Zamknij
REKLAMA

Kryterium dochodowe przy zamrożeniu cen gazu?

19.48, 23.11.2022 PAP Aktualizacja: 08.04, 24.11.2022
Skomentuj PAP
REKLAMA

Premier został w środę zapytany, na jakim poziomie względem tego roku rząd zamierza zamrozić taryfy na gaz dla gospodarstw domowych w przyszłym roku i czy pod uwagę brana jest możliwość wprowadzenia kryterium dochodowego.

Chcemy dla wszystkich mieszkańców zamrozić ceny gazu na poziomie podobnym do tego, który był w tym roku; prawdopodobnie zdecydujemy się na kryterium dochodowe; decyzja ta zostanie podjęta w ciągu najbliższych kilku dni - zapowiedział w środę premier Mateusz Morawiecki.

"Jeśli chodzi o gaz, to jesteśmy w trakcie dyskusji. Wczoraj była bardzo pogłębiona i dobra dyskusja na Radzie Ministrów na ten temat. Chcemy dla wszystkich mieszkańców zamrozić ten gaz na poziomie podobnym do tego, który był w tym roku. Aczkolwiek rzeczywiście pojawiają się takie głosy, żeby zastosować kryterium dochodowe" - powiedział w środę premier podczas wizyty w muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Morawiecki przyznał, że kryterium dochodowe stosowane jest w szeregu innych programów.

"Ono dobrze działa. Nie wiąże się z biurokracją, a jednocześnie jest - powiedzmy to sobie uczciwie - bardzo sprawiedliwe. I dlatego prawdopodobnie zdecydujemy się na kryterium dochodowe. W ciągu najbliższych kilku dni ta decyzja zostanie podjęta" - powiedział Morawiecki.

Rzecznik Ministerstwa Klimatu i Środowiska Aleksander Brzózka powiedział we wtorek, że projekt ustawy o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu, wymaga jeszcze doprecyzowania przez resort, który jest wnioskodawcą jest projektu.

KPRM poinformowała we wtorkowym komunikacie po posiedzeniu Rady Ministrów, że rząd omówił projekt i zdecydował, że będzie on przedmiotem dodatkowych analiz.

Wcześniej w wykazie prac legislacyjnych rządu podano, że projektowane rozwiązania zakładają określenie maksymalnej ceny gazu dla gospodarstw domowych, wspólnot mieszkaniowych, szpitali, organizacji pozarządowych itd.

Poza tym, ustawa ma określić sposób kalkulacji rekompensat i zaliczek na ich poczet, przysługujących przedsiębiorstwom energetycznym zajmującym się obrotem paliwami gazowymi z odbiorcami objętymi maksymalnymi cenami gazu. Podmiotem odpowiedzialnym za wypłatę rekompensat ma być Zarządca Rozliczeń S.A.

"Mechanizm rekompensat ukształtowany jest jako jeden z elementów ochrony podmiotów szczególnie wrażliwych na zmiany cen paliw gazowych oraz odbiorców realizujących kluczowe zadania z zakresu użyteczności publicznej. W związku z powyższym projektowana regulacja służy zabezpieczeniu odbiorców gazu ziemnego w Polsce przed ewentualnymi skutkami kryzysu gazowego, którego rozmiary oraz ramy czasowe przybierają na sile, a ich oddziaływanie w sposób istotny ma wpływ na funkcjonowanie gospodarki krajowej" - wskazano w wykazie prac. (Aneta Oksiuta aop/ ksi/ je).

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (5)

zmory pookraglostolozmory pookraglostolo

3 2

Sorry ale ja już nie mogę na niego patrzeć, lodówkę otwieram i go widzę! Kiedyś z Tuskiem miałem tak samo. 00:58, 24.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


AprykApryk

1 0

Toć to gołomb 12:39, 25.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TomekTomek

0 1

Tusk, Kaczor, czy Pinokio - Mati aka pełna miska ryżu to to samo. Szambo, odpad społeczny do natychmiastowej utylizacji! Należy znaleść kogoś komu zależy na prawdę jeszcze na tym kraju i normalności - skasować te socjale (nieroby niech zdychają na ulicach), skasować wszystko co publiczne - zostawić policję, wojsko i straż. Brak finansowania prostytuujących się emerytów o patologii !!! Pracujesz to masz, nie pracujesz to nie! 16:36, 28.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Ale to była szansa!!Ale to była szansa!!

1 0

Załuję ,że Donek i Waldek nie podpisali umowy na gaz do 2050 z Jej Ekscelencją mordercą putinem.
Juz wtedy putin akurat skończył operacje w Czeczenii,gdzie wymordował 50000 ludzi. A dzisiaj reżimowa pokazała list Donka do putina ,gdzie Donek zapewnia ,że chce gazu od niego aż do 2050 roku i tytułuje patola putina Jego Ekscelencją i szkoda ,że nie widac w tym liście, jak Donek robi ,,łaskę,, putinowi- jak by powiedział radziu szikorsky. Dzisiaj bylibyśmy wygrani, bo patol putin by nam dawał gaz za 10% obecnej ceny,a jak by nie chciał dac ,to byśmy mu zrobili operację specjalną i z d.upy jesień średniowiecza ,bo pacta sum conventa. puti by sie osrał i gazu by nam puszczał w cenie z 2050 roku i bym nawet jeszcze tym gazem handłowali. Szolcowi by sie sprzedało Orbanowi i Holendrom. 02:48, 29.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%