Zamknij

Dobrze utrzymany park to atut każdej okolicy. Warto o to dbać

09:25, 27.08.2019 mp Aktualizacja: 09:27, 27.08.2019
Skomentuj

 

Choć z pokolenia na pokolenie coraz bardziej otaczamy się rozmaitymi zdobyczami cywilizacji, skutecznie izolującymi nas od wpływu środowiska naturalnego, to jednak zrywać z nim kategorycznie nie chcemy. Codzienny ten kontakt musi jednak odbywać się w sposób podporządkowany pewnym ramom zapewniającym odpowiedni komfort. Parki miejskie należą do podstawowych sposobów, w jakie cel ten jest realizowany.

Parki nie są tanie. Ale ich posiadanie się opłaca

Sposób, w jaki traktujemy i tworzymy parki nieco zmieniał się na przestrzeni dziejów. Potrzeba stworzenia swego rodzaju oaz zieleni dostrzeżona została w pełni wraz z gwałtownym XIX-wiecznym rozwojem powierzchni miast, który utrudnił ich mieszkańcom dostęp do obszarów zielonych znajdujących się poza ich obrębem. W naszych czasach zaś zaczyna dochodzić do głosu nowy trend. Niekoniecznie mają one mianowicie stanowić całkowicie oddzielne strefy, wyraźnie odcinające się od otaczającego go zabudowy mieszkaniowej czy usługowej. Coraz wyraźniej dostrzegana jest potrzeba kompleksowej realizacji przez obszary miejskie wszystkich swoich ról, a także wychodzenia naprzeciw potrzebom i warunkom konkretnych okolic. Przynajmniej w teorii, bo praktyka, wobec swobody pozostawionej starającym się zabudować każdy metr inwestorom jest w naszym kraju różna.

Niezależnie jednak od postaci, jaką przyjmuje konkretna przestrzeń parkowa, musi być obiektem nieustannej troski i stałych zabiegów porządkowych. To decyduje o tym, że ich utrzymanie jest kosztowne, gdziekolwiek jednak się nie znajdą, są wysoko cenione przez mieszkańców. Korzyści jest cały szereg, od wzrostu atrakcyjności i wartości znajdujących się w pobliżu lokali mieszkalnych, po mniej problemów zdrowotnych będących, jak dowiodły badania, rezultatem lepszego samopoczucia tych, którzy mają do nich dostęp.

Dobrze przemyślana inwestycja to wygoda i oszczędności

Park jest przestrzenią bardzo specyficzną, w której przyroda ujęta zostaje w karby uporządkowanej koncepcji. Od konkretnej jej postaci zależy bardzo wiele. Dziś wielką wagę przykłada się do tego, by była ona, nawet jeśli stanowi przestrzeń funkcjonalną o wyraźnych granicach, ściśle podporządkowana potrzebom otoczenia, także w zakresie np. sposobu wytyczenia ciągów komunikacyjnych.

O skali generowanych przez dany park kosztów decydują oczywiście konkretne jego funkcje, zastosowane wyposażenie, ale także błahe z pozoru kwestie, jak sposób wykonania nasadzeń zieleni, którzy może utrudniać lub ułatwiać wykonywanie mechanicznych zabiegów pielęgnacyjnych. Ogromne znaczenie ma w tym kontekście także mała architektura, a więc przede wszystkim ławki parkowe, kosze na śmieci czy inne elementy czyniące tą przestrzeń wygodną dla tych, którzy chcą spędzać w niej czas. Trwałość i łatwość konserwacji, zwłaszcza, że wyposażenia tego musi być dużo, jest niezwykle ważna. Drewno powinno być więc solidnie impregnowane, elementy metalowe zaś nierdzewne lub skutecznie zabezpieczone za pomocą ocynku, jak robi to np. krajowa firma Metalico.

Nakłady pochłaniane przez utrzymanie parków tak czy inaczej jednak należeć będą do tych, które w oczywisty sposób wpływają na komfort życia. Warto więc dbać o społeczny nacisk przede wszystkim na to, by nie brakowało takich miejsc na obszarach nowej zabudowy.

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%