Zamknij
REKLAMA

Dziś 76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Uroczystości w Toruniu, Bydgoszczy, Włocławku i Grudziądzu

07:17, 01.08.2020 | bk, um
Skomentuj
REKLAMA

W Toruniu, Bydgoszczy, Włocławku i Grudziądzu w sobotę (1 sierpnia) odbędą się uroczyste obchody 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. We współorganizowanych przez Urząd Marszałkowski toruńskich ceremoniach na placu Rapackiego weźmie udział marszałek województwa Piotr Całbecki. Ze względu na obostrzenia związane z pandemią tegoroczne obchody w większości będą miały wymiar symboliczny. Ceremoniom okolicznościowym towarzyszył będzie dźwięk syren alarmowych, upamiętniający godzinę „W”.

Toruńska ceremonia rocznicowa z udziałem powstańców, kombatantów, samorządowców i parlamentarzystów rozpocznie się o godz. 17 pod pomnikiem Ku Czci Żołnierzy Armii Krajowej na placu Rapackiego. W tym roku inaczej niż w poprzednich latach pod pomnikiem zostanie złożona jedna symboliczna wiązanka od uczestników uroczystości. Na zakończenie wystąpi Toruńska Orkiestra Wojskowa.

 Obchody zorganizowali wspólnie marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki, prezydent Torunia Michał Zaleski, dowódca Garnizonu Toruń płk. Remigiusz Zieliński, prezes Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej Dororta Zawacka-Wakarecy. Wcześniej od godziny 10 przy symbolicznej barykadzie, którą na rogu ulic Strumykowej i Szerokiej ustawią wolontariusze Fundacji Muzeum Historyczno-Wojskowe, można będzie zapoznać się z historią powstania. O godzinie 14 rozpocznie się występ Zespołu Wokalno-Instrumentalny Aszera ze Szkoły Podstawowej nr 16, który zaprosi do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych i piosenek powstańczych.

W Bydgoszczy w ramach uroczystości rocznicowych zostaną złożone kwiaty pod pomnikiem Powstania u zbiegu ulic Gdańskiej i Czerkaskiej. Od godz. 16:45 na Starym Rynku rozpocznie się inscenizacja historyczna połączona z koncertem kapeli podwórkowej Ferajna Bydgoska.

W obchodach weźmie udział Wojsko Polskie i przedstawiciele środowisk harcerskich. Tego dnia bydgoskie pomniki i tablice zostaną przyozdobione biało-czerwonymi kokardami z napisem ,,1944 Pamiętamy” przez członków Zrzeszenia Harcerskiego Piąta.PL.

W Grudziądzu o godzinie 17 władze miasta oraz mieszkańcy oddadzą hołd powstańcom pod pomnikiem Generała „Bora” Komorowskiego. Potem uczestnicy udadzą się na cmentarz parafialny przy ulicy Cmentarnej, gdzie uczczą pamięć Zbigniewa Brzyckiego - grudziądzanina, uczestnika Powstania Warszawskiego,  posła na Sejm RP w latach 1991-1993.

We Włocławku o godzinie 16.30 zostaną złożone kwiaty przy tablicy na terenie Klasztoru pw. Wszystkich Świętych Ojców Franciszkanów. Miejsce to upamiętnia członków organizacji harcerskich działających na terenie Włocławka w czasie II wojny światowej. Główne uroczystości rozpoczną się o godzinie 17 przy Pomniku Żołnierzy Armii Krajowej w parku im. Władysława Łokietka.

Inowrocław uczci  symbolicznie 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Pod obeliskiem Żołnierzy Armii Krajowej pojawią się znicze, kwiaty oraz flagi. Nie odbędzie się coroczna manifestacja na skwerze Sybiraków.

[POGODA]1596259029842[/POGODA]


 

(bk, um)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz