Kampania cukrownicza 2023/2024 w Krajowej Grupie Spożywczej S.A. trwała średnio 118 dni i w porównaniu do poprzedniego roku była dłuższa o 4 dni. Spółka zakontraktowała ponad 7,2 mln ton buraków cukrowych na areale o powierzchni 117 tys. ha. Umowy kontraktacji zawarło 13,1 tys. Plantatorów.
Skup surowca rozpoczął się 6 września 2023 r. w Cukrowni Werbkowice. Następnie do skupu przystąpiły cukrownie: Kruszwica i Malbork (07.09.2023), Krasnystaw i Nakło (11.09.2023) i Dobrzelin oraz Kluczewo (12.09.2023).
Średni plon dla Spółki wyniósł blisko 62 tony z hektara i jest nieco niższy niż w roku ubiegłym. Z uwagi na warunki atmosferyczne plon był zróżnicowany regionalnie od 52 t/ha w rejonie Cukrowni Kruszwica do ponad 73 t/ha w rejonie Malborka. Średnia polaryzacja skupowa wyniosła 16,4%. Najwyższą średnią polaryzację miały buraki cukrowe dostarczone przez Plantatorów do Cukrowni Dobrzelin i Krasnystaw – 16,9%.
Osiągnięcie dobrych wyników techniczno-produkcyjnych było możliwe zarówno dzięki zaangażowaniu Plantatorów Spółki i Pracowników, jak również dzięki realizacji zadań inwestycyjnych i remontowych w poszczególnych cukrowniach.
Warunki pogodowe wiosną 2023 roku były bardzo zróżnicowane. Niskie temperatury spowalniały wschody roślin, a występujące lokalnie zjawiska atmosferyczne niszczyły zasiewy i przyczyniały się do konieczności wykonania przesiewów plantacji. Plantacje przesiewano najczęściej ze względu na zaskorupienia i zamulenia gleby powstałe w wyniku wystąpienia opadów deszczu bezpośrednio po siewie nasion. W rejonach o lżejszych glebach przesiewów wymagały plantacje, na których rośliny zostały zasypane lub wycięte przez cząsteczki gleby (najczęściej piasku) niesione przez silnie wiejący wiatr. Plantacje znajdujące się w południowo-wschodnim rejonie narażone były na zniszczenia powodowane przez nasilone żerowanie szkodnika szarka komośnika.
Warunki atmosferyczne w okresie wegetacji sprzyjały rozwojowi roślin na plantacjach, jednak w rejonach o małej ilości opadów wystąpiły ograniczenia w prawidłowym ich rozwoju. Susza wystąpiła w rejonie Cukrowni Kruszwica i Dobrzelin (średnia suma opadów w tym okresie wyniosła ok. 160 mm/m2).
Warunki meteorologiczne w początkowym okresie kampanii sprzyjały zbiorom korzeni. Wrzesień był bardzo ciepły, średnie dobowe temperatury powietrza na obszarze kontraktacyjnym Spółki osiągały 17-20°C, z niewielką ilością występujących w tym okresie opadów deszczu. W drugiej połowie października i na początku listopada na całym obszarze kontraktacyjnym wystąpiły intensywne opady. Największy opad w tym okresie odnotowano na północy kraju, tj. w rejonie Cukrowni Malbork (suma opadów w tym okresie wynosiła ponad 87 mm/m2) oraz na południowym wschodzie kraju, w rejonach Cukrowni Werbkowice i Cukrowni Krasnystaw (suma opadów w tych rejonach wynosiła ok. 70 mm/m2). Najmniejszą ilość opadów w tym okresie odnotowano w rejonie Cukrowni Nakło, wynosiła ona ok. 28 mm/m2. W drugiej połowie listopada 2023 r. wystąpiły opady śniegu i nastąpił spadek temperatury powietrza poniżej 0℃, co utrudniło zbiory korzeni i skup surowca. Przełom listopada i grudnia charakteryzował znaczny spadek temperatur powietrza poniżej 0°C, po którym nastąpił wzrost temperatur. Druga połowa grudnia charakteryzowała się obfitymi opadami, średnia suma opadów dla obszaru kontraktacyjnego Spółki w tym okresie wyniosła ponad 40 mm/m2.
Zbierane w kampanii korzenie były przeważnie zdrowe, wyrównanej wielkości i dobrze ogłowione, wyjątkiem był rejon Cukrowni Kruszwica, gdzie ze względu na brak opadów w okresie wegetacji korzenie buraków były w większości drobne.
Kampania cukrownicza zakończyła się 17 stycznia 2024 roku w Cukrowni Kluczewo.
[ZT]31667[/ZT]
[ZT]31666[/ZT]
[ZT]31665[/ZT]
[ZT]31663[/ZT]
1 0
No to teraz akcje powinny iść w górę ,a także dywidendy ,co się z nimi dzieje? Od lat nic.
2 1
Dobry dyrektor to i są wyniki...
1 0
Ile ludzi cukrzycy dostanie od tego.