Zamknij
REKLAMA

W hołdzie księdzu Jerzemu

10:06, 16.10.2019 | BK
Skomentuj
REKLAMA

W tym roku obchodzimy 35. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Z tej okazji we Włocławku, Bydgoszczy, Toruniu i Górsku od czwartku do niedzieli (17-20 października) odbywać się będą wydarzenia przypominające postać i nauczanie księdza Jerzego.

- Błogosławiony Ksiądz Jerzy Popiełuszko, kapłan środowisk opozycyjnych i robotniczych związanych z podziemną Solidarnością, został zamordowany przez peerelowską policję polityczną w październiku 1984 roku. Trasa jego męczeńskiej ostatniej drogi wiodła z Bydgoszczy przez Górsk i Toruń do Włocławka. Od lat prowadzimy działania upamiętniającego tą niezwykłą postać – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Włocławek

W czwartek (17 października) w kościele pw. Matki Bożej Fatimskiej (który jest również sanktuarium męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki) odbędzie się konkurs recytatorski „O księdzu Jerzym wierszem” organizowany przez Szkołę Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Modzerowie (powiat włocławski). W piątek (18 października) pod Krzyżem Pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki na włocławskiej zaporze odbędzie się spotkanie modlitewne połączone ze składaniem wiązanek kwiatów i procesją z relikwiami do sanktuarium męczeństwa, obok którego odbędzie się msza św. polowa pod przewodnictwem bp. Wiesława Meringa.

Bydgoszcz

Ksiądz Jerzy swoją ostatnią mszę św. sprawował w kościele pw. Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy. To właśnie w tym kościele odbywać się będzie bydgoska część uroczystości. W czwartek po mszy św. o godzinie 18 zaplanowano spektakl „Dobrem zwyciężać” w wykonaniu Jerzego Zelnika (słowo), Roberta Grudnia (organy) i Gieorgija Agratina (fletnia pana, cymbały). Scenariusz ks. prof. Jana Sochonia i Jerzego Zelnika jest oparty na homiliach ks. Jerzego Popiełuszki. W tym samym kościele w sobotę i niedzielę (19-20 października) odbędą się msze św. w intencji kanonizacji błogosławionego księdza pod przewodnictwem bp. Jana Tyrawy. Niedzielna msza o godzinie 13 będzie transmitowana na antenie TVP Polonia.

Górsk i Toruń

W sobotę (19 października) w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Górsku odbędzie się koncert „Dobro nieskończone”, przygotowany przez Tomasza Kamińskiego. Wystąpią Magda Anioł, Robert Ruszczak, Viola Brzezińska, Jacek Dewódzki, Adam Szewczyk. Fragmenty tekstów księdza Jerzego, jego matki oraz wiersz Ernesta Brylla „Czekając na księdza Jerzego” będą czytać aktorzy Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu Paweł Kowalski i Agnieszka Wawrzkiewicz. Po koncercie przy krzyżu w miejscu uprowadzenia ks. Jerzego Popiełuszki odbędzie się spotkanie modlitewne. Także w kościele w Górsku w niedzielę (20 października) odbędzie się msza św. w intencji kanonizacji księdza pod przewodnictwem bp Wiesława Śmigla, natomiast w Centrum Edukacji Młodzieży uczniowie Szkoły Podstawowej w Górsku zaprezentują przedstawienie teatralne o życiu i działalności księdza Jerzego. Obchody 25. rocznicy śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki zakończy niedzielna msza św. w intencji kanonizacji księdza w toruńskiej katedrze. Po mszy nastąpi przejście do pomnika ks. Jerzego oraz złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.

Przypomnijmy, że zmarła w 2013 roku matka błogosławionego Marianna Popiełuszko była honorową obywatelką regionu. Z inicjatywą nadania tytułu wystąpił marszałek Piotr Całbecki. W październiku 2011 roku w Toruniu odsłonięty został pomnik księdza Jerzego. Wystawienie monumentu współfinansował samorząd województwa.

Samorząd województwa od lat konsekwentnie działa na rzecz upamiętnienia postaci księdza Jerzego. W ramach projektu „Szlak męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki”, zrealizowanego z udziałem środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, powstały Centrum Edukacji Młodzieży w Górsku (więcej) oraz multimedialne Muzeum Męczeństwa Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki we Włocławku. Przedsięwzięcie objęło także modernizację oraz wyposażenie sali pamięci w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy.

Na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego powstał też komiks „Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Cena wolności” (scenariusz Maciej Jasiński, rysunki Krzysztof Wyrzykowski, współpraca historyczna prof. dr hab. Waldemar Rozynkowski), który opisuje ostatnie, najbardziej tragiczne wydarzenia z życiu kapelana „Solidarności”.

(BK)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (3)

PrawomyślnyPrawomyślny

8 1

Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko to MĘCZENNIK naszych czasów. Głosił trudną do zrealizowania prawdę, aby zło dobrem zwyciężać. 23:01, 19.10.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Amen(t)Amen(t)

0 6

"zło dobrem zwyciężać"
Cóż... była okazja tydzień temu,ale jeszcze nie teraz, jeszcze nie teraz
-zło nadal trzyma się mocno:( 10:33, 20.10.2019


Prawomyślny Prawomyślny

5 1

Amenta żal komentować. 11:02, 20.10.2019