemarketer.

Osoby poruszające się na wózku

Wbrew pozorom nie jest to wielka przeszkoda. Wystarcza dobre chęci i motywacja. Osoby poruszające się na wózku mogą rozwijać się prawie w każdym zawodzie, ze względu na to, że coraz więcej firm czy uczelni przy swoich budynkach posiada podjazdy, a w środku windy. Propozycji jest sporo, bo można np. zostać prawnikiem, architektem, ekonomistą, tłumaczem, zegarmistrzem, nauczycielem, jubilerem, instruktorem dla innych niepełnosprawnych, a nawet sportowcem, czy tancerzem, gdyż nie brakuje zawodów i konkursów w tych dziedzinach.

Osoby niepełnosprawne intelektualnie

Osoby niepełnosprawne intelektualnie wcale nie powinny być obiektem żartów czy dyskryminacji. Tym bardziej powinny się rozwijać i mieć taką szansę. Mogą zostać oni chociażby pomocnikami piekarza, murarza, magazyniera, stolarza. Najważniejsze jest, aby miały nieustanny kontakt ze swoim szefem lub współpracownikami i mogły zawsze liczyć na ich pomoc w razie problemów.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%