Zamknij

Zabytki Powiatu Inowrocławskiego. Dziś Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków

15:51, 18.04.2024 Powiat Inowrocławski Aktualizacja: 16:00, 18.04.2024
Skomentuj

Dziś Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków. Z tej okazji zapraszamy wszystkich mieszkańców oraz gości Powiatu Inowrocławskiego do „wycieczki” śladami najstarszych i najciekawszych zabytków.

Magazyny działu archeologii Muzeum im. Jana Kasprowicza pełne są zabytków, dla muzealników pełne są niekończących się opowieści. Jedna z nich ma swój początek między 98-117 rokiem n.e. w Wiecznym Mieście. Możemy ją snuć dzięki badaniom archeologicznym prowadzonym w 2010 roku na Placu Klasztornym w Inowrocławiu.

Odnaleziono tam srebrny denar z podobizną cesarza Trajana. Dlaczego jest wyjątkowy? Przecież w magazynach muzealnych są inne monety antyczne, rzadsze i lepiej zachowane… Otóż wyjątkowe jest w nim wszystko. Takie monety najczęściej pochodzą z osad, cmentarzysk czy skarbów powiązanych z czasami w których były wybite (okres wpływów rzymskich). Na podstawie miejsc ich odkrycia odtwarza się drogi handlowe jak „szlak bursztynowy”. Nieraz trafiały do skarbów średniowiecznych jako źródło cennego kruszcu. Nasz denar pochodzi z cmentarza nowożytnego. Specjalnie zrobiono w nim otwór i to na tyle delikatnie żeby nie uszkodzić wizerunku cesarza Trajana ani napisu. Rewers monety niemal idealnie wygładzono, usuwając antyczną personifikację – postać kobiety. Kawałek srebra przestał być monetą, a stał się medalikiem.

Na ile był cenny i dla kogo? W nawie kościoła franciszkanów spoczęła 30 - 35 letnia szlachcianka, a może wyjątkowa mieszczka z tym drobnym przedmiotem na szyi. Kim była? Kto ją pożegnał, płakał po jej odejściu? Ktoś podarował jej medalik z „dobrym cesarzem” jak określano Trajana a może miał to być jakiś święty? Była to pamiątka z pielgrzymki do Rzymu czy raczej moneta znaleziona w okolicy?

Tyle pytań można jeszcze zadać. Na część z nich możemy jeszcze uzyskać odpowiedź. Jeżeli nie uda poznać się jej imienia to może kiedyś uda się spojrzeć w jej oczy. Współczesna technika umożliwia rekonstrukcję wyglądu na podstawie szczątków. Zabytki spoczywające w muzealnych magazynach są chętnie i bezpłatnie udostępniane osobom prowadzącym badania naukowe i chcącym na łamach swoich prac pokazać je światu. Nasza moneta w numizmatycznym świecie jest już bardzo dobrze znana!

Powiat Inowrocławski

[ZT]31674[/ZT]

[ZT]31673[/ZT]

(Powiat Inowrocławski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%