Z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego, wiceprzewodniczącej sejmiku województwa Agnieszki Kłopotek, wicemarszałka województwa Zbigniewa Sosnowskiego, przedstawicieli rządu, parlamentarzystów, radnych województwa oraz lokalnych władz miasta i powiatu tucholskiego odbyły się dzisiaj (30 sierpnia) w Tucholi nasze dożynki wojewódzkie. Współgospodarzem był ordynariusz diecezji pelplińskiej biskup Ryszard Kasyna, który przewodniczył uroczystej mszy polowej. Wydarzenie było transmitowane na żywo.
Uroczystości dożynkowe, które z zachowaniem ścisłego reżimu sanitarnego odbywały się w kompleksie tucholskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, rozpoczęła msza celebrowana przez biskupa Ryszarda Kasynę. Liturgii i późniejszym oficjalnym wystąpieniom towarzyszyła bogata oprawa artystyczna.
- Oddaję dziś hołd spracowanym rękom polskiego rolnika. Tym rękom, które z trudnej, ciężkiej ziemi wydobywają chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia zawsze gotowe były tej ziemi bronić. Pozostańcie wierni tradycjom waszych ojców. Oni w imię Boże rozpoczynali każdy dzień i z Bogiem swoje rolnicze dzieła kończyli – mówił w homilii biskup Ryszard Kasyna.
- To polscy chłopi byli zawsze ostoją naszej niepodległości i aspiracji do wolności. Trzeba więc wielkiego szacunku i uczciwego patrzenia na problemy polskiej wsi. Na problemy tych, którzy oczekują od nas, od władz, byśmy w sposób szczególny zwracali uwagę na ich potrzeby. Wieś jest i powinna pozostać ostoją naszej tożsamości. Życzę, żebyście zawsze mogli liczyć na wdzięczność za wasz trud, zrozumienie waszych potrzeb i wolę rozwiązywania waszych problemów. Samorząd województwa dołoży tu wszelkich starań – stwierdził w swoim wystąpieniu marszałek Piotr Całbecki.
- Na sytuację polskiego rolnictwa mają dziś wpływ nie tylko pogoda i zaradność tych co orzą, sieją i zbierają. Wiele zależy też od konsumentów oraz tych, którzy rolnictwem zarządzają, zarówno w kraju, jak i w Unii Europejskiej. Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego dziękuje za żyzny plon, zapewnia o wsparciu i życzy szczęść Boże waszej pracy! – zwróciła się do rolników wiceprzewodnicząca sejmiku województwa Agnieszka Kłopotek.
- Przyjechałem do Tucholi z wielką radością. Od lat mam bowiem zaszczyt współpracować z wieloma rolnikami i lokalnymi liderami. W imieniu własnym i w imieniu ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego składam hołd wszystkim rolnikom podczas tradycyjnego obrzędu dożynek. Polscy rolnicy są naprawdę dobrzy w tym co robią, są profesjonalistami. W tym roku, pomimo pandemii i zawirowań rynków, osiągnęli w pierwszym półroczu rekordowe efekty w eksporcie polskiej żywności – chwalił producentów rolnych wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Ryszard Kamiński.
Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz zwrócił uwagę na szczególną rolę jaka w wiejskich społecznościach przypada rodzinie: - Polska wieś to polska rodzina. A silna rodzina to silne społeczeństwo. Chciałbym podziękować obecnym tu reprezentantom kół gospodyń wiejskich, w których dzieła zaangażowani są kobiety i mężczyźni. To wspaniały wizerunek i ambasador polskiej wsi i polskiej żywności, która wspaniale promuje nasz kraj za granicą.
Starostami dożynek byli państwo Alina i Wojciech Kołodziejscy, którzy prowadzą przekazywane z pokolenia na pokolenie gospodarstwo rolne w Cekcynku w powiecie tucholskim. Specjalizują się w hodowli bydła opasowego i trzody chlewnej oraz przyzagrodowym chowie gęsi, uprawiają też zboża, kukurydzę i ziemniaków. Gospodarstwo jest w pełni zmechanizowane, co jest m.in. efektem skutecznego wykorzystania unijnych dotacji na modernizację rolnictwa.
Znany polityk PiS przyjedzie do Kruszwicy
Panie Czarnek …….się pan
Makato
01:39, 2026-01-19
Znany polityk PiS przyjedzie do Kruszwicy
A ta knajpa na Poznańskiej to ma wzięcie u pisiorów. Niedawno Bogdanowicz sprawił tam niby organizacje pozarządowe, a teraz Szrajber ściąga tam Czarnka. Do kompletu brakuje tylko Marianny.
21:20, 2026-01-18
Seniorzy z Kruszwicy chcą apteki na Zagoplu. Przypomnie
Skoro p. burmistrz wie, jak rozwiązać problem apteki, to zachęcam do działania. Sama wiedza to mało, trzeba chęci. Samo mówienie przez ponad rok o problemie apteki nie otworzy!
Dziadek
20:30, 2026-01-18
Znany polityk PiS przyjedzie do Kruszwicy
Kto tego zacofańca średniowiecznego tu zaprosił ? Czyżby kolega z tej samej mafii ? Ale do rzeczy. Musimy pamiętać, że to ten osobnik który sprawując pożal się boże funkcję ministra edukacji wypowiadał niejednokrotnie totalne bzdury takie jak twierdzenie że edukatorzy seksualni są odpowiedzialni na próby samobójcze dzieci, czy stworzył określenie cnót niewieścich. chciał manipulować w karcie nauczyciela i cofnąć poziom edukacji, bowiem jak sądzę chciał alby społeczeństwo nie było zbyt rozgarnięte alby pis mógł nimi łatwiej kierować. Szkoda słów na tego osobnika, zatem wstydzę się że ten człek odwiedzi moje miasto.
Kornishon
17:08, 2026-01-18
5 1
Oj jak pięknie widać na większości z zdjęć jak decydenci zachowuja rygory sanitarne! Pewnie tam gdzie byli epidemii nie ma.
1 2
Orlik ,a dostałeś kiedy w dzióbek? Byłeś chociaż raz na mszy dożynkowej,pewnie jesteś leniwym ,miejskim nierobem i tylko krytykujesz, bo nic innego nie umiesz robić, jak to zwykle bezrobotny leń.