Zamknij
REKLAMA

Szef "S": płaca minimalna w przyszłym roku powinna wynosić co najmniej 2800 zł

20:12, 24.07.2020 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Każdego roku rząd przedstawia Radzie Dialogu Społecznego propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia i minimalnej stawki godzinowej na rok następny. Dotychczas rząd miał na to czas do 15 czerwca, jednak w tym roku w związku z epidemią COVID-19 termin ten przesunięto na 31 lipca. Następnie Rada Dialogu Społecznego (RDS) w terminie 10 dni od dnia otrzymania propozycji uzgadnia wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę i stawki godzinowej, jaka będzie obowiązywała w 2021 r.

Płaca minimalna w przyszłym roku powinna wynosić co najmniej 2800 zł - ocenia przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda. Zapewnia, że związek ma świadomość skomplikowanej sytuacji na rynku pracy, jednak płaca minimalna odgrywa istotną rolę w stymulowaniu gospodarki w walce z kryzysem.

W piątek przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda opublikował oświadczenie, w którym zwrócił uwagę, że jeszcze przed formalnym rozpoczęciem rozmów w ramach Rady Dialogu Społecznego pojawiają się w mediach "kwoty oraz sugestie niektórych rządowych urzędników co do wysokości tego wzrostu".

"Takie wrzutki medialne jednoznacznie oceniam jako próbę podważania obowiązujących w Polsce zasad dialogu trójstronnego" - napisał Duda, przewodniczący KK NSZZ "Solidarność" i wiceprzewodniczący RDS.

"W NSZZ +Solidarność+ mamy świadomość skomplikowanej i trudnej sytuacji na rynku pracy, która w pracach nad przyszłorocznym budżetem wymaga od wszystkich partnerów społecznych odpowiedzialności i rozwagi. Biorąc jednak pod uwagę zapowiedzi rządu o aktywnym stymulowaniu gospodarki w walce z kryzysem, nie można pomijać istotnej roli płacy minimalnej w tym procesie. Dlatego moim zdaniem jej wzrost nie powinien być niższy niż 200 zł, co oznacza, że przyszłoroczna płaca minimalna powinna wynosić co najmniej 2800 zł" - wskazuje Piotr Duda.

Zgodnie z prognozami resortu finansów prognozowane średnie wynagrodzenie w gospodarce narodowej w tym roku wyniesie 5088 zł, a w przyszłym 5259 zł. Wyliczono, że płaca minimalna wzrośnie z 2600 zł do 2716 zł.

"Wskazujemy minimalny wzrost wynagrodzenia zgodnie z ustawą, co nie znaczy, że tak będzie. To nie jest nasza propozycja, tylko punkt wyjścia do dyskusji, wynik przyjętych podstawowych założeń. Nie znaczy to, że w przyszłym roku tyle wyniesie najniższe wynagrodzenie, o tym będą decydować partnerzy w Radzie Dialogu Społecznego" - powiedział w piątek PAP minister finansów Tadeusz Kościński.

Jak dodał, podwyższenie minimalnego wynagrodzenia oznacza z jednej strony, że pracownicy będą mieć więcej pieniędzy, więcej będą mogli wydawać i konsumpcja będzie wspierać gospodarkę. "Ale z drugiej strony polscy przedsiębiorcy będą mieć wyższe koszty, firmy nie będą się rozwijać, wobec czego możemy stracić na inwestycjach, co by hamowało rozwój gospodarki. Dlatego na wzrost płacy minimalnej trzeba patrzeć z każdej perspektywy" - powiedział.

Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę, a także wysokość minimalnej stawki godzinowej podlegają ogłoszeniu w Monitorze Polskim do 15 września br.

Jeżeli jednak RDS w ustawowym terminie nie uzgodni wysokości minimalnego wynagrodzenia i stawki godzinowej, wówczas kwoty te ustala Rada Ministrów w drodze rozporządzenia do 15 września br. Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę, a także wysokość minimalnej stawki godzinowej ustalone przez Radę Ministrów nie mogą być jednak niższe od tych, które zostały wcześniej przedstawione Radzie Dialogu Społecznego do negocjacji.(Olga Zakolska ozk/ joz)

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (4)

Lenin zabrał głos.Lenin zabrał głos.

6 0

A dlaczego nie ,firmy bardzo chętnie zapłacą więcej pracownikom,wręcz oczekują ustawy o podniesieniu płacy minimalnej,żeby sypnąć kasą dla pracowników.Jest tylko jedno ale,niech ku...rewa zadekretują też,że firma będzie miała te środki na podwyżki.Wraca komuna w czystej postaci i ewidentnie zaczyna być widoczna dyktatura proletariatu. 19:02, 26.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Akysz!Akysz!

2 2

Klakier partii przewodniej- duDa związkowa dała głos!!
a gdzież to się ta duDa ostatnio podziewała? może Kacperkowi złote michy polerował? 18:30, 27.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

123.123.

0 1

płaca minimalna w przyszłym roku powinna wynosić co najmniej 2800 zł
.....................
Ciekawe.... żądanie władcy związkowego przypadkowo pokrywa się dokładnie z tym co PiSi żont zaproponował a jest to dokładnie o 200 zł. mniej niż Adrian i kacze watahy obiecywały w kampanii- mam wrażenie że kampania się niestety już skończyła bo gdyby były za kilka miechów jakieś wybory to ile by nam jeszcze mogli naaaaaobiecywać!!!🤣 16:16, 31.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Dudy wzięli władzę ?Dudy wzięli władzę ?

1 0

a świstak w przyszłym roku ma zawijać już w złotka, a nie w sreberka-dodał Duda-takie są nasze żądania. 19:47, 31.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA