Zamknij

KSG: W tym roku planowana jest produkcja 945 tysięcy ton cukru [ZDJĘCIA]

11.23, 11.09.2022 .
Skomentuj
REKLAMA

Ruszyła kampania cukrownicza 2022/2023 największego zakładu Krajowej Grupy Spożywczej produkującego cukier – „Cukrowni Kruszwica”. Razem z „Cukrownią Nakło” stanowią dwie największe cukrownie KGS w kraju.

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz pogratulował nowemu Prezesowi Janowi Wernickiemu oraz wszystkim członkom Zarządu KGS efektywnych działań, gwarantujących właściwy rozwój Grupy.

- Pracownikom wszystkich 7 cukrowni życzę, aby ta kampania przebiegła sprawnie i bezpiecznie. Plantatorom, którzy dostarczają ten ważny i dobrej jakości surowiec, aby ceny gwarantowały im opłacalność i aby perspektywy stawek na następny rok były obiecujące – powiedział.

Mikołaj Bogdanowicz przypomniał też, że prowadzona przez Grupę skuteczna gospodarka żywnościowa realizowana jest w wyjątkowo trudnych warunkach. Trwająca na Ukrainie wojna przyczynia się  m.in. do znaczącego wzrostu kosztów produkcji.

- Życzę wszystkim, aby nie doszło do takiego momentu, który miał miejsce kilka tygodni temu. Żeby nieuzasadniona panika się nie powtórzyła. Żeby ten, ważny dla naszej gospodarki surowiec, był nadal produkowany w odpowiedniej ilości i we właściwej cenie – powiedział wojewoda.

Prezes Zarządu Krajowej Grupy Spożywczej Jan Wernicki podkreślił, że zakłada osiągniecie w tym roku rekordowych wyników. W kampanii 2021/2022 wyprodukowano ponad 930 tys. ton cukru, natomiast w tym roku, zgodnie z planem, ma zostać wyprodukowanych 945 tys. ton. Prognozowany wynik opierany jest na obecnym, wyższym, siedemnastoprocentowym poziomie polaryzacji.

[ZT]21371[/ZT]

[FOTORELACJA]2677[/FOTORELACJA]

Mimo niesprzyjających okoliczności, związanych z rosyjską agresją, Prezes Zarządu KGS zapewnił, że zarówno w tym jak i w kolejnym roku nie zabraknie cukru w Polsce. Zaznaczył, że cukier był i jest cały czas produkowany i nie było żadnych przerw ani przestojów.

- Cukier był zawsze na naszych stanach magazynowych i był dostarczany zgodnie z planem. W tym roku, z uwagi na jeszcze wyższe plony, bezpieczeństwo i pewność dostawy będą gwarantowane – podkreślił.

Członek Senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Senator Józef Łyczak przypomniał, że KGS działa sprawnie i bardzo skutecznie dba o bezpieczeństwo żywnościowe kraju.

- Grupę czeka dalszy, intensywny rozwój. W tej chwili kładziemy główny nacisk na rozrost segmentu owocowo-warzywnego – powiedział.

Senator zwrócił też uwagę na fakt, że KGS swoim działaniem uratowała ceny zbóż. W 20 punktach przedstawiciele grupy skupują zboża, a oferowane ceny są na poziomie gwarantującym opłacalność.

Prezes Rady Związków Plantatorów Buraka Cukrowego przy KGS Józef Pawela, w imieniu wszystkich plantatorów podkreślił, że są dumni z tego, że wytwarzają surowiec dla Krajowej Grupy Spożywczej. Zaznaczył też, że zaproponowana cena rekompensuje koszty uprawy i pozwala wypracować zyski z uprawy buraka.

Dyrektor Oddziału „Cukrownia Kruszwica” Marek Kościński podziękował zarządowi KGS za to, że kampania rozpoczyna się właśnie w Kruszwicy. Wskazał też na fakt, że znaczący zeszłoroczny wynik (212 tys. ton cukru) nie zostałby osiągnięty, gdyby nie dobra współpraca z plantatorami i zaangażowanie pracowników cukrowni.

[ZT]21369[/ZT]

[ZT]21354[/ZT]

[ZT]21326[/ZT]

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (2)

Orion z MorgówOrion z Morgów

2 1

Z jednego buraka. 14:26, 11.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Wielebny Wielebny

2 0

Módlmy się aby cukru w cukrze było mnóstwo i kasiorki jeszcze więcej, matko bosko bądź z nami. 09:40, 12.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%