Zamknij

Zmiany w funkcjonowaniu punktów paszportowych i obsługi cudzoziemców

08:40, 21.06.2024 mp Aktualizacja: 08:41, 21.06.2024
Skomentuj

W Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencja prasowa w sprawie zmian w obsłudze cudzoziemców i funkcjonowaniu punktów paszportowych. Wojewoda Michał Sztybel oraz Dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Katarzyna Wesołowska przedstawili podjęte działania, które usprawniają obsługę cudzoziemców, a także przekazali informacje o poważnych nieprawidłowościach w latach 2018-2022 dotyczących Punktu Paszportowego w Inowrocławiu, który z dniem 1 lipca zostanie czasowo zamknięty.

Reorganizacja pracy Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Dzięki reorganizacji pracy Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców udało się zmniejszyć liczbę oczekujących wniosków o 5,5 tys. W 2022 roku liczba ta wynosiła ok. 9 tysięcy, a od grudnia 2023 do dziś zmniejszyła się do ok. 3,5 tysiąca. Zmniejszenie zaległości było możliwe dzięki pracy świadczonej przez pracowników KPUW w soboty.

Wprowadzono także priorytetyzację kolejności wpływów spraw. Wyodrębniono Oddział, który zajmuje się wyłącznie zezwoleniami na pracę i pobyt. W każdą środę działa infolinia dla pracodawców dotycząca zezwoleń na pracę. Średnia rozpatrywania wniosków od momentu wszczęcia: Grudzień 2023: 428 dni

Aktualnie: do 60 dni sprawy proste ; powyżej 90 dni sprawy szczególnie skomplikowane ; do 6 m-cy pobyty rezydentów długoterminowych i pobyty stałe.

Średni czas realizacji pozwolenia na pracę wynosi obecnie do 30 dni. W ramach Funduszu Azylu, Migracji i Integracji pozyskano ponad 4 mln zł. Wzmocni to infrastrukturę Urzędu w Bydgoszczy w zakresie obsługi obywateli państw trzecich i znacznie usprawni pracę WSOC.

Tymczasowe zamknięcie punktu paszportowego w Inowrocławiu

Podczas kontroli nieprawidłowości Prokuratura stwierdziła liczne braki w należytym sprawowaniu nadzoru oraz rzetelnej weryfikacji danych przez pracowników punktu w Inowrocławiu. Zalecono głębokie zmiany organizacyjne, z czasowym zamknięciem punktu włącznie.

Śledztwo dotyczyło nieprawidłowości w wydawaniu paszportów osobom związanych ze światem przestępczym w latach 2018-2022. Aktualnie dwóm byłym pracownikom punktu paszportowego w Inowrocławiu postawiono zarzuty wystawiania dokumentów poświadczających nieprawdę.

W związku z nieprawidłowościami w funkcjonowaniu punktu paszportowego w Inowrocławiu, zostaje on tymczasowo zamknięty od 1 lipca, do momentu zakończenia prac prokuratury. Wojewoda pozostaje w stałym kontakcie ze służbami.

- Po sugestii prokuratury w Katowicach, która prowadzi śledztwo, podjąłem decyzję o czasowym zamknięciu punktu paszportowego w Inowrocławiu. Kontrola punktów paszportowych jest istotna, aby zapobiegać nieprawidłowościom. Wprowadzono nowe procedury, wymagające obecności co najmniej dwóch urzędników podczas przyjmowania wniosków. Ponadto, wszyscy pracownicy zostaną przeszkoleni z zakresu antykorupcji. Będą podejmowane dalsze działania w celu zapewnienia należytego nadzoru. Pracownicy punktu paszportowego w Inowrocławiu zostaną oddelegowani do Bydgoszczy - mówił Wojewoda Michał Sztybel.

Interesanci chcący skorzystać z obsługi paszportowej, będą mogli to zrobić w dowolnym punkcie paszportowym.

[ZT]33475[/ZT]

[ZT]33442[/ZT]

(mp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%