Kryteria zostały przed południem pozytywnie zaopiniowane przez stronę samorządową Zespołu ds. edukacji Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, a zaraz potem - opublikowane na stronie internetowej MEN. Z uwagi na późny termin publikacji (zazwyczaj jest to wczesna wiosna), przesunięte zostały pierwsze terminy wnioskowania z maja na czerwiec.
Do piątku, 7 czerwca samorządy mają czas, by ubiegać się o zwiększenie subwencji oświatowej z tytułu błędów statystycznych powstałych po stronie resortu (kryterium VIII), a także na usuwanie skutków zdarzeń losowych, które wystąpiły w ostatnim kwartale 2023 r. i pierwszym kwartale roku 2024 (kryterium II)
Kolejne terminy mijają jesienią.
6 września - kryterium IX - dofinansowanie innych zadań o jednorazowym charakterze. Jak wyjaśnia MEN, chodzi o "wydatki na sytuacje wyjątkowe, niemożliwe do zaplanowania na etapie tworzenia algorytmu podziału części oświatowej subwencji ogólnej".
27 września - kryterium VII - dofinansowanie doposażenia pomieszczeń dla szkół rozpoczynających kształcenie w nowych zawodach.
27 września - kryterium IV - to ostatni dzień na wniosek o zwiększenie subwencji oświatowej na pokrycie kosztów związanych z wypłatą odpraw dla nauczycieli zwalnianych w szkołach i placówkach oświatowych w trybie art. 20 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – ustawy Karta Nauczyciela albo przechodzących na emeryturę na podstawie art. 88 ustawy - Karta Nauczyciela w związku z art. 20 ww. ustawy Karta Nauczyciela.
30 września - kryterium V - dofinansowanie kosztów związanych z wypłatą odpraw dla nauczycieli przedszkoli, szkół i placówek, prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego, przechodzących na emeryturę, o której mowa w art. 88a ust. 1 – ustawy Karta Nauczyciela.
W październiku warto przypilnować czterech terminów:
4 października - kryterium VI - dofinansowanie doposażenia publicznych szkół i placówek oświatowych, prowadzonych lub dotowanych przez jednostki samorządu terytorialnego, w zakresie pomieszczeń do nauki w nowo wybudowanych budynkach oraz nowych pomieszczeń do nauki pozyskanych w wyniku adaptacji.
11 października - kryterium II - pomoc jednostkom samorządu terytorialnego w usuwaniu skutków zdarzeń losowych w budynkach publicznych szkół i placówek oświatowych, prowadzonych lub dotowanych przez jednostki samorządu terytorialnego – z wyłączeniem przedszkoli ogólnodostępnych oraz innych form wychowania przedszkolnego.2) w terminie do 40 dni kalendarzowych od daty wystąpienia zdarzenia w przypadku budynków nieubezpieczonych, jednak nie później niż do 11 października 2024 r.,
18 października - kryterium I - dofinansowanie z tytułu wzrostu zadań szkolnych i pozaszkolnych, polegającego na wzroście liczby uczniów przeliczeniowych w odniesieniu do danych przyjętych do naliczenia algorytmem części oświatowej subwencji ogólnej na 2024 r.
25 października - kryterium III - pomoc jednostkom samorządu terytorialnego w usuwaniu skutków działania żywiołów w budynkach publicznych szkół i placówek oświatowych, prowadzonych lub dotowanych przez jednostki samorządu terytorialnego.
Z ogólnej kwoty części oświatowej subwencji ogólnej ujętej w ustawie budżetowej na rok 2024, wyodrębnia się 0,5 proc. rezerwy. Środki te, będące w dyspozycji ministra finansów, dzielone są na podstawie kryteriów podziału ustalanych przez resort edukacji w porozumieniu ze stroną samorządową. W tym roku rezerwa subwencji oświatowej zostanie zwiększona o kwotę 645 mln zł z przeznaczeniem na wypłatę odpraw dla przechodzących na emeryturę nauczycieli przedszkoli, szkół i placówek prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego.
Podział rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej następuje nie później niż do dnia 30 listopada każdego roku.
Kryteria publikujemy w załączniku pod artykułem.
aba/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz