Chodzi o opóźnienia jakie wystąpiły w związku z remontem dworca w Mogilnie. Sprawą zainteresował się poseł Franciszek Sterczewski, który startował w minionych wyborach z listy Koalicji Obywatelskiej.
Poseł w interpelacji dopytywał kiedy inwestycja zostanie ukończona. Z odpowiedzi ministerstwa wynika, że remont dworca opóźniła m.in. wojna na Ukrainie, pandemia, zerwane światowe łańcuchy dostaw i brak dostępności pracowników budowlanych. Na tę chwilę wykonano ponad 70% robót, a sama inwestycja być może zostanie dokończona do końca 2023 roku.
Poniżej treść interpelacji poselskiej oraz odpowiedź ministerstwa.
transport kolejowy powinien być filarem transportu towarów i ludzi w całej Polsce. W tym celu jednak konieczne są zmiany. Powinny one objąć nie tylko tabor, tory kolejowe czy organizację rozkładów jazdy. Zmienić musi się również infrastrukturę kolejową, w tym budynki dworcowe. Niestety inwestycje te często są realizowane z opóźnieniem, czego przykładem jest dworzec w Mogilnie.
Mogilno to węzłowa stacja kolejowa w Mogilnie, w województwie kujawsko-pomorskim. Według klasyfikacji PKP ma kategorię dworca lokalnego, nie jest więc priorytetem. Według danych Urzędu Transportu Kolejowego w 2018 r. stacja obsługiwała ok. 1300 pasażerów na dobę. Jednak równocześnie jest to stacja na pograniczu województw wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego i w związku z ostatnimi zmianami rozkładu jazdy należy wnioskować, że stacja stanie się jeszcze bardziej istotna właśnie w kontekście połączeń międzywojewódzkich. Dlatego zupełnie zrozumiałe jest, że budynek dworca został przeznaczony do remontu. Do budynku są dwa wejścia: od strony peronów i od strony miasta. W środku znajdują się kasy biletowe i informacja. Do dyspozycji podróżnych jest poczekalnia. Przy budynku znajdują się 3 perony. Przez stację przechodzą 3 linie kolejowe, z czego 2 są nadal używane. Jest to zatem wcale niemała stacja.
W 2020 r. ogłoszono przetarg na remont budynku dworca, zakładający przebudowę wnętrz (m.in. przebudowę lokali mieszkalnych na dom dziennego pobytu seniorów), odtworzenie antresoli zewnętrznej, likwidację schodów wejściowych oraz budynku toalet. Planowane jest powstanie wiaty rowerowej oraz nowych miejsc postojowych. Wszystko to ma doprowadzić do dostosowania dworca do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a także podniesienia komfortu pasażerek i pasażerów. Przewidziano również rozwiązanie proekologiczne w postaci zamontowania na dachu dworca paneli fotowoltaicznych. Wartość zamówienia określono na 8,872 mln złotych, a na realizację przeznaczono 448 dni. Pod koniec października 2020 r. PKP SA podpisały z przedsiębiorstwem KWK Construction umowę na remont dworca.
Planowany termin oddania inwestycji to I połowa 2022 r. Tymczasem jest początek 2023 r., a przebudowa dworca trwa. Co więcej, według obserwacji osób korzystających ze stacji Mogilno przez wiele miesięcy remont niemal zupełnie nie ruszył do przodu. Z perspektywy przeciętnego człowieka na placu budowy nie zmieniało się praktycznie nic. Równocześnie ani PKP SA, ani przedstawiciele rządu nie podali nowej, urealnionej daty oddania dworca do użytku. Jedynym działaniem ze strony władz państwowych była wizyta wojewody kujawsko-pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza w połowie lipca 2022 r., jednak również wówczas nie padła żadna wiążąca deklaracja.
W związku z powyższym zwracam się do Ministerstwa Aktywów Państwowych z następującymi pytaniami:
1. Z czego wynika opóźnienie prac na dworcu w Mogilnie?
2. Dlaczego nie podano do wiadomości publicznej nowego terminu oddania dworca do użytku po remoncie?
3. Kiedy dworzec w Mogilnie zostanie oddany do użytku?
Z poważaniem
Franciszek Sterczewski
[ZT]22893[/ZT]
[ZT]22885[/ZT]
[ZT]22895[/ZT]
Pani Elżbieta Witek
Marszałek Sejmu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowna Pani Marszałek,
poniżej udzielam odpowiedzi na interpelację nr K9INT38300, Pana Franciszka Sterczewskiego, Posła na Sejm RP z dnia 16 stycznia 2023 r. w sprawie opóźnień remontu dworca w Mogilnie. W związku z wykonywaniem przez Ministra Aktywów Państwowych uprawnień z należących do Skarbu Państwa akcji w spółce Polskie Koleje Państwowe S.A. (dalej: PKP S.A., Spółka), Ministerstwo Aktywów Państwowych zwróciło się do Spółki z prośbą o przekazanie informacji, umożliwiających udzielenie odpowiedzi na pytania zawarte w interpelacji.
W odpowiedzi na powyższe wystąpienie, PKP S.A. potwierdziła,że przebudowa dworca w Mogilnie, w trosce o poprawę standardu obsługi pasażerów, została uwzględniona w Programie Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 (PID-1). PID-1 oraz jego kontynuacja - Program Inwestycji Dworcowych na lata 2024-2030 (PID-2), to największe w historii polskiej kolei zadanie inwestycyjne. Celem Programu jest rozwój i modernizacja infrastruktury należącej do PKP S.A. w zakresie dworców kolejowych.
Priorytetem Programu jest unowocześnienie budynków, poprawa standardu obsługi klienta, poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie dostępności, a także wdrożenie rozwiązań proekologicznych. Przyjęte założenia wpisują się w szersze cele, określone dla systemu transportu na poziomie krajowym oraz europejskim, służące zwiększeniu potencjału, dostępności transportowej oraz poprawy warunków świadczenia usług dla pasażerów kolei.
Inwestycja, polegająca na przebudowie dworca w Mogilnie, służy poprawie jego stanu technicznego i estetycznego, usprawnieniu przepływu podróżnych przez budynek i w jego bezpośrednim otoczeniu, jak również dostosowaniu dworca do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się oraz zmniejszeniu negatywnego oddziaływania na środowisko. Budynek po przebudowie ma pełnić zarówno funkcje obsługi podróżnych, jak i funkcje usługowo-handlowe.
Spółka podkreśliła, że w wyniku remontu zostaną wykonane sanitariaty dla podróżnych oraz zwiększone zostanie bezpieczeństwo zarówno podróżnych, jak i użytkowania obiektu, poprzez wymianę sieci elektrycznej, teletechnicznej, sanitarnej i odgromowej oraz montaż instalacji przeciwpożarowej i monitoringu.
Zgodnie z informacji przekazanymi przez Spółkę, pomimo negatywnego wpływu pandemii Covid-19 i wojny w Ukrainie na łańcuchy dostaw materiałów oraz dostępność pracowników budowlanych, które to czynniki mocno dotknęły bezpośredniego wykonawcę inwestycji, proces budowlany dworca w Mogilnie jest na bardzo zaawansowanym etapie. Wykonanych zostało już ponad 70% robót. Spółka zapewnia, że na bieżąco monitoruje stan realizacji inwestycji oraz dołoży wszelkich starań, aby inwestycja została zrealizowana do końca 2023 r.
Z poważaniem
Z upoważnienia Ministra Aktywów Państwowych
Maciej Małecki
sekretarz stanu
[ZT]22877[/ZT]
[ZT]22883[/ZT]
3 1
Kurozalna odpowiedż udzielona w nowomowie. Na proste pytanie o dworzec w Mogilnie uzyskujemy wymijającą odpowiedż poświęconą ...zaletą Programu Inwestycji Dwocowych. Nawet nie ma jasnej odpowiedzi co do daty oddania dworca do użytku, jest tylko zapewnienie, że dołożymy wszelkich starań... Typowa komuna. Nawet gdyby prace wykonano do końca 2023 r. to i tak będzie to 1,5 roku opóźnienia. Rządzi nami kłamliwa i nieodpowiedzialna hołota.