W Starostwie Powiatowym w Aleksandrowie Kujawskim odbyło się spotkanie Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Michała Sztybla ze Starostą Aleksandrowskim Lidią Tokarską, burmistrzami, wójtami, przedstawicielami powiatowych inspekcji, służb, straży oraz pracownikami samorządowymi odpowiedzialnymi za realizację zadań zleconych, obronnych i zarządzania kryzysowego.
Spotkanie było częścią cyklu, który Wojewoda zainicjował we wszystkich powiatach województwa, mającego na celu omówienie kluczowych wyzwań i problemów lokalnych administracji.
Starosta podziękowała Wojewodzie za gospodarskie podejście oraz zaangażowanie w sprawy powiatu, wyrażając nadzieję, że Wojewoda stanie się skutecznym głosem samorządu w rządzie. Podkreśliła również znaczenie dobrej komunikacji między administracją rządową a samorządową.Wojewoda Michał Sztybel przedstawił genezę spotkań i podkreślił swoją rolę jako przekaźnika kluczowych informacji, które powinny być zauważone na szczeblu rządowym.Każde spotkanie zakończy się sprawozdaniem, uwzględniającym problemy wymagające uwagi Ministerstw, także w zakresie ewentualnych zmian ustawowych.
"Powołana przeze mnie Rada Samorządowa będzie opiniować każdy nowy regulamin i projekt dotyczący samorządu, a przedstawiciele samorządów mogą zgłaszać swoje uwagi" - mówił Wojewoda.
Jednym z kluczowych tematów w panelu kryzysowym była kwestia zagrożeń powodziowych w powiecie aleksandrowskim, który znajduje się w pobliżu rzeki Wisły i obejmuje strategiczne obiekty, takie jak tama we Włocławku oraz planowana budowa Stopnia Wodnego w Siarzewie.
"Deklaruję wsparcie w zakresie zarządzania kryzysowego i bezpieczeństwa powodziowego, w tym skierowanie pisma do Premiera w celu planowanej budowy Stopnia Wodnego" - mówił Wojewoda.
Zapewnił także, że rząd dąży do stabilizacji finansowania samorządów. Ewentualne opóźnienia w wypłatach środków wsparcia są związane z nagłą koniecznością reakcji na powodzie, jednak środki te będą wypłacane zgodnie z planem. Przypomniał również o możliwościach korzystania z pożyczek Banku Gospodarstwa Krajowego na zieloną transformację miast oraz o dostępnych programach rządowych, takich jak Fundusz Drogowy i Fundusz Przewozów Autobusowych, zachęcając do udziału w nadchodzących naborach.Podczas spotkania poruszono również zgłaszane przez włodarzy gmin w powiecie kwestie związane z działalnością oświaty, w tym trudności z utrzymaniem szkół publicznych oraz wyzwania wynikające z obowiązków nakładanych na gminy w ramach Karty Nauczyciela. Gminy sygnalizowały m.in. braki w budżetach operacyjnych, problemy z utrzymaniem budynków publicznych oraz wynagrodzeniami dla pracowników małych samorządów.
W kontekście pojawiających się pytań, Wojewoda poinformował, że budżet na drogi w województwie kujawsko-pomorskim wynosi 150 mln zł, a wyniki naborów zostaną ogłoszone w listopadzie. Podkreślił, że Fundusz będzie kontynuowany, co powinno pomóc w likwidacji wykluczeń komunikacyjnych w powiecie aleksandrowskim.
W kontekście zarządzania kryzysowego, szczególną uwagę zwrócono na konieczność remontu przyczółków promowych na Wiśle w Nieszawie. Sekretarz gminy Nieszawa przekazał Wojewodzie aktualny kosztorys remontowy, a Wojewoda zobowiązał się wesprzeć tę sprawę na szczeblu rządowym. Starosta podziękowała za wsparcie i podkreśliła znaczenie lokalnych działań na rzecz współpracy z władzami wojewódzkimi w tej sprawie.Wojewoda apelował także o czujność w kontekście trwającej wojny hybrydowej, zachęcając do zgłaszania nietypowych zdarzeń do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Dyrektor Sławomir Szymański z Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego (WBZK) podkreślił, że trwają prace nad ujednoliceniem podejścia Agencji Rezerw Strategicznych w zakresie zatowarowania magazynów powodziowych. Przedstawił zasady przygotowywania propozycji zadań w ramach działań kryzysowych, podkreślając, że na podstawie wniosków Wojewody Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przyznaje promesy jednostkom samorządu terytorialnego na realizację zadań związanych z usuwaniem skutków klęsk. Wskazał, jak powinien wyglądać modelowy system komunikacji z WBZK.
W trakcie spotkania z szefami powiatowych inspekcji przedstawicielka sanepidu zwróciła uwagę na konieczność promocji szczepień, apelując o zaangażowanie urzędów miast i gmin. Poruszono także kwestie związane z afrykańskim pomorem świń (ASF) oraz środkami prewencji w przypadku wystąpienia tego zagrożenia.
Spotkanie zakończyło się deklaracją dalszej współpracy Wojewody z władzami lokalnymi w rozwiązywaniu bieżących problemów powiatu, z naciskiem na bezpieczeństwo oraz skuteczną komunikację między administracją centralną a samorządową.
[ZT]36433[/ZT]
[ZT]36432[/ZT]
[ZT]36431[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz