Owady skorzystają z kwietnej łąki wysianej na terenie cementowni. Pierwsze zbiory wielokwiatowego miodu już w tym roku. Pszczoły są krytycznym elementem ekosystemów. Dzięki ich ciężkiej i bezpłatnej pracy zawdzięczamy im produkcję 1/3 żywności na całym świecie. Korzyści z pracy pszczół nie ograniczają się jedynie do produkcji miodu. Jak podają Lasy Państwowe, zapylają one aż 77 proc. gatunków roślin, z których są wytwarzane produkty spożywcze. Bez pszczół ludzkość nie przetrwa. Dlatego tak kluczowa jest każda pomoc w znalezieniu im schronienia.
Chroniąc różnorodność biologiczną wokół swoich zakładów, pracownicy Geocycle Po i Lafarge zainstalowali na terenie Cementowni Kujawy 4 pasieki, w których mieszkać będzie od 100 tys. do 400 tys. pszczół. Wspieranie bioróżnorodności jest jednym z filarów zrównoważonego rozwoju naszej firmy.
[ZT]16216[/ZT]
Dlatego wykorzystujemy tereny naszych cementowni do wspierania lokalnych ekosystemów. Pasieki przy Cementowni Kujawy pozwolą produkować ok. 10 kg miodu z jednego ula w sezonie. Pierwszy wielokwiatowy miód zbierzemy w tym roku – podkreśla Stanisław Sobczyk, Wiceprezes Lafarge w Polsce. Sprawdzamy również możliwości instalacji pasiek w innych naszych lokalizacjach - dodaje.
Pszczoły-matki sprowadzane są ze specjalnych hodowli pszczelich rodzin. Są one następnie rozmnażane przez tzw. podział dużych rodzin na dwie mniejsze (tzw. odkłady). Pszczołami w pasiekach przy Cementowni Kujawy opiekują się pracownicy i podwykonawcy firmy Geocycle, którym przewodniczy szefowa tamtejszego laboratorium Małgorzata Muzolf. Ona też była inicjatorem stworzenia kwietnej łąki wysianej na terenie zakładu.
[ZT]16215[/ZT]
Wprawdzie w 2020 r. w Polsce wzrosła populacja pszczół, jednak niskie temperatury zmniejszają zbiory miodu, co z kolei może odbić się niekorzystnie na ich liczebności. Dlatego zakładając pasieki na terenie naszej cementowni chcemy pomóc w zwiększaniu populacji tych pożytecznych owadów. Jednocześnie, zapylając kwiaty, sprawiają, że żółte pola rzepaku wokół cementowni mają szansę przynieść dobre plony – mówi Marek Michalski, dyrektor Cementowni Kujawy.
[ZT]16211[/ZT]
1 0
Gdyby przemysł produkcji cementu był krajem to byłby na trzecim miejscu po Chinach i USA na liście największych emitentów CO2 (dane BBC).