Zamknij

Witowiczki pod Kruszwicą: Zobacz niezwykły taniec godowy dzierlatki zwyczajnej [VIDEO]

09:08, 17.06.2019 red Aktualizacja: 09:10, 17.06.2019
Skomentuj

 

Pan Krystian odnotował w materiale video wykonanym na terenie naszej gminy, taniec godowy  Dzierlatki zwyczajnej. Ptak znany jest także śmieciuszkiem.

Ptak zamieszkuje Eurazję w pasie klimatów  umiarkowanych, od Portugalii po północno-wschodnie Chiny, Koreę i wschodnie Indie, oraz północną Afrykę po Niger na południu. W Europie północna granica areału przechodzi przez południową Skandynawię i Bałtyk, a szczególnie pospolita jest w południowej części tego kontynentu. Jej liczebność od paru dekad zmniejsza się. 

Dzierlatka jest wielkości skowronka, o krępej sylwetce, długim, masywnym dziobie i charakterystycznym, szczeciniastym sterczącym czubku na głowie (nawet gdy ptak jest spokojny). Obie płci ubarwione jednakowo.

Upierzenie skromne, brązowe z intensywnym, ciemniejszym kreskowaniem na wierzchu ciała. Spód brudnobiały, na piersi i gardzieli brązowo kreskowany, niżej jednolity. Brwi, obrączki wokół oczu ("okulary") i obramowanie policzków o nieco jaśniejszym odcieniu niż reszta ciała. Na skrzydłach widać jasne, wąskie obrzeżenia.

Ogon dość krótki, rozwidlony, ciemny i beżowo-brązowo obrzeżony na zewnętrznych krawędziach. Ma szarobrązowy dziób, a tęczówki oczu i nogi jasno-brązowe. Młode osobniki posiadają bardziej plamiste upierzenie i mniejszy czubek.

[POGODA]1560754397440[/POGODA]

W terenie wzrostem, sposobem poruszania się po ziemi i w powietrzu oraz barwami bardzo przypomina nieco większego skowronka polnego. Różnicę można dostrzec w kształcie czubka na głowie, bardziej krępej sylwetce, krótszym ogonie oraz bardziej szarym (ciemniejszym) i jednolitym upierzeniu u dzierlatki. Jest nieco większa od wróbla domowego.

Samiec śpiewa zwykle na ziemi w miejscu z którego może prowadzić dogodną obserwację terenu, np. stojąc na grudzie ziemi lub stosie kamieni. Jednak często zdarza mu się wydawać swe odgłosy w locie. W przeciwieństwie zatem do skowronka polnego potrafi odzywać się z punktów obserwacyjnych, jakim może być niewysoki krzew. Średni czas trwania pieśni dzierlatki w powietrzu jest krótszy niż śpiew skowronka polnego i przeważnie wynosi około 1 minutę. Poza tym gatunek ten potrafi naśladować głosy innych ptaków. Głos wabiący to "dy" lub "djui", a gdy wzlatuje lub siedzi na ziemi – "pi pi diee".

Utrwalone w materiale video zdarzenie zostało zarejestrowane w miejscowości Witowiczki.

(red)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%