Zamknij

Zakaz działalności medialnej samorządów: Czy to koniec Panoramy Kruszwickiej?

12:58, 26.06.2024 PAP Aktualizacja: 13:12, 26.06.2024
Skomentuj PAP PAP

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przedłożyło do konsultacji społecznych założenia ustawy medialnej. Jak wskazał resort, celem regulacji jest zapewnienie dostępu do rzetelnych informacji i niezależności redakcyjnej mediów na poziomie unijnym wynikające z Europejskiego Aktu o Wolności Mediów (EMFA), który wszedł w życie 7 maja 2024 r.

W dokumencie, MKiDN proponuje m.in. nowe przepisy dotyczące działalności jednostek samorządu terytorialnego na rynku mediów lokalnych.

„Należy rozważyć wprowadzenie całkowitego zakazu prowadzenia działalności medialnej (wydawania prasy oraz dostarczania usług medialnych w rozumieniu ustawy o radiofonii i telewizji) przez jednostki samorządu terytorialnego oraz podmioty podległe tym jednostkom” – wskazano w projekcie.

Według proponowanych założeń oprócz wprowadzenia zakazu należy jednocześnie uszczelnić i doprecyzować regulacje w zakresie prowadzenia działalności wydawniczej przez jednostki samorządu terytorialnego, którą przewidują ustawy komunalne. 

„W przypadku wprowadzenia takiego zakazu, należałoby dopuścić możliwość wydawania przez samorządy biuletynów informacyjnych, które należałoby zdefiniować w Prawie prasowym np. w ślad za Słownikiem języka polskiego, jako serwis informacji lub informator o działalności danej instytucji czy organizacji. Należy dokładnie wskazać w ustawie określoną liczbę wydań biuletynów w ciągu roku (proponuje się, aby było to maksymalnie 6 wydań rocznie) i zastrzec, iż nie mogą zawierać reklam” – wskazano.

Gminy i inne jednostki mogłyby natomiast zamieszczać w swoich biuletynach np. ogłoszenia o przetargach czy też informację o naborach i wolnych stanowiskach pracy w urzędach. 

W założeniach do projektu zaznaczono, że obecności jednostek samorządu terytorialnego na rynku medialnym w roli dostawcy usługi medialnej lub wydawcy prasy prowadzi do nierównej konkurencji między niezależnymi mediami lokalnymi a korzystającymi ze środków publicznych samorządami.

„Problem ten nie sprowadza się wyłącznie do prowadzenia przez samorządy działalności wydawniczej. Wskazać należy, iż wydawane przez gminy (często bezpłatne) gazety zawierają płatne reklamy i ogłoszenia, nie tylko od przedsiębiorców lecz także od podmiotów publicznych. Wydaje się, że moment wejścia w życie rozporządzenia EMFA, pośrednio dotykającego tych wrażliwych kwestii, jest najlepszym momentem na szersze rozwiązanie kwestii związanych z prowadzeniem działalności wydawniczej i reklamowej przez gminy, powiaty i województwa” – wskazano.

Zgodnie z przedstawionym harmonogramem prac nad ustawą, uwagi będą przyjmowane do 23 września, natomiast w październiku ma się ukazać raport z konsultacji. Pod koniec roku zostanie przygotowany projekt ustawy medialnej, który zostanie skierowany do konsultacji publicznych i międzyresortowych.

Uwagi do proponowanych zapisów należy zgłaszać nanosząc je na wzorze tabeli w wersji edytowalnej i przesłać na adres: [email protected].

Poniżej do pobrania założenia ustawy oraz tabela uwag. (mr/)

W Kruszwicy również funkcjonuje samorządowa prasa. Od 1992 roku na rynku obecna jest Panorama Kruszwicka, którą obecnie wydaje Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Kruszwicy, a finansowana jest z dotacji Gminy Kruszwica. Działalność medialną o charakterze prasowym prowadzi również strona internetowa Urzędu Miejskiego w Kruszwicy.

[ZT]33626[/ZT]

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

SprawiedliwySprawiedliwy

1 0

Mikołaj uspokój się, zmiany zmianami, czystki czystkami, reorganizacja w urzędzie reorganizacją, ale wszystko ma swoje granice panie szanowny. 09:09, 27.06.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%