Zamknij

Region odda hołd księdzu Jerzemu

11:35, 13.10.2024 MP, Fot. Muzeum im. Księdza Jerzego Popiełuszki Aktualizacja: 11:37, 13.10.2024
Skomentuj
  • Czterdzieści lat temu, 19 października 1984 roku, zginął ksiądz Jerzy Popiełuszko, kapelan Solidarności i wikariusz parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie.

  • Został brutalnie zamordowany przez funkcjonariuszy komunistycznej Służby Bezpieczeństwa. Ksiądz Popiełuszko był postacią symboliczną w walce o wolność i prawa człowieka w Polsce, a jego życie i śmierć na trwałe wpisały się w historię kraju.

  • Z okazji 40. rocznicy jego męczeńskiej śmierci, w dniach 18-20 października 2024 roku, w regionie kujawsko-pomorskim odbędą się liczne uroczystości upamiętniające to tragiczne wydarzenie.

Program uroczystości rocznicowych

Obchody rozpoczną się w piątek, 18 października, tradycyjną procesją pod krzyż na zaporze we Włocławku, gdzie ksiądz Jerzy został zamordowany. Procesja wyruszy z pobliskiego kościoła po mszy świętej celebrowanej przez ordynariuszy diecezji toruńskiej, bydgoskiej i włocławskiej: bp. Wiesława Śmigla, bp. Krzysztofa Włodarczyka oraz bp. Krzysztofa Wętkowskiego. Uroczystość zakończy się premierowym wykonaniem oratorium „Ksiądz Jerzy, błogosławiony znad Wisły” autorstwa Piotra Pałki, w wykonaniu Chóru Canto z Zespołu Szkół Muzycznych we Włocławku.

W sobotę, 19 października, główne wydarzenia rocznicowe odbędą się w Górsku, miejscu uprowadzenia księdza Jerzego przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Msza święta w kościele parafialnym będzie poprzedzona drogą krzyżową, której ostatnia stacja zakończy się przy krzyżu-pomniku usytuowanym przy krajowej trasie 80. Wieczorem, o godzinie 18:00, TVP3 Bydgoszcz transmitować będzie plenerowe widowisko muzyczne, podczas którego zaprezentowane zostaną pieśni i piosenki z lat 80., które w trudnych czasach PRL dodawały otuchy Polakom. Wystąpią aktorzy polskich scen, znani artyści estradowi, chór oraz muzycy. Widowisko zostanie retransmitowane w niedzielę, 20 października, o godzinie 17:00.

W tym samym czasie, w kościele Świętych Braci Męczenników w Bydgoszczy, gdzie ksiądz Popiełuszko odprawił swoją ostatnią mszę, zabrzmi słynne „Stabat Mater” Giovanniego Battisty Pergolesiego. Misterium „Via Dolorosa” przygotowała Filharmonia Pomorska, a wykonawcami będą Capella Bydgostiensis pod dyrekcją Pawła Kapuły oraz soliści, recytatorzy i zespół wokalny. Po koncercie odbędzie się msza w intencji kanonizacji księdza Jerzego, która będzie transmitowana na cały świat przez TVP Polonia.

Z kolei w niedzielę, 20 października, uroczystości przeniosą się do Torunia. Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem księdza Jerzego w alei Jana Pawła II, w kościele akademickim na Rynku Staromiejskim odbędzie się koncert „V-te nie zabijaj”. W programie przygotowanym przez fundację Dzięki Muzyce usłyszymy utwory współczesnych kompozytorów muzyki klasycznej, takich jak Samuel Barber i Ola Gjeilo, oparte na tekstach religijnych. Tego samego dnia, w parafii bł. ks. Jerzego Popiełuszki w podtoruńskiej Łubiance, odbędzie się koncert songów Tomka Kamińskiego pt. „Dobro nieskończone”.

Wydarzenia towarzyszące

Obchodom towarzyszą liczne wydarzenia kulturalne i edukacyjne, mające na celu przypomnienie postaci księdza Popiełuszki oraz jego wkładu w walkę o wolność i godność człowieka. W dniach 14-27 października w toruńskim Parku Pamięci można będzie zobaczyć plenerową wystawę przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej pt. „Zdawało się im, że go unicestwili, a to on przeszedł do nieśmiertelności”. Ponadto, w dniach 17-18 października w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu odbędzie się konferencja naukowa pt. „Prawdziwa wolność jest pierwszą cechą człowieczeństwa”, poświęcona dziedzictwu księdza Popiełuszki oraz jego nauczaniu.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko

Ksiądz Jerzy Popiełuszko urodził się w 1947 roku na Podlasiu. Od młodości związany był z Kościołem katolickim, a jako wikariusz parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie, zyskał popularność jako duszpasterz robotników i ludzi pracy. W sierpniu 1980 roku, w czasie strajków w Hucie Warszawa, aktywnie wspierał robotników, a w stanie wojennym organizował pomoc dla aresztowanych i ich rodzin. W swoich homiliach poruszał kwestie wolności, praw człowieka oraz sprzeciwiał się bezprawiu i przemocy władz komunistycznych.

Jego działalność sprawiła, że stał się celem działań komunistycznych służb specjalnych. 19 października 1984 roku, po odprawieniu mszy w Bydgoszczy, ksiądz Jerzy został porwany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, a następnie brutalnie zamordowany. Jego ciało odnaleziono w Wiśle, w okolicach tamy we Włocławku. Grób księdza Jerzego przy kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie stał się miejscem pielgrzymek, a jego postać symbolem oporu przeciwko totalitarnym rządom w Polsce.

[DAWNY]1728811881278[/DAWNY]

[ZT]36474[/ZT]

[ZT]36471[/ZT]

[ZT]36470[/ZT]

 

(MP, Fot. Muzeum im. Księdza Jerzego Popiełuszki)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%