Dziś jest piątek, 6 września, 250. dzień rok. Do końca roku pozostało 116 dni, a to jest 36. tydzień roku.
Słońce
Wschód słońca: 🌅 5:55 Zachód słońca: 🌇 19:12
Dzień trwa 13 godz. 17 min, jest krótszy od najdłuższego o 3 godz. i 29 min. i jest dłuższy od najkrótszego o 5 godz. i 34 min.
Do końca astronomicznego lata pozostało 15 dni.
Imieniny dzisiaj obchodzą: Beata, Eugeniusz oraz Albin, Aleksja, Bertrand, Bogdana, Bolemir, Donacjan, Eleuteria, Eleuteriusz, Eleutery, Eugenia, Faust, German, Gundolf, Liberat, Magnus, Manswet, Michał, Onezyfor, Tomasz, Uniewit, Zachariasz, Zachary.
[FOTORELACJA]4305[/FOTORELACJA]
[ZT]35469[/ZT]
[FOTORELACJA]4293[/FOTORELACJA]
W Kościele Katolickim
6 września przypada wspomnienie/święto: św. Magnus z Fussen
[FOTORELACJA]4287[/FOTORELACJA]
ARCHIWUM MOJAKRUSZWICA.PL
[WIDEO]803[/WIDEO]
Dzień Walki z Prokrastynacją
Czy załatwiłeś dzisiejsze ważne sprawy? Napisałeś wypracowanie, oddałeś projekt? Czy zamiast tego przeglądasz listę nietypowych świąt na www.kalbi.pl. Jeśli tak, koniecznie sprawdź czym jest Dzień Walki z Prokrastynacją.
Cytat na dziś
„Słowa mają moc budowania mostów oraz murów - dobieraj je mądrze.”(anonim)
Ile wolnego do końca roku?
Do końca 2024 roku pozostało jeszcze (wliczając dzisiejszy dzień) 79 dni roboczych oraz 38 dni wolnych od pracy, uwzględniając święta oraz weekendy.
[FOTORELACJA]3805[/FOTORELACJA]
Kalendarium:1345 – Wojna polsko-czeska: w Pyzdrach został zawarty rozejm między królem Czech Janem Luksemburskim a królem Polski Kazimierzem III Wielkim i księciem świdnickim Bolkiem II Małym.
1503 – Król Polski i wielki książę litewski Aleksander Jagiellończyk wydał zgodę na budowę murów obronnych Wilna.
1704 – W trakcie wojny domowej wspierające Stanisława Leszczyńskiego wojska szwedzkie dowodzone przez króla Karola XII zajęły Lwów. Miasto wykupiło się za 130 tys. talarów kontrybucji.
1771 – Zwycięstwo Konfederatów barskich w bitwie pod Antopolem na Polesiu.
1788 – W Starej Pomarańczarni w warszawskich Łazienkach Królewskich otwarto Teatr Stanisławowski.
1790 – Sejm Czteroletni przyjął uchwałę o niepodzielności ziem Rzeczypospolitej.
1794 – Insurekcja kościuszkowska: zakończyło się nieudane rosyjsko-pruskie pierwsze oblężenie Warszawy.
1831 – Powstanie listopadowe: rozpoczął się rosyjski szturm na Warszawę.
1863 – Powstanie styczniowe: porażka powstańców w bitwie na Sowiej Górze.
1920 – Wojna polsko-bolszewicka: zwycięstwo wojsk polskich w bitwie pod Hrubieszowem.
1926 – Michał Grażyński został wojewodą śląskim.
1933 – Założono Okocimski Klub Sportowy Brzesko.
1939 – Kampania wrześniowa:
Bitwa obronna i wkroczenie wojsk niemieckich do Starachowic.
Rozpoczęto formowanie Robotniczej Brygady Obrony Warszawy.
Wojska niemieckie zajęły Kraków.
Zwycięstwa Niemców w bitwie pod Borową Górą i pod Tomaszowem Mazowieckim.
1941 – Niemcy utworzyli getto żydowskie w Wilnie.
1943 – W bitwie we wsi Przyrzecze oddział por. Kazimierza Filipowicza ps. „Korda” z 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK odniósł zwycięstwo nad 150 osobowym oddziałem UPA.
1944:
37. dzień powstania warszawskiego: ciężkie walki na Powiślu.
Armia Czerwona zajęła Ostrołękę.
PKWN wydał dekret o reformie rolnej, nacjonalizujący majątki większe niż 50 ha.
1959 – Premiera filmu psychologicznego Pociąg w reżyserii Jerzego Kawalerowicza.
1967 – Prezydent Francji Charles de Gaulle rozpoczął tygodniową wizytę w Polsce.
1968 – Premiera filmu historycznego Hrabina Cosel w reżyserii Jerzego Antczaka.
1973 – Warszawskie Zakłady Telewizyjne wyprodukowały pierwsze polskie telewizory kolorowe marki Jowisz.
1976 – Premiera polsko-brytyjskiego dramatu psychologicznego Smuga cienia w reżyserii Andrzeja Wajdy.
1980 – Stanisław Kania został I sekretarzem KC PZPR.
1992 – Dariusz Baranowski wygrał 49. Tour de Pologne.
2001 – Sejm RP przyjął ustawę powołującą Inspekcję Transportu Drogowego.
2006 – Na lotnisku Okęcie zatrzymano opozycyjnego kirgiskiego polityka Ömürbeka Tekebajewa, w którego bagażu odkryto heroinę.
2012 – Prezydent RP Bronisław Komorowski ratyfikował Konwencję o prawach osób niepełnosprawnych.
2015 – Odbyło się referendum ogólnokrajowe, dotyczące wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu, stosunku do dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa oraz interpretacji zasad prawa podatkowego w razie wątpliwości na korzyść podatnika. Z powodu frekwencji nieprzekraczającej 50% wynik referendum nie był wiążący.
Historyczna Kruszwica
MojaKruszwica.pl na Instagramie
Burmistrz Kruszwicy chce usiąść do stołu z mieszkańcami i rozmawiać Burmistrz Kruszwicy zapowiedział spotkanie z mieszkańcami, aby omówić bieżące problemy oraz plany na przyszłość. Dialog ma na celu zbliżenie samorządu do lokalnej społeczności i lepsze zrozumienie potrzeb mieszkańców.
Janikowskie szkoły skracają godziny pracy z powodu upałów Ze względu na wysokie temperatury, szkoły w Janikowie zdecydowały się skrócić czas pracy. Decyzja ma na celu zapewnienie uczniom i nauczycielom komfortowych warunków nauki i pracy w trudnych warunkach pogodowych.
Ogólnopolskie Literackie Spotkania Pokoleń pod naszym patronatem Wczoraj rozpoczęły się Ogólnopolskie Literackie Spotkania Pokoleń, wydarzenie promujące twórczość literacką oraz dialog międzypokoleniowy. Spotkania będą okazją do wymiany myśli i doświadczeń pomiędzy pisarzami z różnych grup wiekowych.
Pokaz polowy pod Kruszwicą Niedaleko Kruszwicy odbył się pokaz polowy, który zgromadził lokalnych rolników i specjalistów. Podczas wydarzenia zaprezentowano nowoczesne techniki uprawy i innowacyjne maszyny rolnicze.
Rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025 w MOW KruszwicaNowy rok szkolny w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Kruszwicy oficjalnie rozpoczęto uroczystą inauguracją. Placówka powitała uczniów, podkreślając wagę edukacji i rozwoju osobistego.
Zmarł Tadeusz Eichstaedt, nauczyciel techniki i informatyki w inowrocławskim LOTadeusz Eichstaedt, wieloletni nauczyciel techniki i informatyki w Liceum Ogólnokształcącym w Inowrocławiu, zmarł. Jego odejście to wielka strata dla lokalnej społeczności edukacyjnej.
[ZT]35363[/ZT]
[ZT]35313[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz