Zamknij

Płyty Warstwowe: Wszechstronne Rozwiązanie dla Budownictwa Przydomowego i Sportowe

09:26, 08.05.2024 REKLAMA Aktualizacja: 16:54, 11.05.2024

W dzisiejszym budownictwie przemysłowym najbardziej liczą się przede wszystkim niskie koszty i szybki czas realizacji. Firmy budowlane startujące do przetargów muszą tak przedstawić swoją ofertę aby była przede wszystkim konkurencyjna inaczej nie mają szans wejścia na rynek. Dlatego coraz więcej kosztorysów uwzględnia jako główny materiał budowlany wykorzystanie płyt warstwowych zwanych także obornickimi czy poliuretanowymi. Ta forma budownictwa nie odbiega niczym od murowanych budynków a jest o wiele tańsza oraz nieporównywalnie praktyczniejsza w momencie konieczności rozbiórki czy przemieszczenia hali czy magazynu.

Płyty warstwowe dostępne są w kilku wariantach w zależności od stopnia ich wzmocnienia czyli jednocześnie możliwości zastosowania. Najczęściej wykonane są z okładziny metalowej i zastosowanego pomiędzy nimi rdzenia izolacyjnego. Rdzeń może być wykonany z pianki poliuretanowej PIR, wełny mineralnej lub styropianu. Często też dodatkowo płyty obornickie wzmocnione są metalowymi prętami. W zależności od zastosowania wykorzystuje się bardziej lub mniej wzmacniane płyty.

Taki materiał jak płyta warstwowa jest również ogniotrwały o wodoodporny. Jest także bardzo odporny na zmianę warunków atmosferycznych takich jak mróz czy wysoka temperatura. Nie odkształca się od wpływem słońca. Jednakże jak każdy metal ma jedną wadę przewodzi zarówno zimno jak i ciepło co oznacza bardzo zimne pomieszczenie zima i gorące latem co może stanowić pewien dyskomfort przebywania w nim.

Czym są płyty warstwowe?

Płyty warstwowe są materiałem budowlanym składający się z trzech warstw: dwóch warstw okładziny ( wykonanej zazwyczaj z blachy stalowej powlekanej )oraz rdzenia, który wykonany jest z materiału izolacyjnego.
Ze względu na ich zastosowanie możemy podzielić je na trzy grupy: płyty dachowe, ścienne i specjalistyczne. Płyty dachowe przeznaczone są do pokrywania powierzchni dachowych. Płyty ścienne stosowane są przede wszystkim na ścianach, zarówno jako ściany zewnętrzne, jaki i ścianki działowe. Stosowane są także jako ścianki chłodni, mroźni oraz sufitów różnego rodzaju wewnątrz. Płyty specjalistyczne natomiast są płytami nietypowymi, produkowanymi na specjalnie zamówienia i wykorzystywanymi w obudowach urządzeń klimatyzacyjnych, agregatów chłodniczych czy serwerowni.

Ze względu na właściwości płyty warstwowe dzielimy na wykonane z rdzenia styropianowego ( charakteryzującego się niską ceną i dobrymi właściwościami izolacyjnymi ), wełny mineralnej ( łączącej właściwości izolacyjne z bardzo wysoką odpornością ogniową ) lub pianki poliuretanowej ( mającej korzystniejszy współczynnik przenikalności ciepła, w związku z tym sprawdzającej się dobrze w mroźniach ).

Płyta obornicka jest nowoczesnym i ekonomicznym materiałem budowlanym, który wykorzystywany jest  do budowy różnego rodzaju budynków przemysłowych, rolniczych, handlowych, usługowych i coraz częściej w budownictwie mieszkaniowym.

Zastosowanie płyt warstwowych w budownictwie przydomowym

Posiadacze domów w dużą działką i ogrodem często borykają się z problem braku miejsca na narzędzia potrzebne do pracy na swojej posesji. Pielęgnacja ogrodu czy trawnika zmusza do dysponowania wieloma narzędziami, typu grabie, szpadle, sekatory czy kosiarki. Generuje to oczywiście problem ich przechowywania.

Tutaj naprzeciw wychodzi ekonomiczne i proste budownictwo z zastosowaniem płyt warstwowych. Bez zbędnych pozwoleń budowlanych, koniecznych przy budownictwie z cegły, wylewania głębokich fundamentów, można w szybki i łatwy sposób postawić niewielki budynek gospodarczy. Płyta warstwowa PIR, ze względu na swoje właściwości na pewno znajdzie zastosowanie przy budowie składziku na narządzie, a nawet wiaty do składowania drewna.

Lekkie płyty poliuretanowe umocowane na stabilnych konstrukcjach stalowych lub drewnianych, sprawią że budyneczki gospodarcze będą solidne i trwałe. Dodatkowo będą one odporne na korozję, wszelkie uszkodzenia mechaniczne i warunki atmosferyczne. Do utrzymania ich w czystości wystarczy tylko woda z detergentem do mycia. Szeroki wachlarz kolorów i kształtów spowoduje, że ograniczeniem w projektach może być tylko wyobraźnia.

Płyty warstwowe mają też estetyczny wygląd, nie jest konieczne więc dodatkowe ozdabianie elewacji obiektów. Ich właściwości termoizolacyjne sprawią, że nawet elektronarzędzia będą bezpieczne.

Zastosowanie płyt warstwowych w budownictwie obiektów sportowych.

Wykorzystanie płyt warstwowych w budownictwie obiektów sportowych stało się bardzo popularne. Z tych lekkich konstrukcji wykonywane są na przykład hale sportowe, często z basenami i różnymi zapleczami rehabilitacyjnymi czy kosmetycznymi. Możemy też w nich znaleźć sauny, gabinety masażu i krioterapii. Wszystkie pomieszczenia znajdujące się w pobliżu basenu są oczywiście narażone na działanie wilgoci. Płyta poliuretanowa, wykorzystywana zazwyczaj do stawiania ścianek działowych w tego typu obiektach, jest  pokryta powłokami ochronnymi, mającymi nie tylko zapewnić jej elastyczność i ładny wygląd, ale również dodatkowo chronić przed działaniem wilgoci. Ta cecha jest bardzo ważna, ponieważ zapobiega rozwijaniu się pleśni i grzybów. 

Płyty warstwowe posiadają cechy termoizolacyjne, dzięki czemu w pomieszczeniach bardzo łatwo utrzymać stałą temperaturę. Przy obiektach sportowych i basenach, gdzie nie używane są okrycia wierzchnie, jest to duża zaleta, bowiem prowadzi do znacznego obniżenia kosztów ogrzewania.

W małych salach sportowych, siłowniach czy pokojach instruktorów bardzo ważne jest zachowanie izolacji akustycznej. Płyty warstwowe, używane jako ścianki działowe, doskonale izolują pod względem akustycznym te pomieszczenia. Ponadto ich wytrzymałość i mała podatność na uszkodzenia mechaniczna doskonale tłumaczy ich zastosowanie w salach, przeznaczonych np. do gry w piłkę.

Do budynków inwentarskich i AGRO polecamy płyty ekofala - nowoczesny bezazbestowy eternit który odporny jest na korozję z racji tej prostej przyczyny że... nie jest produkowany z blachy a z włóknocementu.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%