Zamknij

Dziś Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Trwa najstarsze święto maryjne

08:54, 15.08.2019 M.T. Aktualizacja: 08:56, 15.08.2019
Skomentuj

 

Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny to najstarsze święto maryjne. Pierwotnie obchodzono je na Wschodzie ale już na początku VII wieku kult pojawił się na Zachodzie.

Święto upamiętnia tryumf Niepokalanej Maryi. To także okazja podziękować za opiekę podczas mijających żniw. Rolnicy przynoszą Maryi w darze bukiety, owoce, kwiaty i zioła. 

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny jest przedmiotem dogmatu Kościoła katolickiego, ogłoszonego w konstytucji apostolskiej Munificentissimus Deus (Najszczodrobliwszy Bóg) w 1950 roku przez papieża Piusa XII.

Dogmat ten stwierdza, że po zakończeniu swojego ziemskiego życia Najświętsza Maryja Panna została z ciałem i duszą wzięta do wiecznej chwały. Definicja dogmatyczna nie rozstrzyga jednak kwestii samej śmierci Maryi. Tu teologowie dzielą się na uznających jej ziemską śmierć (tzw. mortaliści) oraz ich przeciwników (tzw. immortaliści).

Wniebowzięcie NMP jest w Kościele katolickim świętem nakazanym. W Polsce Maryja ma znaczenie szczególne bowiem to polskiej tradycji ludowej, występuje Ona jako Matka Boska Zielna. W innych krajach też używa się potocznych nazw ludowych (np. Matki Boski Korzennej czy Matki Boskiej Znakomitej).

Święto ma swój wymiar lokalnych. Od 19 lat w podkruszwickich Chełmcach 15 sierpnia odbywają się Imieniny Marii, które poprzedza uroczysta Msza św. ze specjalnym imieninowym błogosławieństwem dla Marii, Marysi i Marianów. 

(M.T.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%