Zamknij

Szkoły w Rusinowie i Polanowicach przetrwają? Duża polityka może ochronić placówki

05:28, 20.12.2024 Aktualizacja: 05:28, 20.12.2024
Skomentuj
  • 17 grudnia 2024 r. posłanka Agnieszka Kłopotek (PSL) wystosowała interpelację do Ministerstwa Edukacji Narodowej w sprawie trudnej sytuacji małych szkół wiejskich, szczególnie tych zagrożonych likwidacją.

  • Posłanka podkreśla, że samorządy coraz częściej podejmują decyzje o zamykaniu placówek edukacyjnych z powodu trudności finansowych i malejącej liczby uczniów.

  • O sprawie informuje m.in. Portal Samorządowy, który opisuje aktualne nastroje związane z wygaszaniem szkół.

Według danych systemu informacji oświatowej, niemal 25 proc. samorządowych szkół podstawowych to placówki, w których uczy się nie więcej niż 96 uczniów. Wiele z nich pełni nie tylko funkcję edukacyjną, ale także społeczną, stanowiąc centrum życia lokalnej społeczności, szczególnie na terenach wiejskich.

Posłanka Kłopotek przytoczyła przypadki dwóch szkół w województwie kujawsko-pomorskim – w Stobnie i Kiełpinie (gmina Tuchola), które stoją przed widmem zamknięcia. Zwróciła uwagę, że decyzje o likwidacji wzbudzają duże emocje i sprzeciw mieszkańców, a zamykanie szkół nie może być uzasadniane wyłącznie względami finansowymi. W swojej interpelacji zadała MEN pytania dotyczące planów przeciwdziałania likwidacjom oraz ewentualnego przejęcia kosztów wynagrodzeń nauczycieli przez budżet państwa.

Na pytania posłanki odpowiedział Henryk Kiepura, sekretarz stanu w MEN. Podkreślił, że resort pracuje nad rozwiązaniami ustawowymi, które mają wesprzeć małe wspólnoty samorządowe w obliczu niekorzystnych zmian demograficznych. Głównym celem działań ma być ochrona szkół wiejskich jako centrów życia społeczno-kulturalnego.

MEN zapowiedziało, że projekt rozwiązań ustawowych zostanie poddany prekonsultacjom z organizacjami samorządowymi. W odpowiedzi na kwestie finansowe Kiepura przypomniał, że część oświatowa subwencji ogólnej na rok 2024 wyniosła 88 mld zł, a w 2025 r. wzrośnie do 102,65 mld zł. Kwota ta uwzględnia podwyżki dla nauczycieli, a dodatkowe środki w rezerwie celowej mają pokryć skutki wzrostu wynagrodzeń.

Ministerstwo uspokaja, że środki na oświatę systematycznie rosną, a planowane zmiany mają zapewnić stabilne funkcjonowanie małych szkół podstawowych, szczególnie na obszarach wiejskich.

[ZT]38194[/ZT]

[ZT]38191[/ZT]

[ZT]38190[/ZT]

[ZT]38134[/ZT]

(PB)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu mojakruszwica.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%