Poznański IPN uruchomił portal poświęcony powstaniu wielkopolskiemu przy okazji stulecia wybuchu insurekcji, w 2018 roku. W prace nad serwisem dostępnym pod adresem pw.ipn.gov.pl włączyły się m.in wielkopolskie muzea, placówki badawcze i media. Witryna jest cały czas sukcesywnie wzbogacana o nowe treści.
Jak powiedział PAP pomysłodawca serwisu internetowego, dyrektor oddziału IPN w Poznaniu dr hab. Rafał Reczek, w najbliższym czasie serwis internetowy wzbogacić się ma o nowe, unikalne treści. Zapewnił, że IPN ma środki na dalsze prowadzenie witryny i pomysły, jak ją rozwijać.
"Kończymy rozmowy z prof. Bogusławem Polakiem i Michałem Polakiem, pracownikami Politechniki Koszalińskiej, autorami licznych publikacji poświęconych powstaniu wielkopolskiemu. Ze względu na ich wartość merytoryczną i naukową zależy nam na zamieszczeniu tych publikacji w wersji elektronicznej na naszym portalu" - powiedział Reczek.
Zdradził też, że trwają rozmowy w sprawie zamieszczenia na stronie zestawu nowych, niepublikowanych wcześniej materiałów źródłowych.
Ponadto planowana jest publikacja w serwisie najlepszych prac licencjackich i magisterskich o tematyce związanej z powstaniem wielkopolskim.
Konkurs na takie prace ogłoszony zostanie wiosną przyszłego roku. To wspólna inicjatywa Instytutu Pamięci Narodowej i Centrum "Instytut Wielkopolski" Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W pierwszej edycji ocenie poddane zostaną prace powstałe w uczelniach całego kraju w ostatnich pięciu latach.
W ostatnim czasie strona internetowa o powstaniu wielkopolskim wzbogacona została m.in. o nagrania audycji historycznych przygotowanych przez regionalną rozgłośnię Polskiego Radia w Zielonej Górze "Radio Zachód".
Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska. (rpo/ malk)
[ZT]38363[/ZT]
[ZT]38361[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz