Zamknij
REKLAMA

Abp Gądecki: nie obronimy Chrystusa atakując innych

08:53, 04.04.2021 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

W czasie sobotniej liturgii Wigilii Paschalnej odprawionej w katedrze poznańskiej przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zwrócił uwagę na sposób głoszenia zmartwychwstania Chrystusa. "Uczniowie dawni i dzisiejsi, gotowi do oddania swego życia za Jezusa, kierując się najlepszymi intencjami zakłócają nieraz boży bieg spraw" - przyznał.

Nie obronimy Chrystusa, atakując innych. Słowo Boże jest skuteczne i ostrzejsze niż wszelki miecz obosieczny i nie można nigdy dopuścić do tego, by zostało ono skryte i odłożone - powiedział w sobotniej homilii przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.

Hierarcha przytoczył ewangeliczny opis pojmania Jezusa. "Piotr, chwytając za miecz władzy doczesnej i stając w obronie Jezusa, odciął ucho Malchusowi, a wtedy Pan Jezus polecił mu schować ten miecz. Nie na władaniu takim mieczem polega misja Piotrowa. Nie obronimy Chrystusa, atakując innych. Nie koncentrujmy się na +ucinaniu ucha Malchusowi+" - powiedział.

Metropolita dodał, że "jest drugi miecz, właściwy dla Kościoła". "Żywe bowiem jest Słowo Boże, skuteczne i ostrzejsze niż wszelki miecz obosieczny, przenikające aż do rozdzielenia duszy i ducha, stawów i szpiku, zdolne osądzić pragnienia i myśli serca. Ten miecz żywego Słowa Bożego ma swoją nadprzyrodzoną skuteczność i nie można nigdy dopuścić do tego, by został on skryty i odłożony" - podkreślił hierarcha.

W swych rozważaniach na temat zmartwychwstania Chrystusa, arcybiskup określił je największym wydarzeniem w historii zbawienia i największym wydarzeniem w dziejach ludzkości. "Krzyż i zmartwychwstanie tworzą jedną tajemnicę paschalną - centrum historii zbawienia. Cały świat obraca się wokół krzyża, ale dopiero dzięki zmartwychwstaniu krzyż nabiera pełnego znaczenia jako wydarzenie zbawcze" - mówił abp Gądecki.

"Zmartwychwstały Chrystus jest początkiem i źródłem nowego życia dla wszystkich ludzi" - zaznaczył hierarcha. Jak dodał, "nowe życie" - udzielone wierzącym mocą zmartwychwstania Chrystusa - polega na zwycięstwie nad śmiercią "będącą skutkiem grzechu" oraz na przywróceniu do życia w łasce.

Arcybiskup wskazał, że zmartwychwstały Chrystus "jest nie tylko sprawcą naszego duchowego odrodzenia w trakcie życia doczesnego". "On także jest początkiem i źródłem naszego przyszłego fizycznego zmartwychwstania" - dodał Gądecki.

Jak podkreślił metropolita odniesione przez Chrystusa zwycięstwo nad śmiercią staje się udziałem ludzkości w takiej mierze, w jakiej ona przyjmuje owoce odkupienia. "Jest to proces otwarcia się na +nowe życie+, na +życie wieczne+" - mówił przewodniczący KEP.

"Dzięki temu procesowi w ciągu wieków kształtuje się nowa ludzkość, lud odkupionych, zebranych w Kościele, prawdziwa wspólnota zmartwychwstania. Na końcu czasów wszyscy zmartwychwstaną i ci, którzy należeli do Chrystusa, otrzymają pełnię życia w chwale, aby Bóg był wszystkim we wszystkich" - powiedział.

Jak przyznał chodzi tu o rzeczywistość, "która przekracza naszą zdolność rozumienia oraz racjonalnego dowodzenia". Dlatego jest ona przedmiotem opartej na słowie bożym wiary. (Szymon Kiepel szk/ mars)

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

Dionizy K.Dionizy K.

3 0

Przecież nikt nie atakuje Jezusa czy też wiary chrześcijańskiej. Atakują czy też nie akceptują zachowania księży i biskupów, którzy nieco minęli się powołaniem. Zamiast głosić nauki Jezusa, skupili się na gromadzeniu mamony, politykowaniu, ingerowaniu w prywatne życie wiernych, że o aferach pedofilskich nie wspomnę. Jeszcze raz, nikt nie atakuje Chrystusa tylko was zwykłych grzeszników, którzy pouczając innych sami grzeszą na potęgę. Z dogmatami wiary nie należy a nawet nie wypada dyskutować, nie mniej uszanować czyjąś religijność czy brak wiary u innych. Droga którą obecnie zmierza kościół prowadzi do niechybnego końca i to z winy wyłącznie go współtworzących. Amen. 06:21, 08.04.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

tak zbokutak zboku

0 0

"tylko was zwykłych grzeszników"- To nie są zwykli grzesznicy- TO OBRZYDŁE FARYZEUSZE, którzy dla własnych chuci i ciemnych interesów nawet Jezusa wciągnęli ubierając fatałaszki jego wyznawców 12:49, 08.04.2021


0%