- W czasie II wojny światowej walczył w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie, co po wojnie- ze względów bezpieczeństwa ukrywał. W 1949 roku rozpoczął pracę w Rozgłośni Polskiego Radia w Bydgoszczy. Radiowe zbiory pełne są nagrań zarówno jego utworów jak i pieśni ludowych. Po przejściu na emeryturę osiedlił się w Alpach Szwajcarskich. Zmarł w 1996 roku. Zgodnie z jego wolą, pochowano go na Kujawach, w rodzinnym grobowcu na cmentarzu w Gniewkowie - wspomina TVP Bydgoszcz.
Cały materiał dostępny na stronie TVP Bydgoszcz.
Paweł Billert (1913–1996) – kompozytor, altowiolista i badacz folkloru
Paweł Billert był niezwykle wszechstronnym muzykiem i kompozytorem, którego działalność znacząco wpisała się w historię polskiej muzyki radiowej i folklorystycznej. Ukończył Konserwatorium Muzyczne w Toruniu, a następnie muzykologię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Po wojnie rozpoczął pracę w bydgoskiej Rozgłośni Polskiego Radia, gdzie był altowiolistą w orkiestrze Arnolda Rezlera oraz późniejszym redaktorem i szefem redakcji muzycznej.
Jego twórczość obejmowała zarówno utwory klasyczne, jak i opracowania folkloru. Szczególną uwagę poświęcał muzyce ludowej Kujaw, Pałuk i Kaszub, którą zbierał i dokumentował we współpracy z Anną Jachniną. Efektem tej pracy była monumentalna publikacja „Pieśni ludowe z Kujaw i Pałuk” (PWM, 1972), zawierająca ponad 1200 melodii ludowych z tekstami i opisami. Billert opracowywał i aranżował melodie ludowe, często współpracując z zespołami muzycznymi, w tym z zespołem Edmunda Donarskiego.
Był autorem wielu utworów muzycznych, takich jak Marsz Olimpijski, Roman czy Wiedeńska serenada. Tworzył także muzykę o charakterze masowym, m.in. Młodzi budowniczowie oraz Muzyka Polski Ludowej. Szczególnie znany jest z kompozycji sygnału otwierającego radiowe transmisje „Wyścigu Pokoju”.
W Rozgłośni Polskiego Radia w Bydgoszczy prowadził popularne audycje, m.in. „Z muzyką nie będziesz samotny”. Jako dyrygent „Bydgoskiej Dziewiątki Radiowej” realizował koncerty transmitowane na antenie radiowej. Współpracował z wieloma postaciami polskiego środowiska muzycznego, w tym z Aleksandrą Ciesielską, Andrzejem Mroczyńskim i Grzegorzem Kardasiem.
W latach 70. przeszedł na emeryturę i wyjechał do Szwajcarii, gdzie spędził ostatnie lata swojego życia. Zmarł w 1996 roku.
[ZT]38000[/ZT]
[ZT]38002[/ZT]
[ZT]38001[/ZT]
Eureka20:32, 13.12.2024
1 0
a może teraz ten sygnał zapowiadający transmisję Wyścigu Pokoju mógłby zostać kruszwickim hejnałem?
Kto za kciuk w górę? 20:32, 13.12.2024
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu mojakruszwica.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz