Zamknij
REKLAMA

Rada Dialogu spotkała się dziś na posiedzeniu plenarnym

10:39, 14.03.2019 |
Skomentuj
REKLAMA

W Urzędzie Marszałkowskim odbywa się dziś (14 marca) posiedzenie plenarne Kujawsko-Pomorskiej Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego (KPWRDS). Tematem wiodącym jest sytuacja toruńskiej spółki Metron, której władze w grudniu 2018 złożyły wniosek o upadłość, jednak sąd go oddalił (majątek firmy nie pokryłby kosztów postępowania upadłościowego). Firma pozostaje w sporze ze Skarbem Państwa.

Gremium zajmuje się sprawą Metronu na wniosek wojewody Mikołaja Bogdanowicza. W imieniu marszałka Piotra Całbeckiego z pracownikami przedsiębiorstwa spotkał się sekretarz województwa Marek Smoczyk. Sytuacja spółki jest bardzo trudna, z jej korespondencji z wojewodą wynika, że jest ona poważnie zadłużona. Rządową instytucją pomagająca w restrukturyzacji firm jest Agencja Rozwoju Przemysłu, ale decyzja o wsparciu jest w każdym przypadku uzależniona od analizy sytuacji takich podmiotów. Samorząd województwa nie jest stroną w tym sporze.

Rada Dialogu Społecznego wysłucha argumentów obu stron. Obecnie nie jest planowane przyjmowanie stanowiska w tej sprawie.

KPWRDS, podobnie jak 15 jej odpowiedników w pozostałych polskich regionach, jest umocowaną ustawowo wojewódzką instytucją dialogu społecznego. Poza przedstawicielami samorządu terytorialnego zasiadają w niej wojewoda Mikołaj Bogdanowicz oraz przedstawiciele najważniejszych związków zawodowych i organizacji pracodawców. Misją rady jest między innymi opiniowanie dokumentów strategicznych oraz rozpatrywanie ważnych, z punktu widzenia zachowania pokoju społecznego, sytuacji konfliktów między pracownikami i pracodawcami.

Jej przewodniczącym jest obecne reprezentujący stronę samorządową marszałek Piotr Całbecki. Pod jego nieobecność dzisiejszemu posiedzeniu przewodniczy Roman Rogalski z Konfederacji Lewiatan, organizacji pozarządowej reprezentującej interesy prywatnych przedsiębiorców. Samorząd województwa reprezentuje wicemarszałek Zbigniew Ostrowski. 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz